Úprava vody nie je jediným problémom ktorému dnešný svet čelí. Ďalším závažným problémom je spotreba upravenej vody.
Zem je jedinou planétou v slnečnej sústave, kde voda existuje v troch skupenstvách: ľad, kvapalina, para. Bez vplyvu slnečného žiarenia by sme na našej planéte našli iba ľad.
Slnko nielen ohrieva povrch, ale aj odparuje vodu z oceánov, čím spôsobuje kolobeh vody. Voda sa dostáva na súš v podobe dažďa. Vietor, ktorý spôsobuje aj vlnobitie, je taktiež výsledkom slnečnej energie. Sila vodopádu alebo vlnobitia predstavuje obrovskú energiu.
V celosvetovom meradle hydroelektrárne vyprodukujú toľko energie ako jadrové elektrárne, a mohli by aj viac. Vlnobitie na každom metri severoamerického a európskeho pobrežia predstavuje v priemere 50 kW energie.
Voda odvedená alebo vyňatá z prirodzeného kolobehu tvorí tzv. abstrakčný dopyt, zatiaľ čo voda používaná k rekreačným účelom, v doprave a k likvidácii odpadov dopyt neabstrakčný. V priemyselných krajinách spotrebujú továrne a elektrárne ohromné množstvá vody. Najviac vody spotrebujú tepelné elektrárne, ktoré spaľujú palivo kvôli výrobe elektrickej energie. Tie spotrebujú približne 13,6 miliárd litrov vody denne.
Spotreba vody v domácnostiach, v priemysle a v poľnohospodárstve je extrémne vysoká, zvlášť v bohatších, rozvinutejších krajinách. Domácnosti spotrebovali 22 percent z celkového množstva a priemerná denná spotreba upravenej vody v domácnosti činí približne 150 litrov na obyvateľa, čo zhruba odpovedá dvom vaňovým kúpeľom.
V mnohých krajinách sa voda používa k zavlažovaniu i v poľnohospodárstve. V južnej Kalifornii, kde je veľa zavlažovacích fariem, sa 85% dodávky vody využíva hlavne v poľnohospodárstve, čo predstavuje tiež veľkú spotrebu vody.
Vodné priehrady tiež hrajú svoju dôležitú úlohu. Vodné turbíny na výrobu elektriny umiestnené pod vodnými priehradami sú modernou obdobou voľného kolesa, ktoré v úlohe zdroja energie slúžilo už stáročia. Elektrina vyrobená v čase mimo energetickej špičky sa využíva na prečerpávanie vody do vyššie umiestnenej nádrže, z ktorej sa neskôr vypúšťa, aby poháňali turbíny.
Voda, ktorá sa nachádza pri hladine oceánu je oveľa teplejšia ako voda, ktorá sa nachádza hlboko. Voda v hĺbke 1000m je o 25°C chladnejšia ako voda na povrchu. Tento teplotný rozdiel by sa dal využiť na výrobu energie. Jeden plán počíta s prečerpávaním studenej vody na povrch, kde sa použije na skvapalnenie amoniaku. Teplá voda na povrchu premení vzniknutú kvapalinu opäť na plyn, ktorý cirkuluje a poháňa turbínu. Princíp pripomína spôsob, ktorým pracuje chladnička, ale je obrátený.
Voda je najrozšírenejšia látka na Zemi. Patrí k základným zložkám životného prostredia človeka a je aj podmienkou existencie života na našej planéte. Voda sa nachádza na Zemi v obmedzenom množstve, ktoré je priestorovo a časovo nerovnomerne rozložené. Je hlavne na nás, ako dlho tu budeme túto vzácnu tekutinu užívať a ako budeme šetriť jej spotrebu.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.