Podpora od Marlus Group Toxické látky neprípustné v upravenej vode - fluór a fluoridy - Marlus Group
Fluorid v pitnej vode a jeho vplyv na zdravie

V súčasnosti sa na základe výskumov o vplyve fluóru a fluoridov na ľudský organizmus diferencujú protichodné názory.

Na jednej strane sa hovorí o nevyhnutnosti spomínaného prvku pre človeka a na druhej strane o škodlivosti, dokonca toxicite.

Niektorí autori fluór zahrňujú medzi mikroelementy, tzn. stopové prvky nevyhnutné pre správnu činnosť ľudského organizmu.

Iní zas dokazujú škodlivosť jeho pôsobenia aj v menšom množstve.

 

Je fluór potrebný pre človeka?

Všeobecne sa uznáva, že koncentrácia fluóru v pitnej vode vo výške 1,0 mg F/l u detí a dospelých zabraňuje vzniku zubného kazu, vo vyšších koncentráciách je fluór toxický. Z literatúry 90. rokov (človek v prírodných podmienkach sa vyvíjal bez fluóru), možno konštatovať, že fluór nie je nevyhnutný pre ľudské zdravie a správny vývin a nemôžeme ho zaraďovať medzi tzv. mikroelementy.

Za smrteľné sa považuje 1,4 – 2,3 g množstvo fluóru. Príznaky otravy sa môžu objavovať už po niekoľkých miligramoch, teda po množstve, ktoré môžeme denne prijímať vo vode z vodovodu upravovanej fluoridizáciou. K tomu je potrebné pridať obsah fluóru a jeho zlúčenín vo vzduchu a v potravinách. Zistila sa úzka spätosť medzi množstvom fluóru v krvi a jeho koncentráciou v pitnej vode.

 

Prejavy toxicity fluóru a jeho zlúčenín

Fluór a jeho zlúčeniny pôsobia už na bunkovej úrovni, viažu horčík v podobe nerozpustnej soli, čím ho deaktivujú a vylučujú z biochemických procesov prebiehajúcich v organizme. Pretože vyše 300 enzýmov je aktívnych práve vďaka horčíku, jeho deaktivácia má veľmi ťažké následky. V bunkách sa zastavujú procesy tvorby energie, čo má za následok nedostatok energie nevyhnutnej pre svalovú činnosť nervovej sústavy, čím sa znižuje psychická aktivita. Okrem toho je obmedzované množstvo energie nevyhnutnej pre rast organizmu.

toxicky fluorid vo vodeFluór už vo veľmi malom množstve (0,019 ppm, čo zodpovedá 1 emol F/l vody) poškodzuje chromozómy a narúša genetický kód. Súvisí to s jeho dokázaným a potvrdeným mutagénnym a kancerogénnym účinkom.

Vo veľkom množstve fluór a jeho zlúčeniny vyvolávajú žalúdočné a črevné zápaly (katary), ťažké zápaly obličiek, rôzne stupne poškodenia pečene a srdcového svalu.

Chronické (dlhodobé) vystavovanie sa vysokým koncentráciám fluóru vedie k vzniku škvŕn na zubnej sklovine a k fluoróze, ktorá spôsobuje rozsiahle zmeny v kostiach. Môže dôjsť k poškodeniu obličiek a zriedka aj k zmenám štítnej žľazy. Príznakom chronickej otravy je tiež zníženie hmotnosti tela, krehkosť (lámavosť) kostí, tuhnutie kĺbov, málokrvnosť (anémia), slabosť a celkový zlý zdravotný stav.

Časť fluóru je vylučovaná spolu s močom, ale väčšina sa ukladá v zuboch a kostiach, čo je príčinou už spomínanej fluorózy. Navyše u ľudí vystavovaných negatívnemu pôsobeniu fluóru a jeho zlúčenín sa zistila dýchavičnosť, poruchy nervovej sústavy, príznaky poškodenia alebo podráždenia nervovej sústavy, ktoré spôsobujú zvýšenú dráždivosť a precitlivelosť, pocit únavy, nespavosť, depresiu, a taktiež zhoršenie pamäti. Prijímanie fluóru v pitnej vode je pre zdravia človeka veľmi škodlivé.

 

Kde nájdeme fluór a floridy

Fluór patrí medzi prvky, ktoré sú široko zastúpené v zemskej kôre. Nachádza sa v niektorých mineráloch, napr. kryolite, apatite a v rôznych fluorokremeňoch. V rozličných koncentráciách sa vyskytuje v povrchových a podzemných vodách, čo závisí od geologickej stavy podložia.

Do povrchových vôd sa fluór a jeho zlúčeniny dostávajú prostredníctvom priemyselných splaškov, napr. zo závodov vyrábajúcich fosforečné hnojivá, z hliníkových tovární, zo závodov vyrábajúcich chladiace zariadenia, kde najčastejšie používaným chladiacim prostriedkom sú stále freóny, z kozmetického priemyslu a z prostriedkov na ochranu rastlín (antimykotiké a impregnujúce prípravky do dreva).

So zreteľom na vysokú toxicitu a poškodenia spôsobované v ľudskom organizme je potrebné príjem fluóru vylúčiť alebo jeho spotrebu obmedziť na minimum, čo sa dá najľahšie uskutočniť v prípade pitnej vody.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Viete, ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku
17.9.2024

Ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku? + riešenie

Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?

Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.

Prečítať článok
Aký zmäkčovač vody je najlepší, pre rodinný dom
13.8.2024

Aký zmäkčovač vody je najlepší pre rodinný dom?

Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.

Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.

Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.

Prečítať článok
Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe?
5.8.2024

Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe na centrálnom prívode vody

Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.

UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.

Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.

Prečítať článok
Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva
22.7.2024

Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva?

Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
VEĽKOOBCH.
NÁKUP
ZMÄKČOVAČOV
ZA SUPER CENY
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka