Powered by Smartsupp Prečo si vybrať osmotický filter pre domácnosť?
Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

V súčasnom svete, kde je kvalita pitnej vody stále viac ohrozená znečistením, sa stávajú domáce filtre čoraz dôležitejším nástrojom pre ochranu zdravia našej rodiny. Osmotické filtre patria medzi najefektívnejšie dostupné technológie a tešia sa veľkej popularite. Ale sú naozaj tou najlepšou voľbou pre každého? V tomto blogovom príspevku sa podrobne pozrieme na osmotické filtre, ich fungovanie, klady a zápory, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť, či je táto technológia vhodná pre vaše potreby.

Ale najprv čo je to osmotická voda?

Je to voda, ktorá prechádza cez osmotickú separačnú membránu, ktorá dokáže odstrániť z vody soľ, rozpustené látky a to pôsobením tlaku. Často používané na odsoľovanie morskej vody, čistenie pitnej vody, poprípade aj na čistenie odpadovej vody. Tento osmotický proces, filtráciu ako prvý overil a objavil v roku 1748 Jean Nollet francúzsky duchovný a fyzik. Nollet použil bravčový mechúr ako membránu reverznej osmózy na ilustráciu osmotického procesu. O tejto metóde potom nebolo veľa počuť ďalších 200 rokov , možno iba vo vedeckých kruhoch. V roku 1949 študovala Kalifornská univerzita účinnosť polopriepustných membrán (RO membrány) pri odsoľovaní (odstraňovaní soli) morskej vody. Vedci potom v polovici 50. rokov dokázali úspešne vyrábať sladkú vodu zo slanej morskej vody. Ale aj tomuto procesu sa nedarilo dlho komerčne presadiť s ohľadom na náklady na prevádzku. Až v roku 2001 osmotická filtrácia získala na popularite a vo svete sa umiestnilo viac ako 15 000 zariadení na odsoľovanie vody.

Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako funguje reverzná osmóza ? Ako dokáže odfiltrovať soľ a iné nečistoty z vody, aby bola bezpečná a čistá na pitie? No, príbeh tohto úžasného vynálezu je celkom fascinujúci.

Všetko sa to začalo v 50. rokoch minulého storočia, keď vedec menom Sidney Loeb pôsobil na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Zaujímal sa o štúdium procesu osmózy, čo je prirodzený pohyb vody cez polopriepustnú membránu z oblasti s nízkou koncentráciou rozpustenej látky do oblasti s vysokou koncentráciou rozpustenej látky. Chcel nájsť spôsob, ako zvrátiť tento proces a prinútiť vodu, aby sa presunula z vysokej koncentrácie rozpustenej látky na nízku koncentráciu rozpustenej látky pomocou vonkajšieho tlaku. To by mu umožnilo odsoľovať morskú vodu a vyrábať sladkú vodu na ľudskú spotrebu. Čelil však veľkej výzve: nájsť vhodnú membránu, ktorá by odolala vysokému tlaku a odolala znečisteniu soľou a inými nečistotami. Skúšal rôzne materiály, ale žiadny z nich nefungoval dostatočne dobre. Už to chcel vzdať, keď si všimol niečo zvláštne. Jedného dňa sa prechádzal po pláži a uvidel kŕdeľ čajok letieť nad oceánom. Všimol si, že sa ponoria do vody, chytia nejaké ryby a potom letia späť na breh. Zaujímalo ho, ako môžu piť morskú vodu bez toho, aby ochoreli alebo sa dehydrovali. Rozhodol sa ďalej skúmať a zistil, že čajky majú v blízkosti očí špeciálnu žľazu, ktorá sa nazýva soľná žľaza. Táto žľaza vylučuje prebytočnú soľ z krvi cez ich nosné dierky vo forme slaného roztoku. Týmto spôsobom si môžu udržať vodnú rovnováhu a vyhnúť sa otrave soľou.
V súčasnosti sú osmotické systémy dostupné v rôznych typoch a veľkostiach v závislosti od kvality napájacej vody a požiadaviek aplikácie.

Ako reverzná osmóza pracuje?

Osmotická filtrácia pracuje tak, že voda pod tlakom z vodovodu tlačí vodu cez polopriepustnú membránu, ktorá umožňuje prechod relatívne malým molekulám vody cez membránu, ale nie väčším molekulám ako sú rozpustené minerály / ako napr. soľ /. Vďaka tomuto procesu je voda z vodovodu oddelené od všetkých látok, ktoré sa nachádzajú vo vode.

