Powered by Smartsupp Poškodzujú zmäkčovače vody septiky či odpadové nádrže? | Marlus Group
Vplyv zmäkčovačov vody na septiky a odpadové nádrže

Z času na čas nám zákazníci kladú túto otázku: “Má používanie zmäkčovača vody negatívny vplyv na odpadové nádrže / septiky / čističky odpadových vôd v našej domácnosti?

Veľa klientov na Slovensku má septik, čističku domových odpadových vôd a vieme, že tvrdá voda ovplyvňuje takmer 85% domácností v celej krajine (veľa z týchto domácností má alebo potrebuje úpravu vody akou je zmäkčovač vody), tak je táto otázka celkom na mieste.

 

Rozložme si túto otázku na viac konkrétnejších problémov:

Je odpadová voda zo zmäkčovača / z nádrže na soľanku / toxická pre hnilobné baktérie v septiku?

Štúdie na Univerzite vo Wisconsine (UW) a Národnej Sanitačnej Organizácii (NSF) zistili, že odpoveď je “nie”.

“UW a NSF zistili, že zvýšený obsah sodíka v zmäkčenej vode bol pre bakteriálne organizmy v septiku / odpadovej nádrži vlastne nápomocný a neznížil schopnosť pôdy absorbovať vodu v bežnom vsakovacom poli.”

 

Môže nejakým spôsobom prietok vody počas regenerácie zmäkčovača vody narušiť rozkladný proces v čističke odpadových vôd?

Odpoveď je opäť “nie”.

“Objem spätného premývania zmäkčovača počas regenerácie je v rámci limitov odpadovej nádrže s ktorými si dokáže poradiť. Automatická práčka bude pre odpadovú nádrž predstavovať väčší problém než vodný zmäkčovač.”

Aby ste sa uistili, že vaše nastavenie regenerácie je správne a, že váš zmäkčovač vody nedávkuje do kanalizačného systému zbytočne veľa vody nezabúdajte na pravidelnú kontrolu zmäkčovača odborníkom na úpravu vody.

 

Môže vôbec mať vodný zmäkčovač pre kanalizačný systém nejaké výhody?

Odpoveď je “áno”.

Nedávne štúdie zistili, že so zmäkčenou vodou môže spotrebiteľ zredukovať svoju spotrebu mydla / pracieho prášku o 50% a saponátu na umývanie riadu až o 70%!

Keďže čistiace prostriedky v domácnostiach (šampóny, pracie prostriedky a bielidlá) dokážu rozrušiť bežné fungovanie domácej čističky odpadových vôd môže zníženie spotreby mydiel a čistiacich prostriedkov predstavovať veľkú výhodu.

 

Organizácia pre kvalitu vody (WQA) zdieľa ďalšiu výhodu používania chemického zmäkčovača vody spolu s kanalizačným systémom:

“Takýmto spôsobom sa do systému dostáva menej biologicky rozložiteľných produktov, čo znižuje nápor na systém. Je známe, že veľa majiteľov domov si svoj kanalizačný systém neudržiava tak ako by mali, nevyplachovanie počas pravidelných intervalov umožňuje pevným látkam aby sa dostali do oblasti odtoku a spôsobili jeho zanesenie / zanášanie.

Teda tým, že mám k dispozícii mäkkú vodu alebo vodu, ktorá po sebe nezanecháva stopy má za následok, že sú v domácnosti praním textílie čistejšie a môže sa tak znížiť množstvo spotrebovanej vody. Toto o značnú mieru znižuje napĺňanie kanalizačného systému.”

Štúdia na úsporu energie bola realizovaná v roku 2009 v spolupráci s Battelle Memorial Institute a bola financovaná Výskumnou nadáciou za kvalitu vody.

Štúdia na úsporu čistiacich prostriedkov bola realizovaná v roku 2010 v spolupráci s Vedeckými službami (S/D, Inc.) a boli financované Nadáciou za kvalitu vody (WQRF).

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen