Podpora od Marlus Group Upravená či znečistená voda, pôvod má v oblakoch. Viete ako oblaky vznikajú? - Marlus Group
Oblaky - Ilustračný obrázok predstavujúci tvorbu oblakov a ich vzťah k vode na Marlus blogu.

Dosť už toho bolo povedaného o úprave vody, avšak viete o tom, ako funguje kolobeh vody v prírode? Alebo ako sa „recykluje“ voda a opäť sa mení do kvapalnej formy? Povedzme si niečo o vzniku mrakov.

Mrak je viditeľné nazhromaždenie miniatúrnych kvapiek vody, ľadových kryštálikov, či kombinácia oboch.

O aktuálnom stave atmosféry hovoria mraky samotné, ich výška nad zemou, ich druh, množstvo.

 

Čo možno zistiť z oblakov

Zo sledovania meteorologických prvkov a oblakov možno odhaliť nasledovný vývoj počasia na nasledujúce hodiny či dni. Oblaky sú rôzne výškovo umiestnené a atmosféra je vertikálne rozdelená na akoby tri poschodia : Vysoké, stredné a nízke. Hranice poschodí sa menia v závislosti od zemepisnej šírky a navzájom sa čiastočne prekrývajú. Podľa výšky možno oblaky zoradiť do štyroch skupín.

Možno ich zatriediť podľa:

  • Vývoja a vzniku – kopovité, orografické, vrstevnaté, nefrontálne, frontálne atd.
  • Zloženia: ľadové, vodné, zmiešané
  • vzhľadu
  • výšky

Pri vývoji oblačnosti sú dôležitá kondenzácia a pohyby vzduchu. Pohyb a vývoj primárnych atmosférických objektov, napríklad tlakových útvarov a atmosférických frontov úzko súvisí s pohybom oblačných systémov.Vznik zrážok a oblačnosti podmieňujú vodné pary, ktoré obsahujú vzduch.

 

Vznik oblakov

vznik oblakovVzduch, ktorý stúpa sa vďaka menšiemu tlaku rozpína, pričom klesá jeho teplota a stúpa vlhkosť vzduchu.Takto dosahuje kondenzačnú hladinu, kde pomerná vlhkosť ovzdušia dosahuje 100% a vzduch je nasýtený vodnou parou. Pri ďalších výstupných pohyboch dôjde ku kondenzácii(voda), alebo k sublimácii(ľad) ak je teplota rosného bodu menšia ako 0°C – nasledovne vzniká oblak.

Ochladenie podmieňujúce vznik oblakov nastáva pri:

  • výstupných pohyboch vzduchu bez výmeny tepla s okolím (adiabatický dej) kde sa vzduch ochladzuje a rozpína
  • Klesajúcom objeme vzduchu a klesajúcej teplote
  • pri rastúcej vlhkosti

Kvapôčky sa vytvárajú keď sa molekula vody zrazí s kondenzačným jadrom. V atmosfére sú to malé, vznášajúce sa aerosólové častice s veľkoťou 0.001 µm až 10 µm (dym, peľ, kryštály morskej soli, prach, malé čiastočky zeme, sadze, apod.). Konvekciou sa premiestňujú do vyšších vrstiev atmosféry. Uľahčujú premenu vody z plynného do kvapalného skupenstva.

Ku kondenzácii by bez týchto hogroskopických častíc dochádzalo až pri mnohonásobnej presýtenosti ( vlhkosti väčšej ako 100%). Vznášajúc sa v atmosfére môžu dosiahnuť veľkosti od cca 0,01 mm a odolávajú zemskej príťažlivosti, a to trením alebo konvekciou. K zemi padajú ako kvapky po dosiahnutí priemeru od 0,1 až 5 mm. V nížine je iný vývoj oblačnosti ako na horách.

Najnovšie články

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok
Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie
25.6.2024

Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie?

Je možné aby sa množili baktérie v našom zmäkčovači vody?

Prečítať článok
Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže
24.6.2024

Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže

Počas servisovania zmäkčovačov vody sa často stretávame s otázkou koľko soli by malo byť v soľankovej nádrži, alebo koľko soli je vhodné, ideálne dosypať na bežnú prevádzku. Tabletovaná soľ je nevyhnutná pre správny proces zmäkčovania vody. A je dobré vedieť koľko soli je potrebné mať, alebo dosýpať do soľankovej nádrže.

Prečítať článok
Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka