Podpora od Marlus Group Dusičnany a dusitany v neupravenej pitnej vode - Marlus Group
Dusičnany a dusitany v neupravenej pitnej vode: riziká a prevencia

Vysoký obsah dusičnanov a dusitanov vo vode má negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Vyskytujú sa vo vode ako konečné produkty rozkladu organických zlúčením obsahujúcich dusík, ako aj v dôsledku rozpúšťania minerálny látok, nachádzajúcich sa v geologickom podloží. Sú aj súčasťou atmosférických zrážok.

Do povrchových vôd sa môžu dusičnany dostať spolu s komunálnymi a priemyselnými splaškami , a taktiež v dôsledku stekania z roľníckych území, ktoré boli hnojené umelými dusíkatými hnojivami.

Dusitany môžu vzniknúť oxidáciou amoniaku alebo redukciou dusičnanov.

 

Poruchy v ľudskom organizme účinkom dusičnanov

V tráviacej sústave človeka, najmä v dojčenskom období, dochádza účinkom mikroorganizmov k premene dusičnanov na dusitany (redukcia). Nadbytok dusičnanov v pitnej vody nad 12 mg N/1, u dojčiat, a niekedy aj u dospelých ľudí, môže byť príčinou methemoglobinémie.

Dusitany spôsobujú v organizme poruchy v procese prenosu kyslíka prostredníctvom hemoglobínu. Za prítomnosti dusitanov sa v krvi tvorí methemoglobín, ktorý zabraňuje odovzdávaniu kyslíka. To je príčinou vzniku methemoglobinémie – cyanózy. Premena približne 15% hemoglobínu na methemoglobín vyvoláva cyanózu a vyše 60% premena spôsobuje smrť.

Veľmi často aj bez výrazných prejavov cyanózy, môže byť zvýšená koncentrácia dusičnanov vo vode príčinou chronického nedokysličovania organizmu, čo spôsobuje jeho narušený vývin. Nedokysličovanie je obzvlášť nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod a pre dojčatá.

Prejavuje sa poruchami vo vývine centrálnej nervovej sústavy a oneskorením psychického vývinu alebo duševnou zaostalosťou. Potvrdili to aj výskumy v Austrálii, kde v niektorých oblastiach koncentrácia dusičnanov vo vode je prirodzenými zapríčinením (geologické ložiská) veľmi vysoká.

Zvýšený obsah dusičnanov v pitnej vode môže byť príčinou vysokého krvného tlaku a srdcového infarktu.

Potvrdil sa tiež rakovinotvorný charakter dusičnanov. V tráviacej sústave následkom ich reakcie s amínmi obsiahnutými v potrave vznikajú N-nitrozoamíny, zlúčeniny s veľmi silným kancirogémnym účinkom. Novotvary vyvolané týmito skupinami látok sa formujú hlavne v žalúdku.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka