V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať, že sa s takýmito zariadeniami na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo.
Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné, ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch.
Najčastejšie sú hlavné uzávery iba v malých dvierkach v stene, ktoré treba zväčšovať, alebo je ventil na uzatvorenie vody v šachte. Stretli sme sa už aj stým, že ventil bol zamurovaný v podlahe.
Keď už nájdeme hlavný ventil, je zväčša nešťastne umiestnený, takže často nie je možná inštalácia a ak aj je možná, tak musíme rozvody vody previesť cez stenu do garáže, špajzy, pivnice, šatníku.
Potom nastáva druhý problém a to prívod elektriky, bežná zásuvka. A zlatý klinec je riešenie odpadu, aby sa mohol zmäkčovač regenerovať .
Ak sa rozhodnete pre inštaláciu zmäkčovača vody, tak je potrebné nájsť centrálny prívod do domu. Najlepšie je miesto priamo v dome alebo v pivnici , niekde kde nemrzne a je dobrý prístup ku zmäkčovaču, aby ste vedeli pohodlne dopĺňať soľ.
Veľa klientov sa snaží inštalovať zmäkčovače vody do vodovodnej šachty mimo domu, čo nie je dobré riešenie. Je tam vysoká vlhkosť, často zateká voda, je tam zlý prístup. A hlavne, nie je tam možnosť napojenia na odpad vody.
K inštalácii kabinetného zmäkčovača vody je potrebné miesto o rozmeroch približne 45 cm šírka , 50 -60 cm hĺbka. Výška kabinetných zmäkčovačov vody je najčastejšie od 100 do 120 cm.
Kabinetný znamená, že zmäkčovač je komplet v plastovej skrinke, na vrchu má elektronický displej, ktorý ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie. Regenerácia je automatický proces, kedy sa čistí živica zmäkčovača slaným roztokom vody, ktorý si zmäkčovač urobí sám . Zmäkčovače sú úplne automatické a od obsluhy potrebujú iba priebežné dosýpanie soli.
Najčastejšie a najlepšie riešenie je zmäkčovač s obsahom živice 30L. Inštalujeme ho asi do 95 % domácností.
Táto veľkosť postačuje ako pre trojčlennú, tak aj pre päť člennú rodinu. Nie je problém ani v prípade, že máte návštevu, alebo Vás je doma dočasne viac osôb.
Podľa tvrdosti vašej vody sa dá optimálne nastaviť cyklus regenerácie cca. asi po 2,5 – 3 m3 pretečenej vody.
Ak náhodou nemáte mechanický predfilter na centrálnom prívode vody, tak ho odporúčame inštalovať pred zmäkčovač, aby sa uchránil pred sedimentom. Takto budú ochránené aj vaše rozvody vody, batérie, práčky, umývačky a pod.
Odporúčame mechanický filter s účinnosťou aspoň 25 mikrónov.
Ďalej je potrebné skontrolovať aký máte tlak vody. Dôležité je aby nepresiahol viac ako 6 bar. Hlavne sa to týka klientov čo majú vlastné čerpadlá zo studne a nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla.
Stretli sme sa aj s prípadmi, kedy mali rodinné domy viac ako 8 bar. Vtedy bolo nutné inštalovať reguláror tlaku. Vysoký tlak môže časom poškodiť časti zmäkčovača, mechanický predfilter, ako aj komplet spotrebiče pripojené na rozvody vody.
Ak je to možné, požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie, kde sa viete na mieste poradiť s odborníkom, ktorý má skúsenosti a spoločne nájdete miesto, kde je najlepšie umiestniť úpravu vody pre Váš rodinný dom.
Zmäkčovač vody EXCELENT 30 predstavuje najmodernejšiu technológiu v úprave tvrdosti vody.Malé rozmery, excelentný dizajn, najmodernejšia riadiaca hlavica, veľa možností nastavení, pevné plasty, LCD farebný displej, nízka spotreba soli a vody na jednu regeneráciu. Vhodné pre rodinné domy, byty, apartmány s počtom 3 až 8 bývajúcich.
Najčastejšou úlohou studničnej vody je vyšší obsah dusičnanov a zvýšená tvrdosť vody
Odstránenie týchto problémov sa v minulosti zariadení riešilo pomocou dvoch samostatných. Predstavujeme vám prístroj, ktorý hravo odstraňuje oba problémy súčasne.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.