Podpora od Marlus Group Akú veľkosť zmäkčovača zvoliť pre Váš rodinný dom? - Marlus Group
aky-velky-zmakcovac

V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať, že sa s takýmito zariadeniami na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo.

Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné, ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch.

 

kabinetný zmäkčovač vodyNajčastejšie sú hlavné uzávery iba v malých dvierkach v stene, ktoré treba zväčšovať, alebo je ventil na uzatvorenie vody v šachte. Stretli sme sa už aj stým, že ventil bol zamurovaný v podlahe.

Keď už nájdeme hlavný ventil, je zväčša nešťastne umiestnený, takže často nie je možná inštalácia a ak aj je možná, tak musíme rozvody vody previesť cez stenu do garáže, špajzy, pivnice, šatníku.

Potom nastáva druhý problém a to prívod elektriky, bežná zásuvka. A zlatý klinec je riešenie odpadu, aby sa mohol zmäkčovač regenerovať .

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu zmäkčovača vody, tak je potrebné nájsť centrálny prívod do domu. Najlepšie je miesto priamo v dome alebo v pivnici , niekde kde nemrzne a je dobrý prístup ku zmäkčovaču, aby ste vedeli pohodlne dopĺňať soľ.

Veľa klientov sa snaží inštalovať zmäkčovače vody do vodovodnej šachty mimo domu, čo nie je dobré riešenie. Je tam vysoká vlhkosť, často zateká voda, je tam zlý prístup. A hlavne, nie je tam možnosť napojenia na odpad vody.

zvoncek

K inštalácii kabinetného zmäkčovača vody je potrebné miesto o rozmeroch približne 45 cm šírka , 50 -60 cm hĺbka. Výška kabinetných zmäkčovačov vody je najčastejšie od 100 do 120 cm.

Kabinetný znamená, že zmäkčovač je komplet v plastovej skrinke, na vrchu má elektronický displej, ktorý ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie. Regenerácia je automatický proces, kedy sa čistí živica zmäkčovača slaným roztokom vody, ktorý si zmäkčovač urobí sám . Zmäkčovače sú úplne automatické a od obsluhy potrebujú iba priebežné dosýpanie soli.

 

Aký zmäkčovač je vhodný pre Váš rodinný dom ?

Najčastejšie a najlepšie riešenie je zmäkčovač s obsahom živice 30L. Inštalujeme ho asi do 95 % domácností.

Táto veľkosť postačuje ako pre trojčlennú, tak aj pre päť člennú rodinu. Nie je problém ani v prípade, že máte návštevu, alebo Vás je doma dočasne viac osôb.

Podľa tvrdosti vašej vody sa dá optimálne nastaviť cyklus regenerácie cca. asi po 2,5 – 3 m3 pretečenej vody.

 

Čo je teda k inštalácii zmäkčovača potrebné:

  • Miesto kde je centrálny prívod vody do domu. Najlepšie technická miestnosť, garáž, pivnica, kúpeľňa. Niekde kde nemrzne, je sucho a dobrý prístup na dosýpanie soli.
  • Musí tam byť elektrická zásuvka. Zmäkčovač má svoj adaptér a má veľmi malú spotrebu el. energie. Iba 12 V.
  • Pripojenie na odpad, aby sa mohol zmäkčovač vody regenerovať. Postačuje sifón, poprípade iba trubka na odpad, gulička na zemi.

Naše odporúčanie:

mechanický predfilterAk náhodou nemáte mechanický predfilter na centrálnom prívode vody, tak ho odporúčame inštalovať pred zmäkčovač, aby sa uchránil pred sedimentom. Takto budú ochránené aj vaše rozvody vody, batérie, práčky, umývačky a pod.

Odporúčame mechanický filter s účinnosťou aspoň 25 mikrónov.

Ďalej je potrebné skontrolovať aký máte tlak vody. Dôležité je aby nepresiahol viac ako 6 bar. Hlavne sa to týka klientov čo majú vlastné čerpadlá zo studne a nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla.

Stretli sme sa aj s prípadmi, kedy mali rodinné domy viac ako 8 bar. Vtedy  bolo nutné inštalovať reguláror tlaku. Vysoký tlak môže časom poškodiť časti zmäkčovača, mechanický predfilter, ako aj komplet spotrebiče pripojené na rozvody vody.

Ak je to možné, požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie, kde sa viete na mieste poradiť s odborníkom, ktorý má skúsenosti a spoločne nájdete miesto, kde je najlepšie umiestniť úpravu vody pre Váš rodinný dom.

 

Odporúčané produkty

Najnovšie články

co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok
teplo-z-podlahovky
28.11.2023

Teplo, ktoré lieči bolesti kĺbov a nevíri prach

Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.

Prečítať článok
tvrda-voda-a-zdravie
19.11.2023

V tvrdej vode sa horšie rozpúšťa mydlo, má však dôležité benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka