Kvalita vody sa hodnotí z viacerých hľadísk.
Mnohé prímesy ktoré voda v našich domácnostiach obsahuje sú škodlivé z iných dôvodov. Niektoré poškodzujú domáce spotrebiče a rozvody, iné ľudské zdravie.
Prečítajte si, prečo je potrebné sa chrániť osmotickým filtrom.
Hovoriac o kvalite vody sa najčastejšie kladie dôraz na zlúčeniny nie príliš dôležité z pohľadu zdravia človeka, ktoré v podstate nie sú škodlivé pre organizmus. Hovorí sa najčastejšie, že sú prekročené normy (hladiny) železa, chloridov, hliníka, mangánu. Samozrejme, že nadbytok železa nám môže pokaziť pranie, upchať filtre, znečistiť rúry (rozvody). Avšak tieto zlúčeniny, ktoré sú škodlivé pre zdravie v podstate v Poľsku nie sú znormované.
Teraz hovorím o takých rakovinotvorných zlúčeninách ako sú bromidy, mnohoprstencové aromatické uhľovodíky. V Poľsku máme epidémiu rakoviny. V takomto prípade každé zanedbanie týkajúce sa noriem je neprípustné. Môžem vymenovať v súvislosti s týmto najmenej 6 zlúčenín, ktoré nie sú normované, napriek tomu, že majú pomerne prísne normy v krajinách Európskej Únie.
Bromidy, akrylamidy, bromochloridmetany, polyvinylchlorid, epichlorhydrin, mnohoprstencové aromatické uhľovodíky. Výnimočne nebezpečný je polyvinylchlorid, ktorý je jednou z najrakovinotvornejších zlúčenín. Chýbanie normy spôsobuje napr., že výrobca vodovodných rúr má síce atestáciu, ale neskôr ho nič nezaväzuje k tomu, aby vyrábal také produkty, z ktorých sa neuvoľňuje chlorid vinylu.
Zanedbania kompetentných v oblasti noriem sú trestuhodné, narastali desaťročia. Poľské normy pripúšťajú jeden prípad rakoviny na 100 tisíc obyvateľov, v EÚ bolo prijaté kritérium – jeden prípad rakoviny na milión obyvateľov.
Neprípustné je používanie zdrojov mimotriednej vody, ako sa to stáva vo Varšave. Mnohé zlúčeniny sa nedajú odstrániť procesom priemyselného čistenia. Nie vždy tiež postačia tradičné domáce filtre. Samotné aktívne uhlie nie je účinné. Najúčinnejším spôsobom očisťovania je v súčasnosti systém reverznej osmózy.
Dr. Zbigniew Halat
Osmotický filter bol vyvinutý ako metóda na úpravu a filtráciu vody pred viac ako 40 rokmi. Tento proces filtrácie vody vznikol ako technika na úpravu morskej vody.
Hlavnou metódou je dekontaminačná schopnosť čo bolo uznané a osmotické filtre začali byť komerčne vyrábané na filtrovanie vody pre domáce účely, najmä pri napojení na domáci rozvod vody.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.