Osmotická filtrácia je komerčne využívaná viac ako 40 rokov. Ale až v roku 2001 sa začala viac používať a v začiatkoch hlavne na odsoľovanie morskej vody. Postupne sa presadzovala aj pre účely domácej filtrácie ako mestskej, tak studničnej vody na vylepšenie kvality vody na denné používanie. Osmotické filtre pre domáce použitie sa časom modernizovali a dnes ich vieme rozdeliť na dve základné kategórie a to tie so zásobníkom a bez zásobníka.
Aký je rozdiel medzi osmotickými filtrami so zásobníkom a bez?
Osmotické filtre so zásobníkom, najväčšou výhodou bolo to, že nebolo ich potrebné pripojiť na el. energiu. Tieto domáce filtre je najdlhšie predávaný typ osmotického filtra, ktoré sú aj dnes stále populárne. Hlavnou výhodou bola ich jednoduchá konštrukcia, bez nutnosti napojenia na el. energiu.
Na dobrú prevádzku postačoval dostatočný tlak vody aspoň 3 bar. Pri tlakoch nižších ako 3 bary bola filtrácia menej účinná , lebo práve tlak vody zabezpečoval účinnú filtráciu cez osmotickú membránu.
Zostava filtrov bola väčšinou rovnaká, ako prvý mechanický filter, následne uhlíkový a zas mechanický. Nasledovala osmotická membrána, ktorá vyrábala filtrovanú vodu do zásobníka, kde sa vyrábala do zásoby. Následne voda prechádzala cez uhlíkový filter a mineralizátor na bežné používanie. Zásobník vody mal bežne veľkosť cca. 5 – 10 l.
Prečo sa vyrábala vody do zásobníka?
Tým že filtrovanie cez osmotickú membránu je veľmi pomalé , cca. 3 – 5L. za hodinu, bolo potrebné ku filtrom pridať aj zásobník vody, kde by sa voda vyrobila do zásoby a bola vždy k dispozícii pre prípad potreby. Malo to aj výhodu, keď nebola vody v systéme, tak stále bolo v zásobníku cca. 10 L.
Nevýhodou zas bolo to , že filter zabral väčšie miesto v kuchynskej linke.
Ako pracuje osmotický filter bez zásobníka?
Najnovším trendom sú osmotické filtre bez zásobníka, tzv. Direct filter. Tieto filtre vyrábajú osmotickú vodu priamo do malej odbernej batérie, bez toho aby sa použil zásobník vody. Dokázalo sa to tým, že sa do filtrácie pridalo tlakové čerpadlo, zmenil sa typ osmotickej membrány, poprípade sa
pridala ďalšia. Pridaním ďalšej membrány sa zvýšil výkon a produkcia osmotickej vody. Ostatné filtre zostali nezmenené, ako aj mineralizátor na výstupe upravenej vody. Teda hlavným rozdielom je pridanie čerpadla a tým už aj pripojenie na el. energiu. Moderné osmotické filtre bez zásobníka už majú aj novinky ako je Aqua Stop proti vytopeniu . Voda sa automaticky vypne v prípade prasknutia hadičky, alebo pri presakovaní vody. Už sa nikdy nestane že by vás filter vytopil. A navyše vás upozorní alarm v prípade pretekania vody. Plus majú tieto filtre signalizáciu na čas výmeny znečistených filtrov, poprípade už aj Wifi pripojenie, kde máte filter celkom pod kontrolou. A hlavne sú filtre menšie a ľahšie sa umiestňujú do kuchynskej linky.
Najnovším doplnkom pre osmotické filtre je pripojenie na batériu 3 v 1. Sú to bežné kuchynské batérie, ale majú už aj pripojenie na filtrovanú vodu. Už nie len teplá a studené, ale aj filtrovaná, cez jednu výlevku. Najväčší benefit je , že nie je potrebné vytvoriť ďalší otvor pre malú osmotickú batériu, ktorá bola často na opačnej strane ako bežná kuchynská batéria. Nové trojcestné batérie sú rôznych tvarov, farebných prevedení, veľkostí.
Vybrať si viete na našom e-shop: https://www.biohit.sk/trojcestne-baterie/
Ak by ste potrebovali poradiť s výberom osmotického filtra volajte na 0907 503 133, alebo píšte na filter@marlus.sk