Pitná voda musí mať nasledovné kvality : musí byť bez zápachu, číra a zdravotne nezávadná. Nemôže obsahovať čpavok, škodlivé organizmy, priveľa železa, dusičnanov a mangánu. Pitnú vodu možno získať z morskej vody ( musí sa odsoľovať), zo spodnej vody (studne), z povrchovej vody.
Častým javom je zvýšená tvrdosť vody. V niektorých prípadoch voda obsahuje anorganické časti prírodných vôd: horčík, sodík, vápnik. V neveľkých koncentráciách obsahuje železo, draslík a mangán.
V stopových koncentráciách obsahuje množstvo ďalších kovov, ktorými je voda obohacovaná pri kontakte s pôdou, rozličnými horninami a minerálmi.
Pri vode možno rozlíšiť viacero stupňov tvrdosti. Veľmi tvrdá, tvrdá, stredne tvrdá a mäkká voda. Tvrdá voda obsahuje soli horčíka a vápnika, ktoré pochádzajú z hornín, cez ktoré pretekala. Mäkká voda je tá, ktorá tieto soli neobsahuje. Vodný kameň sa usadzuje v ohrevných špirálach a mydlo slabo pení v tvrdej vode. Mydlo dobre pení naopak v mäkkej vode.
Známe sú dva druhy tvrdosti : Prechodná – dá sa pomerne ľahko odstrániť; trvalá – ťažko sa odstraňuje.
Prechodná tvrdosť vody je zapríčinená hydrogenuhličitanom vápenatým – soľou rozpustnou vo vode. Odstrániť ju možno varením, pri ktorom je vylúčená biela tuhá látka ( vodný kameň – málo rozpustný uhličitam vápenatý).
Trvalá tvrdosť vody je zapríčinená soľami horčíka a vápnika (chloridmi a sírami), ktoré su rozpustené vo vode. Nemožno ju odstrániť varením, avšak možno ju odstrániť destiláciou alebo zmäkčovaním vody ( pomocou zmäkčovadiel vody alebo iónomeničov).
Kvalita pitnej vody sa určuje na základe rozborov vody zo surovej povrchovej vody, surovej podzemnej vody a vodovodnej siete. Dodávajú ju podniky kanalizácií a vodární.
Biologické a mikrobiologické ukazovatele kvality pitnej vody predstavujú najpočetnejšie stanovenia, akými sa sleduje bezpečnosť pitnej vody z epidemiologického hľadiska. V tejto skupine ukazovateľov podliehajú monitorovaniu mezofilné baktérie, termotolerantné koliformné baktérie, fekálne streptokoky, abiosestón, koliformné baktérie, streptokoky,psychofilné baktérie, mŕtve organizmy, bezfarebné bičíkovce, mangánové a železité baktérie, živé organizmy..
Ukazovatele ako sú dusičnany, reakcie vody, železo, mangán, amónne ióny, a rádiologické ukazovatele možno zaradiť medzi chemicko – fyzikálne ukazovatele kvality pitnej vody s najväčším množstvom stanovení.
V prípade, že voda obsahuje zvýšené hodnoty len určitého ukazovateľa napr. zvýšené množstvo železa používa sa na jeho odstránenie filter na železitú vodu. Avšak ak voda obsahuje viacero zvýšených ukazovateľov – tvrdosť vody, zvýšené množstvo železa, mangánu atď. je potrebná komplexná úprava vody.
Pitná voda, ktorá je dodávaná spotrebiteľským systémom hromadného zásobovania musí byť zdravotne zabezpečená, a to dezinfekciou. Dezinfekcia pitnej vody sa najčastejšie vykonáva chloráciou – chemickým procesom.
Celosvetovým problémom je zneščisťovanie vodných zdrojov. V súšasnosti Zem trpí nedostatočným množstvom pitnej vody. Tá je čoraz drahšia a vzácnejšia. Povinnosťou každého človeka je, aby vodu bezdôvodne a nadmerne neznečisťoval. Vodou je nutné čo najviac šetriť. Všetkých nás zbytočne ochudobuje každý zbytočne minutý liter vody. Veľkou stratou vody je aj umývanie riadu pod tečúcou vodou.
Technici sa venujú konštruovaniu rôznych zariadení na šetrenie pitnej vody, ako sú napríklad : dávkovače vody pri umývaní rúk, ekonomické koncovky na prívod vody a podobne. V našich domácnostiach sú čím ďalej tým používanejšie automatické práčky s tzv. ekosystémom. Vodohospodári sú presvedčení, že sieťou vodných nádrží budú zabezpečené dostatočné zdroje pitnej vody. Gabčíkovo je najväčším vodohopodárskym dielom na Slovensku.
Chceli by ste poznať hodnotu tvrdosti vody vo vašej domácnosti alebo firme? Prvotný odhad si môžete spraviť podľa našej prehľadnej mapy okresov.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.