Podpora od Marlus Group Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty - Marlus Group
Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

V súčasnom svete, kde je kvalita pitnej vody stále viac ohrozená znečistením, sa stávajú domáce filtre čoraz dôležitejším nástrojom pre ochranu zdravia našej rodiny. Osmotické filtre patria medzi najefektívnejšie dostupné technológie a tešia sa veľkej popularite. Ale sú naozaj tou najlepšou voľbou pre každého? V tomto blogovom príspevku sa podrobne pozrieme na osmotické filtre, ich fungovanie, klady a zápory, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť, či je táto technológia vhodná pre vaše potreby.

Ale najprv čo je to osmotická voda?

Je to voda, ktorá prechádza cez osmotickú separačnú membránu, ktorá dokáže odstrániť z vody soľ, rozpustené látky a to pôsobením tlaku. Často používané na odsoľovanie morskej vody, čistenie pitnej vody, poprípade aj na čistenie odpadovej vody. Tento osmotický proces, filtráciu ako prvý overil a objavil v roku 1748 Jean Nollet francúzsky duchovný a fyzik. Nollet použil bravčový mechúr ako membránu reverznej osmózy na ilustráciu osmotického procesu. O tejto metóde potom nebolo veľa počuť ďalších 200 rokov , možno iba vo vedeckých kruhoch. V roku 1949 študovala Kalifornská univerzita účinnosť polopriepustných membrán (RO membrány) pri odsoľovaní (odstraňovaní soli) morskej vody. Vedci potom v polovici 50. rokov dokázali úspešne vyrábať sladkú vodu zo slanej morskej vody. Ale aj tomuto procesu sa nedarilo dlho komerčne presadiť s ohľadom na náklady na prevádzku. Až v roku 2001 osmotická filtrácia získala na popularite a vo svete sa umiestnilo viac ako 15 000 zariadení na odsoľovanie vody.

Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako funguje reverzná osmóza ? Ako dokáže odfiltrovať soľ a iné nečistoty z vody, aby bola bezpečná a čistá na pitie? No, príbeh tohto úžasného vynálezu je celkom fascinujúci.

Všetko sa to začalo v 50. rokoch minulého storočia, keď vedec menom Sidney Loeb pôsobil na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Zaujímal sa o štúdium procesu osmózy, čo je prirodzený pohyb vody cez polopriepustnú membránu z oblasti s nízkou koncentráciou rozpustenej látky do oblasti s vysokou koncentráciou rozpustenej látky. Chcel nájsť spôsob, ako zvrátiť tento proces a prinútiť vodu, aby sa presunula z vysokej koncentrácie rozpustenej látky na nízku koncentráciu rozpustenej látky pomocou vonkajšieho tlaku. To by mu umožnilo odsoľovať morskú vodu a vyrábať sladkú vodu na ľudskú spotrebu. Čelil však veľkej výzve: nájsť vhodnú membránu, ktorá by odolala vysokému tlaku a odolala znečisteniu soľou a inými nečistotami. Skúšal rôzne materiály, ale žiadny z nich nefungoval dostatočne dobre. Už to chcel vzdať, keď si všimol niečo zvláštne. Jedného dňa sa prechádzal po pláži a uvidel kŕdeľ čajok letieť nad oceánom. Všimol si, že sa ponoria do vody, chytia nejaké ryby a potom letia späť na breh. Zaujímalo ho, ako môžu piť morskú vodu bez toho, aby ochoreli alebo sa dehydrovali. Rozhodol sa ďalej skúmať a zistil, že čajky majú v blízkosti očí špeciálnu žľazu, ktorá sa nazýva soľná žľaza. Táto žľaza vylučuje prebytočnú soľ z krvi cez ich nosné dierky vo forme slaného roztoku. Týmto spôsobom si môžu udržať vodnú rovnováhu a vyhnúť sa otrave soľou.
V súčasnosti sú osmotické systémy dostupné v rôznych typoch a veľkostiach v závislosti od kvality napájacej vody a požiadaviek aplikácie.

Ako reverzná osmóza pracuje?

Osmotická filtrácia pracuje tak, že voda pod tlakom z vodovodu tlačí vodu cez polopriepustnú membránu, ktorá umožňuje prechod relatívne malým molekulám vody cez membránu, ale nie väčším molekulám ako sú rozpustené minerály / ako napr. soľ /. Vďaka tomuto procesu je voda z vodovodu oddelené od všetkých látok, ktoré sa nachádzajú vo vode.

Čo vlastne odstraňuje osmotický filter?

Osmotický filter odstraňuje z vody baktérie, vírusy , dusičnany, sírany, fluoridy, arzén a veľa ďalších látok. Čiastočne odstraňuje aj minerály ako vápnik, horčík, draslík, sodík. Osmotický filter nie moc účinne odstraňuje chlór , preto sú uhlíkové filtre pevnou súčasťou osmotických filtrov. Uhlíkové filtre pomáhajú odstrániť viac ako 70 ďalších kontaminácií , ako sú pesticídy, herbicídy, vedlajšie produkty chlóru, lieky a pod.

Jednou z hlavných nevýhod osmotického filtra je, že nie každému chutí takto filtrovaná voda. Keďže osmotický filter eliminuje veľa minerálov, ktoré poznáte vo vode, môže chutiť trochu „plocho“ alebo dokonca zvláštne. Existuje rozšírená mylná predstava o eliminácii minerálov procesom osmotickej filtrácie. Mnohí veria, že minerály vo vode sú životne dôležité pre optimálne zdravie. V skutočnosti vaše telo prijíma väčšinu príjmu týchto minerálov prostredníctvom stravy. Budete čiastočne bez minerálov, ktoré sa nachádzajú vo vašej pitnej vode. Ale moderné osmotické filtre už majú mineralizujúce filtračné vložky, ktoré upravujú mineralizáciu vody po filtrácii.
Dostávame často otázku či je osmotický filter dobrá filtrácia. Po dlhoročných skúsenostiach a po veľa inštaláciách rôznych systémov na filtráciu pitnej vody ako sú ionizátory vody, prietokové filtre s viacerými filtračnými vložkami, rôzne druhy osmotických filtrov, dokonca destilátory vody.
Zisťujeme, že je na každom z nás akú vodu budeme piť. Či filtrovanú, alebo nefiltrovaný, mestskú, alebo studničnú, alebo balenú vodu v plastových fľašiach. Často dostávame odpoveď, že dokonca klienti vodu z vodovodu nepijú iba minerálky, pivo, sýtené nápoje a pod.
Osmotická filtrácia je veľmi účinná a má veľa benefitov. Určite ju odporúčame klientom čo majú jediný zdroj vody studničnú vodu v dome a nechcú si kupovať vodu v plastových fľašiach. V tomto prípade má viac výhod ako je strata mineralizácie. Je to ochrana pred kontamináciou, dusičnanmi, baktériami, zákalom a veľa ďalšími škodlivými látkami. Mať účinnú filtráciu studničnej vody a mať ju vhodnú na pitie je pri studničnej vode nevyhnuté aj preto, lebo kvalita studničnej vody nie je stabilná a mení sa často poveternostnými vplyvmi , poľnohospodárskou činnosťou, chovaním domácich zvierat. Mať účinnú filtráciu studničnej vody sa stáva nevyhnutné pre zdravý životný štýl.

Keď sa pozrieme okolo seba čo dokázala ľudská činnosť urobiť s kvalitou vody v riekach, v moriach, v spodných vodách. Ako si vodu nevážime, ako s ňou plytváme. Koľko domácností má doma žumpy čo ich nevyváža, ale majú porobené trativody a presakujú žumpy do pôdy. Koľko chemických látok sa dostáva do pôdy hnojením, ale už aj kyslými dažďami a koľko liekov preniká do vody cez čističky
odpadových vôd, tak mať domáci filter či už osmotický, alebo akýkoľvek sa stáva nevyhnuté riešenie vo vylepšení si kvality pitnej vody. A každý z nás si hľadá riešenie vhodné pre seba a svoju rodinu.

Osmotické filtre sú efektívnou technológiou pre zlepšenie kvality pitnej vody. Dokážu odstrániť širokú škálu nečistôt a kontaminantov, čím chránia vaše zdravie. Pred kúpou osmotického filtra je však dôležité zvážiť vaše individuálne potreby a kvalitu vašej vstupnej vody. Vhodný typ filtra vám pomôže vybrať náš technický poradca -> Ak potrebujete poradiť s výberom volajte a radi poradíme a ak si vyberiete aj nainštalujeme. Volajte na 0905 644 330 , alebo píšte na filter@marlus.sk

Najnovšie články

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok
Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie
25.6.2024

Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie?

Je možné aby sa množili baktérie v našom zmäkčovači vody?

Prečítať článok
Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže
24.6.2024

Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže

Počas servisovania zmäkčovačov vody sa často stretávame s otázkou koľko soli by malo byť v soľankovej nádrži, alebo koľko soli je vhodné, ideálne dosypať na bežnú prevádzku. Tabletovaná soľ je nevyhnutná pre správny proces zmäkčovania vody. A je dobré vedieť koľko soli je potrebné mať, alebo dosýpať do soľankovej nádrže.

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka