Podpora od Marlus Group Prečo upravovať studničnú vodu? Fakty o dusičnanoch - Marlus Group offshore firma firma v zahranici Town Talks
Studna a vedro - Ilustračný obrázok zobrazujúci dôležitosť úpravy studničnej vody a kontroly obsahu dusicnanov

Dusičnan je bezfarebný, bez zápachu a bez chuti. Zlúčenina, ktorá je prítomná v niektorých neupravených studničných vodách po celom Slovensku. Dusičnany sa označujú ako NO3 (dusičnany).

Na čo si pri dusičnanoch dávať pozor a ako sa ich zbaviť?

Kde sa berú dusičnany vo vode?

Dusičnany sú prirodzene sa vyskytujúca forma dusíka, ktorá sa nachádza v pôde. Dusík je nevyhnutný pre celý život rastlín a dôležitým činiteľom pri výnosoch poľnohospodárskych plodín. Správne používanie hnojív a iných zdrojov dusíka môže minimalizovať kontamináciu pitnej vody.

Obsah dusičnanov – maximálne hodnoty kontaminácie sú 50 mg / l . U detí sa doporučuje max. 10 mg / l.

Tvorba dusičnanov je neoddeliteľnou súčasťou cyklu dusíka v prírodnom prostredí. Mierne množstvo dusičnanov je neškodnou zložkou naše potravy a vody. Rastliny používajú dusičnany z pôdy , čím sa tieto dusičnany akumulujú v listoch a stonkách. Vďaka svojej mobilite sa môžu dusičnany dostať aj do podzemných a studničných vôd.

 

Syndróm modrých detí

UPOZORNENIE: Ak sa pije voda s vysokých obsahom dusičnanov , tak táto voda môže spôsobiť methemoglobinémiu. Predovšetkým je to nebezpečné u malých detí. Známe ako syndróm modrých detí. Najmä u detí do 6 mesiacov.

Žalúdočná kyselina nie je taká silná ako starších detí a dospelých. To spôsobí nárast baktérií, ktoré môžu ľahko previesť dusičnany na dusitany (NO 2 ). Nedovoľte piť deťom vodu, ktorá má vyšší obsah dusičnanov ako 10 mg. / l.

 

Dusitany v ľudskom organizme

Dusitan sa absorbuje v krvi a hemoglobín (zložka , ktorá prenáša kyslík v krvi), sa prevedie na methemoglobín. Methemoglobín nenesie kyslík efektívne. To má za následok znížené dodávky kyslíka do životne dôležitých tkanív, ako je mozog.

Methemoglobín v krvi dojčiat sa nemôže zmeniť späť na hemoglobín, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u dospelých. Ťažká methemoglobinémia môže mať za následok poškodenie mozgu a smrti. Najviditeľnejším príznakom je modrastá farba kože, najmä okolo očí a úst. Medzi ďalšie príznaky patria bolesti hlavy, závrate, slabosť alebo ťažkosti s dýchaním.

Zdravý dospelý človek môže konzumovať pomerne veľké množstvo dusičnanov a to v strave ako je ovocie a zelenina . Tieto dusičnany sa ľahko vstrebávajú a vylučujú močom. Avšak dlhodobý vysoký príjem dusičnanov sú spojené so žalúdočnými problémami.

 

Zvieratá a dusičnany

Pri hospodárskych zvieratách nedovoľte, aby zvieratá pili vodu s obsahom viac ako 100 mg. / l. NO3. To platí najmä pri mladých zvieratách. Má to rovnaký vplyv ako na malé deti.

Staršie zvieratá môžu tolerovať vyššie úrovne dusičnanov. Na dusičnany sú veľmi citlivé prežúvavce / kravy, dobytok, ovce /, pretože baktérie prítomné v bachore menia dusičnany na dusitany. Menej citlivé sú šípané a kurence. Dusičnany rýchlo odstránia močom.

 

Ochrana zdrojov studničnej vody

Hľadajte také miesto pre vašu studňu, ktoré je najmenej 100 metrov od žumpy / septiku /, alebo chemickeho hnojenia. Majte dobrý kryt studne aby sa nedala kontaminovať. Veľmi opatrne používajte hnojenie v blízkosti studne.

 

Čistenie vody kontaminovanej dusičnanmi

Čistenie kontaminovanej vody je technicky možné, ale môže byť aj finančne náročné. Spôsoby úpravy vody sa robia pomocou osmotických zariadení, destiláciou, iónovou pravou vody. Alebo kombináciou týchto systémov úpravy vody.

 

  • Destilácia varí vodu. Destilácia chytá paru a kondenzuje ju na chladnom povrchu (kondenzátor). Dusičnany a iné minerálne látky zostanú vo varnej nádobe.
  • Reverzná osmóza pod silným tlakom cez membránu odfiltruje minerály a dusičnany. Jedna polovica až dve tretiny vody je odplavených do odpadu , ako kontaminovaná voda.

 

Uhlíkové filtre ani zmäkčovače vody nie sú dostatočnou úpravou vody na odstránenie dusičnanov. Preváranie vody vôbec nerieši odstránenie dusičnanou z vody , práve naopak. Odparovaním sa hodnota dusičnanov iba zvyšuje.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Viete, ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku
17.9.2024

Ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku? + riešenie

Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?

Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.

Prečítať článok
Aký zmäkčovač vody je najlepší, pre rodinný dom
13.8.2024

Aký zmäkčovač vody je najlepší pre rodinný dom?

Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.

Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.

Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.

Prečítať článok
Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe?
5.8.2024

Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe na centrálnom prívode vody

Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.

UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.

Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.

Prečítať článok
Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva
22.7.2024

Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva?

Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
VEĽKOOBCH. NÁKUP ZMÄKČOVAČOV ZA SUPER CENY
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
NOVINKA! ONLINE OBHLIADKA CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
Twitter YouTube Pinterest Reddit Quora