Rozlišujeme niekoľko základných spôsobov úpravy vody. Líšia sa predovšetkým svojím účelom, to znamená čo danou úpravou chceme z vody odstrániť.
Úpravy sa tiež líšia v závislosti od toho či ide o vodu pitnú alebo úžitkovú, od zdroja vody a v neposlednom rade od rozsahu kontaminácie nežiadúcou látkou.
Vinutý, alebo pevný polypropylén s filtráciou 1÷25mikrónov. Odstraňuje z vody vodný sliz, piesok, bahno, hrdzu, zákal… Používa sa tiež ako prefiltrácia pred filtre s aktívnym uhlím.
Uhlíkové filtre na vodu sú vhodné, na vylepšenie chuti vody, ale nevedia odstrániť radu chemických prvkov ako olovo, antimón, arzén, azbest, bárium, berýlium, kadmium, chróm, meď, fluorid, ortuti, niklu, dusičnany, dusitany, rozpustené anorganické kontaminanty, kovy, nerasty, alebo soli ktoré spôsobujú tvrdosť vody. Tieto filtre sa ľahko inštalujú a sú relatívne lacné a pokrývajú základné funkcie pre filtráciu vody. Filter je zložený s aktívneho uhlia a kokosových škrupín. Tie absorbujú nečistoty, ako cez ne prechádza voda. Priemerný uhlíkový filter má životnosť 6 až 9 mesiacov.
V prípade dlhšieho používania hrozí nahromadenie baktérií a tým kontaminácii vody. Z tohto dôvodu je potrebná pravidelná výmena, inak po určitom čase bude používanie opotrebovaného uhlíkového filtra mať opačný účinok a vodu bude kontaminovať .
Vysoko čistá granulovaná zmes medi a zinku. Odstraňuje z vody clór, ťažké kovy – olovo, kadmium, chróm, selén, ortuť, železo, zneškodňuje nebezpečné baktérie, algae a plesne.
KDF® médium využíva proces oxidácie a redukcie iónov, známom pod pojmom redox, pri ktorom dochádza k výmene elektrónov s kontaminantmi. Toto odovzdanie elektrónov jednej látky a ich prijatie druhou látkou, t.j. ich vzájomná väzba, mení veľa škodlivín na neškodné zlúčeniny, napr. chlór na vodou rozpustný chlorid. Ťažké kovy sú týmto spôsobom pevne viazané na povrchu KDF® média.
Zneškodňovanie mikroorganizmov prebieha dvomi spôsobmi. Prechodom vody cez KDF® médium vznikajú lokálne oxidačno/redukčné rozdiely potenciálov viac ako 300 mV, čo znemožňuje väčšine mikroorganizmov prežiť prerušením elektrónového transportu a následným zničením bunky. KDF® médium ničí baktérie tiež priamym elektrochemickým kontaktom a okamžitým vznikom hydroxylových radikálov a peroxidu vodíka.
Ultra jemná keramická filtrácia 0,3 mikrometra, odstraňuje z vody aj mikroorganizmy – baktérie, cysty…
Zneškodňuje nebezpečné baktérie pôsobením ultrafialového žiarenia. Využíva sa hlavne na dezinfekciu studničnej vody.
Osmotický filter je relatívne nový, ale vysoko efektívny spôsob úpravy pitnej a úžitkovej vody pri ktorom sa odstraňuje z vody 95 % ÷ 99 % všetkých prímesí.
Osmotický filter využíva fyzikálny jav nazývaný reverzná osmóza. Osmóza je schopnosť vzájomného zmiešavania sa čistej kvapaliny a roztoku aj vtedy, keď sú oddelené polopriepustnou pórovitou stenou. Príčinou tohto javu je ustavičný tepelný pohyb molekúl látok. Princíp osmózy a reverznej osmózy je zrejmý pri sústave spojených nádob predelených v spodnej časti polopriepustnou membránou. Táto membrána je konštruovaná tak, že prepúšťa iba molekuly vody vďaka ich malým rozmerom.
Ak je v sústave spojených nádob čistá voda, jej molekuly síce v dôsledku ich tepelného pohybu môžu prenikať cez membránu z jednej strany na druhú a naopak, hladiny na oboch stranách však ostanú v rovnakej výške. Ak nahradíme čistú vodu na jednej strane roztokom, molekuly vody začnú prenikať zo strany čistej vody na stranu roztoku so snahou o vyrovnanie koncentrácie.
Postupne vznikne rozdiel hladín „h“, a teda väčší tlak na membránu zo strany roztoku, ktorý bráni ďalšiemu prenikaniu molekúl zo strany čistej vody. Rozdiel tlakov na oboch stranách membrány sa nazýva osmotický tlak a tento jav osmóza. Zavedením núteného tlaku zo strany znečistenej vody, zmení sa smer toku vody, pričom polopriepustná membrána zabráni prenikaniu väčšiny nečistôt a prepustí iba molekuly vody. Tento proces sa nazýva reverzná osmóza.
60÷100mm, zachytáva väčšie mech. nečistoty, piesok – chráni čerpadlá, ventily, pákové batérie…
Zabraňujú tvorbe vodného kameňa v zariadeniach na ohrev vody (kotle, bojlery…)
Zmäkčuje vodu pre napúšťanie vykurovacích systémov na princípe výmeny iónov vápnika za ióny sodíka, čím ich chráni pred tvorbou vodného kameňa. Viac na zmäkčovače vody.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností