Minule sme si pripomenuli ako ľudskému zdraviu napomáha úprava vody ionizáciou a aký vplyv má na organizmus.
Teraz si priblížime ako funguje ionizátor a ako možno použiť vodu z neho.
Vodné ionizátory sú drobné zariadenia, ktoré možno nájs na kuchynskej linke. Je to na kuchynskú batériu napojený elektrický vodná filter. Je riadený nízkym napätím a dochádza tam k elektrolýze vody z vodovodu. Tú potom používame na varenie, pitie, no aj na upratovanie.
Vo vnútri ionizátora je voda najskôr filtrovaná cez mechanický a uhlíkový filter. Je tak zbavovaná chemických látok nachádzajúcich sa v mestskej vode a mechanických nečistôt, ktoré sú menšie ako 10 mikrosiemens. Voda, ktorá prešla filtrom potom putuje do komory, ktorá je vybavená titánovo-platinovou elektródou.
Tam dochádza k elektrolýze. Pozitívne ióny, katióny, sa zhromažïujú pri zápornej elektróde. Záporne nabité ióny, anióny, sa zhromaždia na kladnej elektróde. Z kohútika tak vyteká ionizovaná voda a hadicou do odpadu vyteká oxidovaná voda. Túto vodu možno použi ako sterilizaèný prostriedok, vhodný pre èistenie riadu alebo potravín, umývanie rúk, ošetrenie ekzémov a drobných rán.
pH: 9,5 +
v potravinách prináša prirodzenú arómu
spomaľuje hnednutie zeleniny a ovocia, odstraňuje pesticídy
pH: 9,0 – 9,5
zvyšuje chuť kávy alebo čaju
pre väčšinu dospelých je to ideálna konzumná úroveň
pH: 8,5 – 9,0
hodnota pH 9,5 môže by pre niekoho príliš silná, niektorí dospelí preto radšej zostávajú na tejto úrovni
využíva sa v procese detoxikácie
pH: 7,5 – 8,5
umožňuje telu sa pomaly prispôsobiť k zvýšeniu pH
vhodné pre úvodné používanie alkalickej vody (4-7 dní)
pH: 6,5 – 7,5
môže byť používaná len na prípravu jedla, filtrovaná voda
pre miešanie mlieka v prášku alebo užívanie liekov
pH: 5,5 – 6,5
spevňuje pokožku – na umývanie tváre
kloktanie alebo čistenie zubov
pH: 3,0 – 5,5
upratovanie v domácnosti, šetrný k životnému prostrediu, odstraňovanie vodného kameňa
zmierňuje vyrážky, podráždenie lupienky, ekzémy, popáleniny a rezy
pH: 2,0 – 3,0
zabíja baktérie pri kontakte
silné dezinfekčné účinky
sterilizácia a dezinfekcia krájacích dosiek a nožov
Voda upravená ionizátorom pôsobí ako silný antioxidant, tým že pomáha znižovať kyslosť v tele a bojuje proti voľným radikálom môže pomôc pri veľkom množstve chorôb. Voda z ionizátora je omnoho efektívnejšia, preto netreba konzumovať rôzne antioxidačné výživové doplnky.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.