To ako často sa bude zmäkčovač vody regenerovať sa kontroluje ventilom na samotnom zmäkčovači.
Ventil alebo kontrolný ventil je mozgom celej jednotky zmäkčovača, nakoľko vydáva pokyny kedy sa má spustiť proces regenerácie.
No najprv sa poďme baviť o tom, PREČO vôbec dochádza k regenerácií / čisteniu.
Vo výmenných iónových zmäkčovačoch vody je tvrdá voda filtrovaná cez lôžko zmäkčujúceho materiálu, t.j. živice. Pri kontakte minerálov tvrdej vody so živicou sa živica naviaže na minerály tvrdej vody a ďalej ich už nepustí.
Po zachytení minerálov tvrdej vody v živici a po ich odstránení z vody sa voda stáva opäť mäkkou. Po istom čase sa živica vo vodných zmäkčovačoch úplne zanesie vodným kameňom a je potrebná jej výmena.
Vtedy prichádza na rad preplachovanie – deje sa tak, aby sa mohol celý systém regenerovať alebo aby bolo zariadenie pripravené na spustenie nového procesu zmäkčovania.
Počas regeneračného procesu je živica vo vodnom zmäkčovači zaplavovaná soľankou, ktorá tak živicu čistí od usadených minerálov a splachuje ich do odpadu / výpustu.
Zmäkčujúca živica vo vodnom zmäkčovači je teraz čistá a pripravená na opätovné zmäkčovanie vody.
Tento cyklus sa opakuje približne každý týždeň, to však záleží od spotreby vody, a tým vás umožňuje neustále zásobovať mäkkou vodou.
Na trhu existuje široká škála výrobcov zmäkčovačov vody a ich modelov – a taktiež niekoľko rozdielnych typov ventilov. Zmäkčovač vody sa začne čistiť vtedy, keď mu kontrolný ventil povie aby začal proces regenerácie. Vo vodnom zmäkčovaní sa vo všeobecnosti používajú dva typy regenerácie, podľa toho aký typ ventilu používate, existuje: regenerácia spúšťaná časom / časovým spínačom a vyžiadaná / manuálna regenerácia.
Pri regenerácií spúšťanej časom / časovým spínačom sa hodiny na kontrolnom ventile zvyčajne nastavujú tak, aby sa systém regeneroval po určitom počte dní a v dobe so zvyčajne nízkou spotrebou vody (továrenské nastavenie je zvyčajne na druhú hodinu v noci). Tento proces sa zopakuje najmenej raz za týždeň.
Odborný technik na úpravu vody určí hodnoty nastavenia ventilu na základe kvality vašej vody, veľkosti nádrže / zásobníka na živicu, podľa spotreby vody vo vašej domácnosti, počtu ľudí v domácnosti, atď. Ak počas regenerácie systému vznikne dopyt po vode, tak je možné získať neprečistenú vodu pomocou automatickej voľby obtokového ventilu.
Pri regeneračných / čistiacich nastaveniach podľa dopytu si ventil kontroluje spotrebu vody a potom čo sa zmäkčovadlom prefiltrovalo stanovené množstvo vody sa následne prepne do regeneračného módu.
Funguje na tom istom princípe. Čím viac vody používate, tým častejšie sa bude musieť preplachovať. Napríklad, ak máte doma návštevu a míňate viac vody ako normálne, tak sa vaša jednotka bude musieť častejšie regenerovať.
Oba druhy regenerácie fungujú spoľahlivo už mnoho rokov. Vyžiadaná regenerácia sa často pokladá za efektívnejšiu a to ako pri používaní slanej, tak aj sladkej vody, lebo systém sa regeneruje len vtedy, keď vyčerpal svoju zmäkčujúcu schopnosť / kapacitu, oproti tomu taká regenerácia v stanovený deň sa regeneruje bez ohľadu na to či regeneráciu zmäkčovač potrebuje alebo nie (to sa môže stať pri časovom spínači).
Ak sa vám stane, že spozorujete výpadky napájania (trvajúce dlhšie než hodinu), tak v takom prípade budete možno musieť resetovať čas na kontrolnom ventile. Väčšina vnútorných batérií na ventiloch je navrhnutá tak, aby si uchovala čas až po dobu 24 hodín.
Pre viac informácií si pozrite váš manuál na montáž a údržbu vášho zmäkčovača.
Zmena kvality vody: Ak spozorujete zmenu v kvalite vody…
Ak ste vylúčili tieto tri príčiny, tak čo najskôr zavolajte svojho odborníka na úpravu vody.
Odporúčame vám, aby ste si váš vodný zmäkčovač dali každý rok skontrolovať. Tento bod je dôležitý, lebo:
Váš odborník na úpravu vody vám môže otestovať vašu vodu, aby ste sa uistili, že sa jej zloženie za ten rok nezmenilo. Hoci je sieť našich verejných vodovodov pozorne monitorovaná, aby sa tak dodržiavala čistota pitnej vody stanovená v legislatívnych kritériách, tak tomu nemusí tak byť vo vašej miestnej čističke odpadových vôd. Na základe výsledkov z testov vody vám môže odborník na úpravu vody nastaviť vaše systémové nastavenia, namontovať vám pomocný filter pred hlavný filter na vodu, alebo čokoľvek čo je potrebné aby vám aj naďalej zabezpečil prísun prvotriednej vody.
To, že si budete každoročne robiť kontroly vášho zariadenia vám zaručí, že budete mať optimalizované nastavenia vášho systému a to vám ušetrí peniaze.
Ak sa vám bude zdať, že sa váš zmäkčovač vody regeneruje až príliš často, tak vám odborník môže zmeniť nastavenia, alebo spraviť potrebné opravy. Ak je nevyhnutná oprava alebo výmena dielov, tak sa uistite, že máte po ruke záručný list od výrobcu alebo predajcu vášho zariadenia. Nezabúdajte, že príliš časté regenerovanie sú ďalšie výdavky v podobe výdavkov za spotrebu vody, ako aj za dokúpenie ďalšej soli.
Odborník na úpravu vody môže váš systém dezinfikovať a vyčistiť, aby sa tak uistil, že váš systém bude aj naďalej produkovať pre váš domov len tú najlepšiu možnú vodu.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.