Čo vlastne odstraňuje osmotický filter?

Osmotický filter odstraňuje z vody baktérie, vírusy , dusičnany, sírany, fluoridy, arzén a veľa ďalších látok. Čiastočne odstraňuje aj minerály ako vápnik, horčík, draslík, sodík. Osmotický filter nie moc účinne odstraňuje chlór , preto sú uhlíkové filtre pevnou súčasťou osmotických filtrov. Uhlíkové filtre pomáhajú odstrániť viac ako 70 ďalších kontaminácií , ako sú pesticídy, herbicídy, vedlajšie produkty chlóru, lieky a pod.

Jednou z hlavných nevýhod osmotického filtra je, že nie každému chutí takto filtrovaná voda. Keďže osmotický filter eliminuje veľa minerálov, ktoré poznáte vo vode, môže chutiť trochu „plocho“ alebo dokonca zvláštne. Existuje rozšírená mylná predstava o eliminácii minerálov procesom osmotickej filtrácie. Mnohí veria, že minerály vo vode sú životne dôležité pre optimálne zdravie. V skutočnosti vaše telo prijíma väčšinu príjmu týchto minerálov prostredníctvom stravy. Budete čiastočne bez minerálov, ktoré sa nachádzajú vo vašej pitnej vode. Ale moderné osmotické filtre už majú mineralizujúce filtračné vložky, ktoré upravujú mineralizáciu vody po filtrácii.
Dostávame často otázku či je osmotický filter dobrá filtrácia. Po dlhoročných skúsenostiach a po veľa inštaláciách rôznych systémov na filtráciu pitnej vody ako sú ionizátory vody, prietokové filtre s viacerými filtračnými vložkami, rôzne druhy osmotických filtrov, dokonca destilátory vody.
Zisťujeme, že je na každom z nás akú vodu budeme piť. Či filtrovanú, alebo nefiltrovaný, mestskú, alebo studničnú, alebo balenú vodu v plastových fľašiach. Často dostávame odpoveď, že dokonca klienti vodu z vodovodu nepijú iba minerálky, pivo, sýtené nápoje a pod.
Osmotická filtrácia je veľmi účinná a má veľa benefitov. Určite ju odporúčame klientom čo majú jediný zdroj vody studničnú vodu v dome a nechcú si kupovať vodu v plastových fľašiach. V tomto prípade má viac výhod ako je strata mineralizácie. Je to ochrana pred kontamináciou, dusičnanmi, baktériami, zákalom a veľa ďalšími škodlivými látkami. Mať účinnú filtráciu studničnej vody a mať ju vhodnú na pitie je pri studničnej vode nevyhnuté aj preto, lebo kvalita studničnej vody nie je stabilná a mení sa často poveternostnými vplyvmi , poľnohospodárskou činnosťou, chovaním domácich zvierat. Mať účinnú filtráciu studničnej vody sa stáva nevyhnutné pre zdravý životný štýl.

Keď sa pozrieme okolo seba čo dokázala ľudská činnosť urobiť s kvalitou vody v riekach, v moriach, v spodných vodách. Ako si vodu nevážime, ako s ňou plytváme. Koľko domácností má doma žumpy čo ich nevyváža, ale majú porobené trativody a presakujú žumpy do pôdy. Koľko chemických látok sa dostáva do pôdy hnojením, ale už aj kyslými dažďami a koľko liekov preniká do vody cez čističky
odpadových vôd, tak mať domáci filter či už osmotický, alebo akýkoľvek sa stáva nevyhnuté riešenie vo vylepšení si kvality pitnej vody. A každý z nás si hľadá riešenie vhodné pre seba a svoju rodinu.

Osmotické filtre sú efektívnou technológiou pre zlepšenie kvality pitnej vody. Dokážu odstrániť širokú škálu nečistôt a kontaminantov, čím chránia vaše zdravie. Pred kúpou osmotického filtra je však dôležité zvážiť vaše individuálne potreby a kvalitu vašej vstupnej vody. Vhodný typ filtra vám pomôže vybrať náš technický poradca -> Ak potrebujete poradiť s výberom volajte a radi poradíme a ak si vyberiete aj nainštalujeme. Volajte na 0905 644 330 , alebo píšte na filter@marlus.sk

Najnovšie články

Kvalitná voda pre kvalitný život
23.4.2025

Kvalitná voda pre kvalitný život

Voda – nenahraditeľný základ života
Voda je niečo, čo považujeme za samozrejmé. Stačí otočiť kohútikom a máme jej dosť. Prečo je kvalitná voda dôležitá pre kvalitný život ?  No hoci ju máme neustále na dosah, často si neuvedomujeme, aký zásadný vplyv má na naše telo, zdravie a každodenné fungovanie.
Bez vody by neexistoval život na Zemi. Tvorí väčšinu nášho tela, zabezpečuje chod všetkých orgánov, reguluje teplotu a odvádza z tela škodliviny. Napriek tomu jej veľa ľudí denne neprijíma dostatok – a dôsledky sa prejavujú nenápadne, no neúprosne.

Prečo je voda pre nás taká dôležitá?

Telo bez vody nefunguje správne. Každá bunka v našom organizme potrebuje vodu na to, aby mohla plniť svoju funkciu. Ak jej máme málo, telo to začne dávať najavo – únavou, bolesťami hlavy, problémami s trávením či podráždenosťou.

Denná dávka vody by mala byť aspoň 1,5 až 2 litre. V horúcom počasí, pri športe alebo fyzickej námahe je potreba ešte vyššia. Často však pijeme až vtedy, keď pocítime smäd – no to je už prvý príznak dehydratácie.

Voda pomáha telu detoxikovať sa. Podporuje činnosť obličiek, urýchľuje vylučovanie toxínov a pomáha neutralizovať účinky látok ako kofeín či alkohol. Pravidelné pitie čistej vody tak môže zmierniť únavu, zlepšiť pleť a podporiť imunitný systém.

Nedostatok vody znižuje koncentráciu a zvyšuje stres. Mozog potrebuje hydratáciu rovnako ako svaly. Keď jej niet, prichádza malátnosť, zhoršená pozornosť a podráždenosť.

Zdravé trávenie si bez vody neporadí. Nízky príjem tekutín vedie k zápche, problémom s črevami a nepríjemným pocitom nafúknutia. Pitie vody medzi jedlami pomáha udržiavať tráviaci trakt v rovnováhe.

Na čo si dať pozor?
Nie všetka voda je rovnaká. Príliš mineralizovaná voda môže dlhodobo zaťažovať obličky a prispievať k tvorbe usadenín v tele. Chlórovaná voda z vodovodu zasa môže obsahovať nežiaduce chemické zlúčeniny, ktoré pri dlhodobom pôsobení poškodzujú zdravie. chlór a iné chemikálie dokážu z vody odstrániť napríklad : Uhlíkové filtre 

Záver? Pite vodu skôr, ako pocítite smäd.
Zdravie sa často začína pri maličkostiach a tie ovplyvnujú náš život. Jednou z nich je aj pravidelný príjem čistej vody. Nenahrádza ju káva, sladené nápoje ani džúsy – tie často telo ešte viac odvodňujú. Skúste si počas dňa pripomínať, že napiť sa nie je len o smäde, ale o prevencii.
Vaše telo vám poďakuje.
Pre zlepšenie kvality vody existuje na trhu veľké množstvo produktov ktoré riešia rôzne typy problémov s vodou .

Prečítať článok
vodný kameň , zmakčovač
14.4.2025

Ako sa zbaviť vodného kameňa v kanvici? Triky a dlhodobé riešenia

Zanesená kanvica? Ak často bojuješ s nepríjemným bielym povlakom vo vnútri kanvice alebo kávovaru, je najvyšší čas naučiť sa, ako sa účinne zbaviť vodného kameňa – a to najlepšie jednoducho, rýchlo a lacno. V tomto článku sa dozvieš overené domáce recepty na čistenie, ako aj dlhodobé riešenia, ktoré ťa zbavia tvrdosti vody raz a navždy.

Prečo sa tvorí vodný kameň?
Za vodný kameň môže tvrdosť vody – teda nadbytok minerálov, najmä vápnika a horčíka. Pri ohrievaní vody tieto minerály kryštalizujú a vytvárajú tvrdý povlak. Ten sa usádza najmä v zariadeniach ako rýchlovarné kanvice, kávovary či práčky.

Domáce triky na čistenie kanvice od vodného kameňa
1. Jedlá sóda
Jedlá sóda je klasika. Do litra vody pridaj 3 čajové lyžičky sódy a nechaj roztok pôsobiť v kanvici niekoľko hodín. Potom vodu vylej a niekoľkokrát prevar čistú vodu, aby si sa zbavil pachuti.

2. Ocot
Ďalší obľúbený pomocník v domácnosti. Zmiešaj pohár octu s pol pohára vody a roztok prevar. Nechaj pôsobiť asi hodinu. Po vyliatí roztoku nezabudni kanvicu dôkladne vypláchnuť a prevariť čistú vodu.

3. Kyselina citrónová alebo citrónová šťava
Do kanvice nalej vodu a pridaj jedno balenie kyseliny citrónovej. Zmes prevar a nechaj odstáť niekoľko hodín. Na konci ju dobre prepláchni a opäť prevar čistú vodu, aby si odstránil zvyšky vône.

4. Zemiakové šupky
Nemáš nič po ruke? Pomôžu aj šupky zo zemiakov. Umy ich, vlož do kanvice, zalej vodou a prevar. Nechaj odstáť, potom vyhoď šupky a kanvicu vypláchni.

5. Coca-Cola
Znie to čudne, ale funguje! Zmiešaj pohár coly s pol pohára vody a prevar. Po pôsobení zmes vylej, dôkladne kanvicu vypláchni a prevar čistú vodu, aby si sa zbavil sladkej lepkavosti.

Ako sa zbaviť vodného kameňa natrvalo?
Ak máš tvrdú vodu, vodný kameň sa bude neustále vracať. Riešením je zmäkčovanie vody pomocou filtrov. Existujú dve základné možnosti:

🔹 Filtre pod drez
Ideálne, ak chceš riešiť problém len v kuchyni. Moderné systémy, ako napríklad:

M 650  – odstraňuje tvrdosť, chlór a organické nečistoty.

Nanopad  – odstraňuje tvrdosť, chlór a organické nečistoty.

IQ 500–  odstraňuje tvrdosť, chlór a organické nečistoty.

🔹 Zmäkčovače vody na celý dom
Inštalujú sa na hlavný prívod vody a zabezpečia mäkkú vodu vo všetkých kohútikoch – teda aj v sprche, práčke či umývačke. Drahšie riešenie, ale extrémne efektívne a dlhodobé.

Ako zistiť tvrdosť vody u seba doma?

Vidíš usadeniny v kanvici, na batériách alebo obkladačkách? Máš tvrdú vodu.

Presne ju zistíš pomocou testera tvrdosti vody, ktorý viete kúpiť aj u nás .

Záver: Zabudni na večné čistenie
Domáce triky ako ocot, sóda či cola sú skvelé na jednorazové čistenie, no neodstránia príčinu problému. Ak nechceš čistiť kanvicu každý týždeň, riešením je inštalácia kvalitného filtra na vodu. Ochráni nielen tvoju kanvicu, ale aj tvoje spotrebiče, pokožku a zdravie.

Prečítať článok
Typy filtrov na úpravu vody
8.4.2025

Typy filtrov na úpravu vody: Ktorý si vybrať?

Voda je základom života. Aj preto je mimoriadne dôležité mať prístup k čistej a zdravotne nezávadnej pitnej vode. Hoci voda z vodovodu často vyzerá čisto, nie vždy spĺňa najvyššie štandardy kvality. Mnohí ľudia preto volia inštaláciu filtrov na úpravu vody priamo vo svojej domácnosti. Výber správneho typu však môže byť náročný — na trhu je veľké množstvo možností. V tomto článku vám predstavíme najbežnejšie typy filtrov a poradíme, ako si vybrať ten najvhodnejší pre vaše potreby.

Prečítať článok
E coli vo vode
7.4.2025

Ako efektívne odstrániť Escherichia Ecoli z pitnej vody?

Escherichia coli (E. coli) je baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v črevách teplokrvných živočíchov – vrátane človeka. Je bežne využívaná ako indikátor fekálnej kontaminácie, pretože jej prítomnosť vo vode signalizuje možné znečistenie ľudským alebo zvieracím odpadom.
Hoci väčšina kmeňov E. coli je neškodná, niektoré patogénne formy môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane hnačkových ochorení, infekcií a dokonca otravy jedlom.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen