Podpora od Marlus Group Ako vplýva pitie alkoholu na športové výkony? - Marlus Group
alkohol-a-sport

Oslavovanie víťazstiev alebo zapíjanie prehier.

Príležitosť na konzumáciu alkoholu sa vždy nájde a to aj u športovcov.

Týka sa to najmä tímových družstiev, kde posedenie po zápase nie je ničím nezvyčajným.

Nie je tomu celkom tak, že by negatívne účinky alkoholu odradzovali športovcov od jeho konzumácie. Dokonca aj kondiční bežci pijú viac alkoholu ako ich známi, ktorí sú pohybovo neaktívni.

 

Ako veľmi alkohol ovplyvňuje športový výkon?

Tu je pár faktov:

  • Pitie alkoholu spomaľuje rýchlosť reakcie pri rozhodovacích momentoch v súťaži. Športovec má pocit, že „má kopu času“ na prihrávku či streľbu, opak je, ale pravdou. Ďalej významne ovplyvňuje športovcovu koordináciu a jeho rovnováhu, čo môže viesť k zbytočným zraneniam. Okrem toho, že alkohol športovcovi poskytne potlačenie bolesti, neprinesie mu žiadnu inú výhodu.
  • Alkohol obsahuje málo sacharidov. Malé pivo má 14 g a pre porovnanie rovnaké množstvo sladeného nápoja obsahuje 40 g sacharidov. Pivo tak nemôže dodať svalom energiu, ktorú telo potrebuje pre športový výkon.
  • Alkohol sa do krvi športovca dostane do 5 minút po jeho konzumácii. Pitie piva alebo iného alkoholu sa po športovom výkone neodporúča z toho dôvodu, že alkohol má diuretický účinok. Teda čím viac alkoholu vypijete tým viac tekutín z tela vylúčite, a následkom bude dehydratácia na druhý deň.
  • Štúdie, ktoré skúmali vzťah alkohol verzus šport priniesli zaujímavý výsledok. Športovci, ktorí pili pivo vylúčili za 4 hodiny približne o 0,5 litra moču viac ako tí, ktorí pili nealkoholické pivo.

Vedie pitie alkoholu k nadváhe?

Áno. Energia, ktorá sa nachádza v alkohole vedie k nadváhe. Ľudia, ktorí pijú striedmo, konzumujú alkohol väčšinou nad ich rámec denného príjmu energie, pretože alkohol stimuluje pocit hladu. Táto nadbytočná energia sa však ukladá vo forme telesného tuku a to najmä na bruchu (známa pneumatika).

„Vytriezvie“ človek pitím kávy skôr?

Nie. Vaša pečeň má svoju rýchlosť akou dokáže spracovať alkohol, ktorí ste skonzumovali. Keď vypijete jedno malé pivo (300 ml) Vaša pečeň ho bude spracovávať zhruba jednu hodinu. Nedokážete to urýchliť pitím kávy ani tým, že urobíte pár kľukov a „brušákov“.

Naše rady

  • Zimné športy a alkohol sú veľmi nebezpečnou kombináciou. Nepite keď lyžujete alebo vykonávate beh na lyžiach či korčuľovanie, mohli by ste si ublížiť.
  • Teplá kúpeľ a alkohol taktiež nepatria medzi vhodnú kombináciu. Alkohol zhoršuje schopnosť tela regulovať telesnú teplotu, čím bude teplota vody vyššia tým dôjde k výraznejšej odozve Vášho organizmu na alkohol.
  • Keď dopredu viete, že budete piť, najedzte sa hodnotného jedla a vypite veľa vody. Pite pomaly, nemiešajte nápoje a predovšetkým si nesadajte za volant!

 

Čo robiť keď ste to predsa len prestrelili?

Príznaky toho, že ste pili viac ako by Vám prospelo vymiznú zhruba za 12 hodín. Keď chcete tento proces urýchliť pite nápoje, ktoré obsahujú sodík, pretože ten pomáha zadržovať tekutiny v tele. Vyskúšajte taktiež slepačí vývar, slepačí bujón, vodu alebo športový nápoj. Neužívajte žiadne tabletky ako napríklad Paralen, môžete si tým poškodiť pečeň.

Najnovšie články

spravna-instalacia-zmakcovaca-vody
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
uprava-vody-podla-potreby
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka