Powered by Smartsupp Otrava prírodného prostredia a civilizačné choroby | Marlus Group
Otrava prírodného prostredia: vplyv na zdravie človeka a vznik civilizačných chorôb

Voda, ktorá je najlepším rozpúšťadlom, ktoré poznáme v prírode, pohlcuje a rozpúšťa najviac chemických zlúčenín.

Od dávnej minulosti úplne čistá voda, ktorá dopadá na zemský povrch v podobe dažďa, snehu alebo ľadovca, rozpúšťa niektoré minerálne soli, nachádzajúce sa v skalách tvoriacich zemskú kôru. Tento proces trvá už miliardy rokov.

Avšak len odnedávna pozorujeme niečo nové, s čím sa ľudstvo doteraz nestretlo – v tej istej vode sa rozpúšťajú tiež úplne nové chemické zlúčeniny, ktoré my – ľudia vyhadzujeme do nášho prostredia.

Tisíce takýchto zlúčenín, medzi ktorými nechýbajú otravné a rakovinotvorné zlúčeniny, prichádzajú do prostredia cez komunálne, priemyselné a poľnohospodárske odpady. Prameňom tejto otravnej chémie sú všetky komunálne aj iné smetiská, táto chémia pochádza z tisícky komínov fabrík a s dažďom sa vracia na zemský povrch, a odtiaľ do podzemných vôd a riek.

Takým istým spôsobom smerujú do riek umelé hnojivá, ako aj pesticídy, ktoré súčasné, novodobé poľnohospodárstvo sype a vylieva na obrábané polia.

 

Znečistenie podzemných vôd

Nemožno zabudnúť na chemické zlúčeniny, ktoré nie je podstatné akou cestou sa dostanú do prostredia, ocitnú sa v podzemných a riečnych vodách. Situácia našich povrchových vôd je dnes priam tragická, lebo väčšina riek sú vody mimo triedne, v ktorých z dôvodu nadbytku toxických chemických zlúčenín úplne vymizol biologický život.

Vodárenské závody, pre ktoré tieto rieky tvoria základnú surovinu pre výrobu pitnej vody, dokážu z nich odstraňovať len nerozpustené častice, ako piesok, íly, bahno alebo humusy rastlinného pôvodu, ale nedokážu odstraňovať z týchto vôd v nej rozpustené chemické zlúčeniny. Tieto zlúčeniny prechádzajú cez všetky etapy očisťovania vody, ktorá sa dodatočne obohacuje síranom železnato-hlinitým v procese koagulácie a tiež chlórom v procese dezinfekcie.

Nepočítajme taktiež s nápravou kvality pitných vôd, ktoré v priebehu posledných rokov sa čerpajú čoraz viac vo všeobecnosti z hlbších vrstiev zeme.

Niektoré z hlbinných vôd sú už viac ako 100 rokov ponúkané ako minerálne vody. Tu však nemožno prehliadnuť jednoduchý fakt – miesta z hĺbky zeme vyčerpaných minerálnych vôd sa ihneď napĺňajú znečistenými povrchovými vodami. Minerálne vody nikdy predtým neobsahovali chemické nečistoty, ale dnes je to ináč, lebo vody presiaknuté z povrchu zeme sú prameňom chemických znečistení minerálnych vôd, uchovaných vo väčších hĺbkach.

Prvé, predvojnové normy, charakterizujúce mineralogickú a chemickú stavbu minerálnych vôd v nich nepripúšťali ani stopové množstvá chemických nečistôt. Zatiaľ v roku 1991 sa objavila v Poľsku prvá norma (BN-90/9567-08 zo dňa 28. februára 1990), ktorá dovolila prítomnosť zdraviu škodlivých zlúčenín v minerálnych vodách.

Nasledujúca norma, ktorá začala platiť v roku 1997 (Dz.U.Nr 85, poz. 544 zo dňa 28. júla 1997) /Zbierka zákonov č. 85/, pripustila v týchto vodách všetky chemické zlúčeniny, ktoré tým pádom sú prípustné v pitných vodách z vodovodného kohútika i zo studne. A takýmto spôsobom sa dovoľuje v minerálnych vodách prítomnosť olova, ortuti, dusičnanov, pesticídov.

 

Nárast chorobnosti

Vážení prítomní, bol som na toto sympózium pozvaný, aby som prezentoval svoj názor na tému príčin alergických ochorení v Poľsku. Všetci tu prítomní vieme, že v ostatných 20 rokoch chorobnosť našej spoločnosti na alergie dramaticky narástla. Ak sa tempo rastu týchto chorôb nezmení, potom onedlho budeme mať v Poľsku viac alergikov ako zdravých ľudí. V rýchlom tempe pribúdajú taktiež iné choroby – v súčasnosti padajú ďalšie rekordy v množstve srdcovo-cievnych ochorení ako aj nádorových ochorení. Ak sa ma niekto opýta na príčinu tohto stavu, tak mám iba jednu odpoveď: chémia.

Chémia, s ktorou ľudstvo doteraz nikdy nemalo dočinenia. Biologický život na Zemi sa začal pred 4 miliardami rokov, avšak nikdy doteraz život nebol otravovaný chémiou, s ktorou sa stretáme odnedávna, pretože revolučný nárast prítomnosti chémie v našom živote sa začal pred pol storočím. Samozrejme na túto tému sa veľa diskutuje, totiž sú tiež skupiny, ktoré odporujú útokom nás lekárov.

Týmito kruhmi (skupinami) zodpovednými za znečistenia sú sanitárne inšpekcie, politická moc atď. Tieto diskusie sa nikdy neskončia z jednoduchého dôvodu – aby bolo možné predstaviť nezvratné, vedecké dôkazy vplyvu chemického nakazenia prostredia na súčasné nádorové, alergické a iné ochorenia, bolo by potrebné uskutočniť obrovské množstvo výskumov, a to sa spája s obrovskými nákladmi.

A tieto peniaze nie sú a nerátajme s tým, že sa niekedy nájdu. Avšak keby sa našli finančné prostriedky na výskum tohto druhu, aj tak sa nikto o ne nezaujíma. Nezáleží na nich centrálnym ani regionálnym vládam. Odporcom takýchto výskumov je lobbing výrobcov minerálnych a pramenistých vôd, ale tiež farmaceutický lobbing.

 

Ako sa chrániť?

Čo teda môžeme urobiť, ako sa brániť pred chémiou, ktorej je najviac vo vode? Keďže s vodou privádzanou do kohútikov musíme piť chemické zlúčeniny rozpustené v povrchových vodách určujúcich prameň pre jej výrobu, keďže nie lacné vody ponúkané v obchodoch ich tiež obsahujú, nezostáva nám nič iné, ako postarať sa o očisťovanie tejto vody domácimi metódami. Ako to urobiť? Mechanické filtre známe a populárne už mnoho rokov neočisťujú vodu, keďže iba zmenšujú jej mútnosť (zakalenie) a prepúšťajú súčasne všetky chemické zlúčeniny, ktoré sú v nej rozpustené.

V poslednom čase populárne filtre s aktívnym uhlím redukujú jedine obsah chlóru vo vode – otravného plynu, ktorého úlohou je dezinfikovať vodu a je nepríjemný z hľadiska chuti a vône. Zisťujeme, že v súčasnosti jediným spôsobom pre odstránenie nepotrebných chemických zlúčenín z vody je tzv. reverzná osmóza, ktorá využíva pre čistenie vody tzv. osmotické membrány. Filtrácia pitnej vody touto metódou začala v USA už pred 40 rokmi.

Veľkou výhodou reverznej osmózy je fakt, že v nej použité membrány prepúšťajú väčšinu minerálnych prvkov obsiahnutých vo vode. Využíva sa tu skutočnosť, že sú neporovnateľne menšie od veľkých a komplikovaných chemických zlúčenín vytváraných v súčasnosti našimi predsa schopnými, chemikmi. Veľa firiem získanú vodu z osmotických zariadení dodatočne obohacuje nasledujúcou porciou minerálnych solí, predkladajúc takýmto jednoduchým spôsobom minerálnu vodu. Je najlacnejšia, a čo je najdôležitejšie, že je dnes najistejšou minerálnou vodou.

Exploatácia osmotických zariadení je rozhodne lacnejšia. Ak ju porovnáme s cenou kupovaných a neistých vôd z obchodu, potom za zlomok ceny máme k dispozícii ľubovoľné množstvo vody na pitie, varenie, ale taktiež pre ošetrenie kože a vlasov, polievania kvetov, pre domáce zvieratá atď.

Nesmierne dôležitou vecou je pravidelná výmena ochranných filtrov s aktívnym uhlím, ktorý sa opotrebúva samotným kontaktom s vodou. Pri staršom uhlí vzniká riziko objavenia sa baktérií, pretože uhlie je vo vode aktívne maximálne 6 mesiacov, a takto dlho sa dokáže účinne pred baktériami brániť. Po uplynutí 6 mesiacov sa odrazu poddáva baktériám a je dokonalým osídlom pre ich rozvoj. Nie sú to však chorobotvorne baktérie, ale pri dostatočne veľkom množstve zodpovedajú za trpkú alebo horkú chuť vody.

Drahí prítomní, osmotické zariadenia sú na trhu dostupné už viac ako 20 rokov. Silne verím, že v krátkom čase sa stanú nevyhnutným zariadením v každej domácnosti.

S rekapituláciou môjho vystúpenia zdôrazňujem ešte raz, že dnes by nemal mať nikto ani najmenšiu pochybnosť príčinnej súvislosti medzi rastúcim množstvom chémie v našom súčasnom živote, a neúmerne rastúcim množstvom chorôb, hlavne nádorového, alergického a cievneho charakteru. Chémia sa vstrebáva do nás dýchacími, zažívacími cestami a cez kontakt s kožou. Aj keď najviac ju prijímame s pitnou vodou, ktorá ako výborné rozpúšťadlo je jej najlepšie obsažným nositeľom. Pretože žiadna z tradičných a známych metód očisťovania vody nie je schopná odstrániť z nej chemické zlúčeniny, technológovia jej čistenia museli siahnuť k iným metódam, takým, ktoré idú v ústrety novým potrebám. A našli. Reverzná osmóza je v súčasnosti jedinou účinnou technikou očistenia vody. Je súčasne prijateľnou metódou, keďže dáva na výstupe vodu obohatenú minerálnymi prvkami a tiež metódou lacnou pre použitie – za necelú zlotú máme k dispozícií ľubovoľné množstvo pitnej vody.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok
Kvalitná voda pre kvalitný život
23.4.2025

Kvalitná voda pre kvalitný život

Voda – nenahraditeľný základ života
Voda je niečo, čo považujeme za samozrejmé. Stačí otočiť kohútikom a máme jej dosť. Prečo je kvalitná voda dôležitá pre kvalitný život ?  No hoci ju máme neustále na dosah, často si neuvedomujeme, aký zásadný vplyv má na naše telo, zdravie a každodenné fungovanie.
Bez vody by neexistoval život na Zemi. Tvorí väčšinu nášho tela, zabezpečuje chod všetkých orgánov, reguluje teplotu a odvádza z tela škodliviny. Napriek tomu jej veľa ľudí denne neprijíma dostatok – a dôsledky sa prejavujú nenápadne, no neúprosne.

Prečo je voda pre nás taká dôležitá?

Telo bez vody nefunguje správne. Každá bunka v našom organizme potrebuje vodu na to, aby mohla plniť svoju funkciu. Ak jej máme málo, telo to začne dávať najavo – únavou, bolesťami hlavy, problémami s trávením či podráždenosťou.

Denná dávka vody by mala byť aspoň 1,5 až 2 litre. V horúcom počasí, pri športe alebo fyzickej námahe je potreba ešte vyššia. Často však pijeme až vtedy, keď pocítime smäd – no to je už prvý príznak dehydratácie.

Voda pomáha telu detoxikovať sa. Podporuje činnosť obličiek, urýchľuje vylučovanie toxínov a pomáha neutralizovať účinky látok ako kofeín či alkohol. Pravidelné pitie čistej vody tak môže zmierniť únavu, zlepšiť pleť a podporiť imunitný systém.

Nedostatok vody znižuje koncentráciu a zvyšuje stres. Mozog potrebuje hydratáciu rovnako ako svaly. Keď jej niet, prichádza malátnosť, zhoršená pozornosť a podráždenosť.

Zdravé trávenie si bez vody neporadí. Nízky príjem tekutín vedie k zápche, problémom s črevami a nepríjemným pocitom nafúknutia. Pitie vody medzi jedlami pomáha udržiavať tráviaci trakt v rovnováhe.

Na čo si dať pozor?
Nie všetka voda je rovnaká. Príliš mineralizovaná voda môže dlhodobo zaťažovať obličky a prispievať k tvorbe usadenín v tele. Chlórovaná voda z vodovodu zasa môže obsahovať nežiaduce chemické zlúčeniny, ktoré pri dlhodobom pôsobení poškodzujú zdravie. chlór a iné chemikálie dokážu z vody odstrániť napríklad : Uhlíkové filtre 

Záver? Pite vodu skôr, ako pocítite smäd.
Zdravie sa často začína pri maličkostiach a tie ovplyvnujú náš život. Jednou z nich je aj pravidelný príjem čistej vody. Nenahrádza ju káva, sladené nápoje ani džúsy – tie často telo ešte viac odvodňujú. Skúste si počas dňa pripomínať, že napiť sa nie je len o smäde, ale o prevencii.
Vaše telo vám poďakuje.
Pre zlepšenie kvality vody existuje na trhu veľké množstvo produktov ktoré riešia rôzne typy problémov s vodou .

Prečítať článok
vodný kameň , zmakčovač
14.4.2025

Ako sa zbaviť vodného kameňa v kanvici? Triky a dlhodobé riešenia

Zanesená kanvica? Ak často bojuješ s nepríjemným bielym povlakom vo vnútri kanvice alebo kávovaru, je najvyšší čas naučiť sa, ako sa účinne zbaviť vodného kameňa – a to najlepšie jednoducho, rýchlo a lacno. V tomto článku sa dozvieš overené domáce recepty na čistenie, ako aj dlhodobé riešenia, ktoré ťa zbavia tvrdosti vody raz a navždy.

Prečo sa tvorí vodný kameň?
Za vodný kameň môže tvrdosť vody – teda nadbytok minerálov, najmä vápnika a horčíka. Pri ohrievaní vody tieto minerály kryštalizujú a vytvárajú tvrdý povlak. Ten sa usádza najmä v zariadeniach ako rýchlovarné kanvice, kávovary či práčky.

Domáce triky na čistenie kanvice od vodného kameňa
1. Jedlá sóda
Jedlá sóda je klasika. Do litra vody pridaj 3 čajové lyžičky sódy a nechaj roztok pôsobiť v kanvici niekoľko hodín. Potom vodu vylej a niekoľkokrát prevar čistú vodu, aby si sa zbavil pachuti.

2. Ocot
Ďalší obľúbený pomocník v domácnosti. Zmiešaj pohár octu s pol pohára vody a roztok prevar. Nechaj pôsobiť asi hodinu. Po vyliatí roztoku nezabudni kanvicu dôkladne vypláchnuť a prevariť čistú vodu.

3. Kyselina citrónová alebo citrónová šťava
Do kanvice nalej vodu a pridaj jedno balenie kyseliny citrónovej. Zmes prevar a nechaj odstáť niekoľko hodín. Na konci ju dobre prepláchni a opäť prevar čistú vodu, aby si odstránil zvyšky vône.

4. Zemiakové šupky
Nemáš nič po ruke? Pomôžu aj šupky zo zemiakov. Umy ich, vlož do kanvice, zalej vodou a prevar. Nechaj odstáť, potom vyhoď šupky a kanvicu vypláchni.

5. Coca-Cola
Znie to čudne, ale funguje! Zmiešaj pohár coly s pol pohára vody a prevar. Po pôsobení zmes vylej, dôkladne kanvicu vypláchni a prevar čistú vodu, aby si sa zbavil sladkej lepkavosti.

Ako sa zbaviť vodného kameňa natrvalo?
Ak máš tvrdú vodu, vodný kameň sa bude neustále vracať. Riešením je zmäkčovanie vody pomocou filtrov. Existujú dve základné možnosti:

🔹 Filtre pod drez
Ideálne, ak chceš riešiť problém len v kuchyni. Moderné systémy, ako napríklad:

M 650  – odstraňuje tvrdosť, chlór a organické nečistoty.

Nanopad  – odstraňuje tvrdosť, chlór a organické nečistoty.

IQ 500–  odstraňuje tvrdosť, chlór a organické nečistoty.

🔹 Zmäkčovače vody na celý dom
Inštalujú sa na hlavný prívod vody a zabezpečia mäkkú vodu vo všetkých kohútikoch – teda aj v sprche, práčke či umývačke. Drahšie riešenie, ale extrémne efektívne a dlhodobé.

Ako zistiť tvrdosť vody u seba doma?

Vidíš usadeniny v kanvici, na batériách alebo obkladačkách? Máš tvrdú vodu.

Presne ju zistíš pomocou testera tvrdosti vody, ktorý viete kúpiť aj u nás .

Záver: Zabudni na večné čistenie
Domáce triky ako ocot, sóda či cola sú skvelé na jednorazové čistenie, no neodstránia príčinu problému. Ak nechceš čistiť kanvicu každý týždeň, riešením je inštalácia kvalitného filtra na vodu. Ochráni nielen tvoju kanvicu, ale aj tvoje spotrebiče, pokožku a zdravie.

Prečítať článok
Typy filtrov na úpravu vody
8.4.2025

Typy filtrov na úpravu vody: Ktorý si vybrať?

Voda je základom života. Aj preto je mimoriadne dôležité mať prístup k čistej a zdravotne nezávadnej pitnej vode. Hoci voda z vodovodu často vyzerá čisto, nie vždy spĺňa najvyššie štandardy kvality. Mnohí ľudia preto volia inštaláciu filtrov na úpravu vody priamo vo svojej domácnosti. Výber správneho typu však môže byť náročný — na trhu je veľké množstvo možností. V tomto článku vám predstavíme najbežnejšie typy filtrov a poradíme, ako si vybrať ten najvhodnejší pre vaše potreby.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen