Podpora od Marlus Group Akú veľkosť zmäkčovača zvoliť pre Váš rodinný dom? - Marlus Group
Veľkosť zmäkčovača vody vhodná pre domácnosť

V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať, že sa s takýmito zariadeniami na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo.

Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné, ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch.

 

kabinetný zmäkčovač vodyNajčastejšie sú hlavné uzávery iba v malých dvierkach v stene, ktoré treba zväčšovať, alebo je ventil na uzatvorenie vody v šachte. Stretli sme sa už aj stým, že ventil bol zamurovaný v podlahe.

Keď už nájdeme hlavný ventil, je zväčša nešťastne umiestnený, takže často nie je možná inštalácia a ak aj je možná, tak musíme rozvody vody previesť cez stenu do garáže, špajzy, pivnice, šatníku.

Potom nastáva druhý problém a to prívod elektriky, bežná zásuvka. A zlatý klinec je riešenie odpadu, aby sa mohol zmäkčovač regenerovať .

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu zmäkčovača vody, tak je potrebné nájsť centrálny prívod do domu. Najlepšie je miesto priamo v dome alebo v pivnici , niekde kde nemrzne a je dobrý prístup ku zmäkčovaču, aby ste vedeli pohodlne dopĺňať soľ.

Veľa klientov sa snaží inštalovať zmäkčovače vody do vodovodnej šachty mimo domu, čo nie je dobré riešenie. Je tam vysoká vlhkosť, často zateká voda, je tam zlý prístup. A hlavne, nie je tam možnosť napojenia na odpad vody.

zvoncek

K inštalácii kabinetného zmäkčovača vody je potrebné miesto o rozmeroch približne 45 cm šírka , 50 -60 cm hĺbka. Výška kabinetných zmäkčovačov vody je najčastejšie od 100 do 120 cm.

Kabinetný znamená, že zmäkčovač je komplet v plastovej skrinke, na vrchu má elektronický displej, ktorý ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie. Regenerácia je automatický proces, kedy sa čistí živica zmäkčovača slaným roztokom vody, ktorý si zmäkčovač urobí sám . Zmäkčovače sú úplne automatické a od obsluhy potrebujú iba priebežné dosýpanie soli.

 

Aký zmäkčovač je vhodný pre Váš rodinný dom ?

Najčastejšie a najlepšie riešenie je zmäkčovač s obsahom živice 30L. Inštalujeme ho asi do 95 % domácností.

Táto veľkosť postačuje ako pre trojčlennú, tak aj pre päť člennú rodinu. Nie je problém ani v prípade, že máte návštevu, alebo Vás je doma dočasne viac osôb.

Podľa tvrdosti vašej vody sa dá optimálne nastaviť cyklus regenerácie cca. asi po 2,5 – 3 m3 pretečenej vody.

 

Čo je teda k inštalácii zmäkčovača potrebné:

  • Miesto kde je centrálny prívod vody do domu. Najlepšie technická miestnosť, garáž, pivnica, kúpeľňa. Niekde kde nemrzne, je sucho a dobrý prístup na dosýpanie soli.
  • Musí tam byť elektrická zásuvka. Zmäkčovač má svoj adaptér a má veľmi malú spotrebu el. energie. Iba 12 V.
  • Pripojenie na odpad, aby sa mohol zmäkčovač vody regenerovať. Postačuje sifón, poprípade iba trubka na odpad, gulička na zemi.

Naše odporúčanie:

mechanický predfilterAk náhodou nemáte mechanický predfilter na centrálnom prívode vody, tak ho odporúčame inštalovať pred zmäkčovač, aby sa uchránil pred sedimentom. Takto budú ochránené aj vaše rozvody vody, batérie, práčky, umývačky a pod.

Odporúčame mechanický filter s účinnosťou aspoň 25 mikrónov.

Ďalej je potrebné skontrolovať aký máte tlak vody. Dôležité je aby nepresiahol viac ako 6 bar. Hlavne sa to týka klientov čo majú vlastné čerpadlá zo studne a nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla.

Stretli sme sa aj s prípadmi, kedy mali rodinné domy viac ako 8 bar. Vtedy  bolo nutné inštalovať reguláror tlaku. Vysoký tlak môže časom poškodiť časti zmäkčovača, mechanický predfilter, ako aj komplet spotrebiče pripojené na rozvody vody.

Ak je to možné, požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie, kde sa viete na mieste poradiť s odborníkom, ktorý má skúsenosti a spoločne nájdete miesto, kde je najlepšie umiestniť úpravu vody pre Váš rodinný dom.

 

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok
Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie
25.6.2024

Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie?

Je možné aby sa množili baktérie v našom zmäkčovači vody?

Prečítať článok
Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže
24.6.2024

Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže

Počas servisovania zmäkčovačov vody sa často stretávame s otázkou koľko soli by malo byť v soľankovej nádrži, alebo koľko soli je vhodné, ideálne dosypať na bežnú prevádzku. Tabletovaná soľ je nevyhnutná pre správny proces zmäkčovania vody. A je dobré vedieť koľko soli je potrebné mať, alebo dosýpať do soľankovej nádrže.

Prečítať článok
Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka