Z času na čas nám zákazníci kladú túto otázku: “Má používanie zmäkčovača vody negatívny vplyv na odpadové nádrže / septiky / čističky odpadových vôd v našej domácnosti?
Veľa klientov na Slovensku má septik, čističku domových odpadových vôd a vieme, že tvrdá voda ovplyvňuje takmer 85% domácností v celej krajine (veľa z týchto domácností má alebo potrebuje úpravu vody akou je zmäkčovač vody), tak je táto otázka celkom na mieste.
Štúdie na Univerzite vo Wisconsine (UW) a Národnej Sanitačnej Organizácii (NSF) zistili, že odpoveď je “nie”.
“UW a NSF zistili, že zvýšený obsah sodíka v zmäkčenej vode bol pre bakteriálne organizmy v septiku / odpadovej nádrži vlastne nápomocný a neznížil schopnosť pôdy absorbovať vodu v bežnom vsakovacom poli.”
Odpoveď je opäť “nie”.
“Objem spätného premývania zmäkčovača počas regenerácie je v rámci limitov odpadovej nádrže s ktorými si dokáže poradiť. Automatická práčka bude pre odpadovú nádrž predstavovať väčší problém než vodný zmäkčovač.”
Aby ste sa uistili, že vaše nastavenie regenerácie je správne a, že váš zmäkčovač vody nedávkuje do kanalizačného systému zbytočne veľa vody nezabúdajte na pravidelnú kontrolu zmäkčovača odborníkom na úpravu vody.
Odpoveď je “áno”.
Nedávne štúdie zistili, že so zmäkčenou vodou môže spotrebiteľ zredukovať svoju spotrebu mydla / pracieho prášku o 50% a saponátu na umývanie riadu až o 70%!
Keďže čistiace prostriedky v domácnostiach (šampóny, pracie prostriedky a bielidlá) dokážu rozrušiť bežné fungovanie domácej čističky odpadových vôd môže zníženie spotreby mydiel a čistiacich prostriedkov predstavovať veľkú výhodu.
Organizácia pre kvalitu vody (WQA) zdieľa ďalšiu výhodu používania chemického zmäkčovača vody spolu s kanalizačným systémom:
“Takýmto spôsobom sa do systému dostáva menej biologicky rozložiteľných produktov, čo znižuje nápor na systém. Je známe, že veľa majiteľov domov si svoj kanalizačný systém neudržiava tak ako by mali, nevyplachovanie počas pravidelných intervalov umožňuje pevným látkam aby sa dostali do oblasti odtoku a spôsobili jeho zanesenie / zanášanie.
Teda tým, že mám k dispozícii mäkkú vodu alebo vodu, ktorá po sebe nezanecháva stopy má za následok, že sú v domácnosti praním textílie čistejšie a môže sa tak znížiť množstvo spotrebovanej vody. Toto o značnú mieru znižuje napĺňanie kanalizačného systému.”
Štúdia na úsporu energie bola realizovaná v roku 2009 v spolupráci s Battelle Memorial Institute a bola financovaná Výskumnou nadáciou za kvalitu vody.
Štúdia na úsporu čistiacich prostriedkov bola realizovaná v roku 2010 v spolupráci s Vedeckými službami (S/D, Inc.) a boli financované Nadáciou za kvalitu vody (WQRF).
Novinka – eliminácia tvrdosti vody a chlóru naraz. Žmäkčovač vody čo vylepšuje chuť vody.
Zmäkčovač obsahuje dve zložky a to živice na zmäkčenie vody a uhlíkovú zložku, čím sa zlepšuje chuť vody . Znižuje sa tvrdosť vody a tiež chlór, zápach vody, chemické zložky.
Najčastejšou úlohou studničnej vody je vyšší obsah dusičnanov a zvýšená tvrdosť vody
Odstránenie týchto problémov sa v minulosti zariadení riešilo pomocou dvoch samostatných. Predstavujeme vám prístroj, ktorý hravo odstraňuje oba problémy súčasne.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.