Vysoký obsah dusičnanov a dusitanov vo vode má negatívny vplyv na ľudské zdravie.
Vyskytujú sa vo vode ako konečné produkty rozkladu organických zlúčením obsahujúcich dusík, ako aj v dôsledku rozpúšťania minerálny látok, nachádzajúcich sa v geologickom podloží. Sú aj súčasťou atmosférických zrážok.
Do povrchových vôd sa môžu dusičnany dostať spolu s komunálnymi a priemyselnými splaškami , a taktiež v dôsledku stekania z roľníckych území, ktoré boli hnojené umelými dusíkatými hnojivami.
Dusitany môžu vzniknúť oxidáciou amoniaku alebo redukciou dusičnanov.
V tráviacej sústave človeka, najmä v dojčenskom období, dochádza účinkom mikroorganizmov k premene dusičnanov na dusitany (redukcia). Nadbytok dusičnanov v pitnej vody nad 12 mg N/1, u dojčiat, a niekedy aj u dospelých ľudí, môže byť príčinou methemoglobinémie.
Dusitany spôsobujú v organizme poruchy v procese prenosu kyslíka prostredníctvom hemoglobínu. Za prítomnosti dusitanov sa v krvi tvorí methemoglobín, ktorý zabraňuje odovzdávaniu kyslíka. To je príčinou vzniku methemoglobinémie – cyanózy. Premena približne 15% hemoglobínu na methemoglobín vyvoláva cyanózu a vyše 60% premena spôsobuje smrť.
Veľmi často aj bez výrazných prejavov cyanózy, môže byť zvýšená koncentrácia dusičnanov vo vode príčinou chronického nedokysličovania organizmu, čo spôsobuje jeho narušený vývin. Nedokysličovanie je obzvlášť nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod a pre dojčatá.
Prejavuje sa poruchami vo vývine centrálnej nervovej sústavy a oneskorením psychického vývinu alebo duševnou zaostalosťou. Potvrdili to aj výskumy v Austrálii, kde v niektorých oblastiach koncentrácia dusičnanov vo vode je prirodzenými zapríčinením (geologické ložiská) veľmi vysoká.
Zvýšený obsah dusičnanov v pitnej vode môže byť príčinou vysokého krvného tlaku a srdcového infarktu.
Potvrdil sa tiež rakovinotvorný charakter dusičnanov. V tráviacej sústave následkom ich reakcie s amínmi obsiahnutými v potrave vznikajú N-nitrozoamíny, zlúčeniny s veľmi silným kancirogémnym účinkom. Novotvary vyvolané týmito skupinami látok sa formujú hlavne v žalúdku.
Automatický filter vody proti dusičnanom odstraňuje dusičnany na centrálnom prívode vody.
Používate doma studničnú vodu ? Zistili ste máte vyšší obsah dusičnanov ? Asi viete že sú nebezpečné pre zdravie, najmä pre deti a tehotné ženy. A nepomáha ani prevarenie vody, dokonca sa tým obsah dusičnanov zvyšuje.
Najčastejšou úlohou studničnej vody je vyšší obsah dusičnanov a zvýšená tvrdosť vody
Odstránenie týchto problémov sa v minulosti zariadení riešilo pomocou dvoch samostatných. Predstavujeme vám prístroj, ktorý hravo odstraňuje oba problémy súčasne.
Tvrdosť vody, dusičnany a baktérie sú častým problémom studničnej vody. Či sú to studne vŕtané alebo kopané, či majú hĺbku 10 alebo 50 metrov, často je voda kontaminovaná dusičnanmi, baktériami.Kvalita vody sa často mení poveternostnými podmienkami, ako aj ľudskou činnosťou – hnojenie záhrad, poľnohospodárska činnosť, vypúšťanie žumpy do pôdy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.