výmena filtra

Podmienkou správnej činnosti osmotických zariadení na čistenie vody je ochrana membrány mechanickými filtrami ako aj filtrami s aktívnym uhlím.

Úlohou mechanických filtrov je zadržiavať vo vode nerozpustené sedimenty ako piesok, íly, bahno, železná hrdza atď. Ich opotrebovanie je závislé od stupňa zašpinenia (mútnosti) lokálnej vody ako aj od jej spotreby.

Pokles priechodnosti týchto filtrov je viditeľný cez zníženie množstva produkovanej vody a takým istým poklesom tlaku vody vytekajúcej z kohútika.

Mechanické filtre sa vymieňajú najčastejšie každých 6 – 12 mesiacov.

 

Filtre s aktívnym uhlím majú dve funkcie

Ochrana membrány pred tzv. prerazením z dôvodu prítomnosti chlóru vo vode alebo pred zarastaním bakteriálnym hlienom ( prípade studených vôd). Pripomíname, že membrána je najdôležitejším a najdrahším elementom (súčiastkou) zariadenia, ktorý odstraňuje zo surovej vody pre zdravie neužitočné chemické zlúčeniny.

Udržanie neskazenej chuti čistej vody v zásobníku ako aj jej ochrana pred baktériami, ktoré sa môžu ukladať (vznikať) v „pretermínovanom“ (starom) uhlí. Opotrebovanie aktívneho uhlia sa začína už od jeho prvého kontaktu s vodou (od dňa namontovania). Na pokles aktívnosti uhlia nemá žiadny vplyv množstvo cezeň pretekajúcej vody – aktívne uhlie sa opotrebováva rovnako rýchlo pri malom používaní vody a aj v čase prestávky zariadenia. Toto opotrebovanie v prvých mesiacoch postupuje relatívne pomaly, avšak po uplynutí 6 mesiacov prudko.

 

Absorpcia aktívneho uhlia voči chlóru vo vode

Hovorí sa tiež o degradácií aktívneho uhlia alebo o jeho hasení. Zhasené uhlie, ktorého aktivita sa znížila na polovicu (po 6 mesiacoch) sa nedokáže brániť pred baktériami a je dobrým útulkom pre ich rozvoj.

Ak dôjde k bakteriálnej nákaze v zásobníku, voda má najskôr trpkú chuť, neskôr je horká a v najhoršom prípade dochádza k tvoreniu bakteriálneho hlienu na vnútorných stenách zásobníka, vo vedení atď. V takýchto situáciách nám nezostáva nič iné ako vymeniť všetky elementy (časti) ohrozené hlienom za nové, čo nesie zo sebou dodatočné náklady.

Preto je veľmi dôležité, aby filtre na vodu s aktívnym uhlím boli vymieňané pravidelne každých 6 mesiacov. Naše servisné služby bdejú nad regulárnosťou výmen uhľových filtrov. Pripomíname, že používanie filtrov s aktívnym uhlím dlhšie ako 6 mesiacov môže spôsobiť stratu záruky na činnosť zariadenia, ktorá je neobmedzená v prípade nasledujúcich modelov:

  • De Luxe (Hydropure 5000)
  • Hydropure 635
  • Hydropure 725
  • Corona

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo