
Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?
V súčasnom svete, kde je kvalita pitnej vody stále viac ohrozená znečistením, sa stávajú domáce filtre čoraz dôležitejším nástrojom pre ochranu zdravia našej rodiny. Osmotické filtre patria medzi najefektívnejšie dostupné technológie a tešia sa veľkej popularite. Ale sú naozaj tou najlepšou voľbou pre každého? V tomto blogovom príspevku sa podrobne pozrieme na osmotické filtre, ich fungovanie, klady a zápory, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť, či je táto technológia vhodná pre vaše potreby.
Je to voda, ktorá prechádza cez osmotickú separačnú membránu, ktorá dokáže odstrániť z vody soľ, rozpustené látky a to pôsobením tlaku. Často používané na odsoľovanie morskej vody, čistenie pitnej vody, poprípade aj na čistenie odpadovej vody. Tento osmotický proces, filtráciu ako prvý overil a objavil v roku 1748 Jean Nollet francúzsky duchovný a fyzik. Nollet použil bravčový mechúr ako membránu reverznej osmózy na ilustráciu osmotického procesu. O tejto metóde potom nebolo veľa počuť ďalších 200 rokov , možno iba vo vedeckých kruhoch. V roku 1949 študovala Kalifornská univerzita účinnosť polopriepustných membrán (RO membrány) pri odsoľovaní (odstraňovaní soli) morskej vody. Vedci potom v polovici 50. rokov dokázali úspešne vyrábať sladkú vodu zo slanej morskej vody. Ale aj tomuto procesu sa nedarilo dlho komerčne presadiť s ohľadom na náklady na prevádzku. Až v roku 2001 osmotická filtrácia získala na popularite a vo svete sa umiestnilo viac ako 15 000 zariadení na odsoľovanie vody.
Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako funguje reverzná osmóza ? Ako dokáže odfiltrovať soľ a iné nečistoty z vody, aby bola bezpečná a čistá na pitie? No, príbeh tohto úžasného vynálezu je celkom fascinujúci.
Všetko sa to začalo v 50. rokoch minulého storočia, keď vedec menom Sidney Loeb pôsobil na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Zaujímal sa o štúdium procesu osmózy, čo je prirodzený pohyb vody cez polopriepustnú membránu z oblasti s nízkou koncentráciou rozpustenej látky do oblasti s vysokou koncentráciou rozpustenej látky. Chcel nájsť spôsob, ako zvrátiť tento proces a prinútiť vodu, aby sa presunula z vysokej koncentrácie rozpustenej látky na nízku koncentráciu rozpustenej látky pomocou vonkajšieho tlaku. To by mu umožnilo odsoľovať morskú vodu a vyrábať sladkú vodu na ľudskú spotrebu. Čelil však veľkej výzve: nájsť vhodnú membránu, ktorá by odolala vysokému tlaku a odolala znečisteniu soľou a inými nečistotami. Skúšal rôzne materiály, ale žiadny z nich nefungoval dostatočne dobre. Už to chcel vzdať, keď si všimol niečo zvláštne. Jedného dňa sa prechádzal po pláži a uvidel kŕdeľ čajok letieť nad oceánom. Všimol si, že sa ponoria do vody, chytia nejaké ryby a potom letia späť na breh. Zaujímalo ho, ako môžu piť morskú vodu bez toho, aby ochoreli alebo sa dehydrovali. Rozhodol sa ďalej skúmať a zistil, že čajky majú v blízkosti očí špeciálnu žľazu, ktorá sa nazýva soľná žľaza. Táto žľaza vylučuje prebytočnú soľ z krvi cez ich nosné dierky vo forme slaného roztoku. Týmto spôsobom si môžu udržať vodnú rovnováhu a vyhnúť sa otrave soľou.
V súčasnosti sú osmotické systémy dostupné v rôznych typoch a veľkostiach v závislosti od kvality napájacej vody a požiadaviek aplikácie.
Osmotická filtrácia pracuje tak, že voda pod tlakom z vodovodu tlačí vodu cez polopriepustnú membránu, ktorá umožňuje prechod relatívne malým molekulám vody cez membránu, ale nie väčším molekulám ako sú rozpustené minerály / ako napr. soľ /. Vďaka tomuto procesu je voda z vodovodu oddelené od všetkých látok, ktoré sa nachádzajú vo vode.
Osmotický filter odstraňuje z vody baktérie, vírusy , dusičnany, sírany, fluoridy, arzén a veľa ďalších látok. Čiastočne odstraňuje aj minerály ako vápnik, horčík, draslík, sodík. Osmotický filter nie moc účinne odstraňuje chlór , preto sú uhlíkové filtre pevnou súčasťou osmotických filtrov. Uhlíkové filtre pomáhajú odstrániť viac ako 70 ďalších kontaminácií , ako sú pesticídy, herbicídy, vedlajšie produkty chlóru, lieky a pod.
Jednou z hlavných nevýhod osmotického filtra je, že nie každému chutí takto filtrovaná voda. Keďže osmotický filter eliminuje veľa minerálov, ktoré poznáte vo vode, môže chutiť trochu „plocho“ alebo dokonca zvláštne. Existuje rozšírená mylná predstava o eliminácii minerálov procesom osmotickej filtrácie. Mnohí veria, že minerály vo vode sú životne dôležité pre optimálne zdravie. V skutočnosti vaše telo prijíma väčšinu príjmu týchto minerálov prostredníctvom stravy. Budete čiastočne bez minerálov, ktoré sa nachádzajú vo vašej pitnej vode. Ale moderné osmotické filtre už majú mineralizujúce filtračné vložky, ktoré upravujú mineralizáciu vody po filtrácii.
Dostávame často otázku či je osmotický filter dobrá filtrácia. Po dlhoročných skúsenostiach a po veľa inštaláciách rôznych systémov na filtráciu pitnej vody ako sú ionizátory vody, prietokové filtre s viacerými filtračnými vložkami, rôzne druhy osmotických filtrov, dokonca destilátory vody.
Zisťujeme, že je na každom z nás akú vodu budeme piť. Či filtrovanú, alebo nefiltrovaný, mestskú, alebo studničnú, alebo balenú vodu v plastových fľašiach. Často dostávame odpoveď, že dokonca klienti vodu z vodovodu nepijú iba minerálky, pivo, sýtené nápoje a pod.
Osmotická filtrácia je veľmi účinná a má veľa benefitov. Určite ju odporúčame klientom čo majú jediný zdroj vody studničnú vodu v dome a nechcú si kupovať vodu v plastových fľašiach. V tomto prípade má viac výhod ako je strata mineralizácie. Je to ochrana pred kontamináciou, dusičnanmi, baktériami, zákalom a veľa ďalšími škodlivými látkami. Mať účinnú filtráciu studničnej vody a mať ju vhodnú na pitie je pri studničnej vode nevyhnuté aj preto, lebo kvalita studničnej vody nie je stabilná a mení sa často poveternostnými vplyvmi , poľnohospodárskou činnosťou, chovaním domácich zvierat. Mať účinnú filtráciu studničnej vody sa stáva nevyhnutné pre zdravý životný štýl.
Keď sa pozrieme okolo seba čo dokázala ľudská činnosť urobiť s kvalitou vody v riekach, v moriach, v spodných vodách. Ako si vodu nevážime, ako s ňou plytváme. Koľko domácností má doma žumpy čo ich nevyváža, ale majú porobené trativody a presakujú žumpy do pôdy. Koľko chemických látok sa dostáva do pôdy hnojením, ale už aj kyslými dažďami a koľko liekov preniká do vody cez čističky
odpadových vôd, tak mať domáci filter či už osmotický, alebo akýkoľvek sa stáva nevyhnuté riešenie vo vylepšení si kvality pitnej vody. A každý z nás si hľadá riešenie vhodné pre seba a svoju rodinu.
Osmotické filtre sú efektívnou technológiou pre zlepšenie kvality pitnej vody. Dokážu odstrániť širokú škálu nečistôt a kontaminantov, čím chránia vaše zdravie. Pred kúpou osmotického filtra je však dôležité zvážiť vaše individuálne potreby a kvalitu vašej vstupnej vody. Vhodný typ filtra vám pomôže vybrať náš technický poradca -> Ak potrebujete poradiť s výberom volajte a radi poradíme a ak si vyberiete aj nainštalujeme. Volajte na 0905 644 330 , alebo píšte na filter@marlus.sk
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi