Podpora od Marlus Group Ako vplýva pitie alkoholu na športové výkony? - Marlus Group
Alkohol a šport - Ilustračný obrázok zobrazujúci pohár alkoholického nápoja na Marlus blogu o vplyve pitia alkoholu na športové výkony

Oslavovanie víťazstiev alebo zapíjanie prehier.

Príležitosť na konzumáciu alkoholu sa vždy nájde a to aj u športovcov.

Týka sa to najmä tímových družstiev, kde posedenie po zápase nie je ničím nezvyčajným.

Nie je tomu celkom tak, že by negatívne účinky alkoholu odradzovali športovcov od jeho konzumácie. Dokonca aj kondiční bežci pijú viac alkoholu ako ich známi, ktorí sú pohybovo neaktívni.

 

Ako veľmi alkohol ovplyvňuje športový výkon?

Tu je pár faktov:

  • Pitie alkoholu spomaľuje rýchlosť reakcie pri rozhodovacích momentoch v súťaži. Športovec má pocit, že „má kopu času“ na prihrávku či streľbu, opak je, ale pravdou. Ďalej významne ovplyvňuje športovcovu koordináciu a jeho rovnováhu, čo môže viesť k zbytočným zraneniam. Okrem toho, že alkohol športovcovi poskytne potlačenie bolesti, neprinesie mu žiadnu inú výhodu.
  • Alkohol obsahuje málo sacharidov. Malé pivo má 14 g a pre porovnanie rovnaké množstvo sladeného nápoja obsahuje 40 g sacharidov. Pivo tak nemôže dodať svalom energiu, ktorú telo potrebuje pre športový výkon.
  • Alkohol sa do krvi športovca dostane do 5 minút po jeho konzumácii. Pitie piva alebo iného alkoholu sa po športovom výkone neodporúča z toho dôvodu, že alkohol má diuretický účinok. Teda čím viac alkoholu vypijete tým viac tekutín z tela vylúčite, a následkom bude dehydratácia na druhý deň.
  • Štúdie, ktoré skúmali vzťah alkohol verzus šport priniesli zaujímavý výsledok. Športovci, ktorí pili pivo vylúčili za 4 hodiny približne o 0,5 litra moču viac ako tí, ktorí pili nealkoholické pivo.

Vedie pitie alkoholu k nadváhe?

Áno. Energia, ktorá sa nachádza v alkohole vedie k nadváhe. Ľudia, ktorí pijú striedmo, konzumujú alkohol väčšinou nad ich rámec denného príjmu energie, pretože alkohol stimuluje pocit hladu. Táto nadbytočná energia sa však ukladá vo forme telesného tuku a to najmä na bruchu (známa pneumatika).

„Vytriezvie“ človek pitím kávy skôr?

Nie. Vaša pečeň má svoju rýchlosť akou dokáže spracovať alkohol, ktorí ste skonzumovali. Keď vypijete jedno malé pivo (300 ml) Vaša pečeň ho bude spracovávať zhruba jednu hodinu. Nedokážete to urýchliť pitím kávy ani tým, že urobíte pár kľukov a „brušákov“.

Naše rady

  • Zimné športy a alkohol sú veľmi nebezpečnou kombináciou. Nepite keď lyžujete alebo vykonávate beh na lyžiach či korčuľovanie, mohli by ste si ublížiť.
  • Teplá kúpeľ a alkohol taktiež nepatria medzi vhodnú kombináciu. Alkohol zhoršuje schopnosť tela regulovať telesnú teplotu, čím bude teplota vody vyššia tým dôjde k výraznejšej odozve Vášho organizmu na alkohol.
  • Keď dopredu viete, že budete piť, najedzte sa hodnotného jedla a vypite veľa vody. Pite pomaly, nemiešajte nápoje a predovšetkým si nesadajte za volant!

 

Čo robiť keď ste to predsa len prestrelili?

Príznaky toho, že ste pili viac ako by Vám prospelo vymiznú zhruba za 12 hodín. Keď chcete tento proces urýchliť pite nápoje, ktoré obsahujú sodík, pretože ten pomáha zadržovať tekutiny v tele. Vyskúšajte taktiež slepačí vývar, slepačí bujón, vodu alebo športový nápoj. Neužívajte žiadne tabletky ako napríklad Paralen, môžete si tým poškodiť pečeň.

Najnovšie články

Aký zmäkčovač vody je najlepší, pre rodinný dom
13.8.2024

Aký zmäkčovač vody je najlepší pre rodinný dom?

Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.

Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.

Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.

Prečítať článok
Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe?
5.8.2024

Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe na centrálnom prívode vody

Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.

UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.

Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.

Prečítať článok
Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva
22.7.2024

Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva?

Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.

Prečítať článok
Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
VEĽKOOBCH.
NÁKUP
ZMÄKČOVAČOV
ZA SUPER CENY
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka