Reverzná osmóza je spôsob úpravy vody, pri ktorom dostávate vodu ideálnu na pitie a použitie pri varení. Tento proces je vykonávaný pomocou osmotického filtra.
Ponúkame vám prehľad najčastejších otázok a odpovedí ktoré sa k tejto téme viažu.
Priemerný systém s automatickými uzatváracími ventilmi používa približne 27 litrov za deň, t.j. 8 litrov produkovanej vody a 19 litrov vody k odtoku. Avšak aktuálny prietok vody je taký pomalý, že väčšina vodných meračov nemôže prietok zmerať.
Cieľom vody, ktorá sa stáva odpadovou vodou je opláchnuť vonkajšok membrány tak, že sa neupchá. Do istého bodu, väčšie produkovanie odpadovej vody znamená dlhšiu životnosť membrány.
Väčšina systémov reverznej osmózy má pomer odpadovej vody k pitnej vode od 2:1 do 6:1. Ak má systém príliš nízky pomer, napr. 1:1 budete pravdepodobne musieť meniť membránu častejšie a často to bude stáť extrémne veľa.
S niektorými systémami musíte meniť membránu každých 6 mesiacov. Na druhej strane, s našim systémom reverznej osmózy vám odporúčame meniť membránu až po 6 rokoch.
Takže vidíte, že RO systémy sú ako autá. Cena jedného nezahŕňa len nákupnú cenu, ale aj opravy počas niekoľkých rokov. S našim systémom vám dávame rozumnú nákupnú cenu, starostilivosť a záruku.
Áno, ak má vaša voda 20 alebo menej nemeckých jednotiek tvrdosti, nazývame ju mierne tvrdou vodou. S týmto stupňom tvrdosti môže ísť bez problémou priamo do systému.
Ak máte vodu tvrdšiu, bolo by dobré mať zmäkčovač vody, pretože odstraňuje vápnik, magnézium, železo, ktoré môžu poškodiť RO membránu. Negatívnou stránkou prúdenia zmäkčenej vody cez systém reverznej osmózy je, že zmäkčovač vody normálne pridáva do vody soľ a bežná RO membrána normálne odstráni iba 85% až 92% soli.
Teda, ak máte nízkosodíkovú diétu, bolo by lepšie nepridávať soľ do vašej vody predtým, než prejde cez RO systém.
Jediná nevýhoda nezmäkčovania skutočne tvrdej vody je, že budete musieť meniť membránu častejšie.
Chuť RO vody závisí na množstve prímesí v kohútiku vodovodu.
Ak je odstránených 90% rozpustných minerálov a chemikálií, osmotická voda môže chutiť ako fľašková voda (s nízkym obsahom minerálov) alebo prírodná pramenistá voda ( s miernym obsahom minerálov).
RO odstraňuje neviditeľné prímesi, ktoré zastierajú chuť, čím dá vyniknúť prirodzenej chuti vašich miešaných nápojov. Budete používať menej kávy a pritom stále cítiť jej pravú chuť. Koncentrované miešané nápoje ako pomarančový džús budú šťavňatejšie.
Pravdepodobne budete piť aj viac vody, pretože mnoho ľudí pije sódu, koncentrované džúsy a pivo ako alternatívu za zle chutiacu vodu z vodovodných kohútikov.
RO voda taktiež eliminuje tvorbu vodného kameňa v kávovaroch a pôsobí preventívne proti ich častému čisteniu. Po zovretí vody už viac nenájdete biely povlak vo vnútri kanvíc.
Tu sú 4 hlavné veličiny:
1.TLAK
Čím väčší vodný tlak, tým lepšia kvantita a kvalita produkovanej vody. Ak je kvalita prichádzajúcej vody priemerná (medzi 300-700 TDS), budete potrebovať vodný tlak 2,8 baru. (Ak je tlak ešte menší, prinesieme vám membránu, ktorá môže pracovať aj za týchto okolností alebo si môžete od nás kúpiť posilňovacie čerpadlo). Ideálny vodný tlak je 4,1 baru.
2. TEPLOTA
Ideálna teplota vody pre systém reverznej osmózy je 25ºC. Teplota 4,5ºC zapríčiní klesnutie produkcie RO vody na polovicu. Maximálna odporúčaná teplota vody je 29ºC.
3. TOTÁLNE ROZPUSTENÉ LÁTKY (TDS)
Najvyššie množstvo rozpustených prímesí vo vode znamená najnižšiu kvantitu produkovanej vody. Vysoký stupeň TOTÁLNE ROZPUSTENÝCH LÁTOK sa môže prekonať pridaním vodného tlaku.
4. MEMBRÁNA
Rozdielne membrány majú rozdielne charakteristiky. Niektoré produkujú viac vody než iné, niektoré lepšie filtrujú prímesi, niektoré majú väčší odpor voči chemickému opotrebeniu.
Náš reverzno osmotický systém so štandartnou membránou produkuje 136 litrov za deň. ( Kapacita je vyrátaná za ideálnych okolností. Normálna produkcia je zvyčajne polovica vypočítanej kapacity alebo 68 litrov za deň.)
Za nepriaznivých podmienok nízkeho tlaku vody, vysokého stupňa totálne rozpustných prímesí a studenej vody, môže spotrebiteľ dostať len 12 litrov za deň. Napriek tomu je to stále veľké množstvo vody na pitie i varenie pre priemernú domácnosť.
Áno. Tu je niekoľko spôsobov:
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.