Tvrdá voda

Tvrdá voda a vodný kameň spôsobuje zvýšenie spotreby el. energie o 30 %. Znečistené obkladačky, sprchové kúty, batérie, práčku. Nenechajte si ničiť svoj dom nánosmi vodného kameňa.

 

Tvrdá voda v domácnosti

90% domácností na Slovensku má tvrdú vodu, ale iba málokto si uvedomuje aké má následky na náš rodinný rozpočet, náš životný štýl a naše zdravie. Ak máte pocit, že po sprchovaní máte suchú pokožku, môže to byť tiež jednou z príčin. Tvrdá voda znižuje životnosť domácich spotrebičov, zvyšuje energetickú náročnosť až o 30%.

Významne sa znižuje aj účinnosť pracieho prášku a aviváže. Znižuje sa penivosť a tým aj pracia schopnosť. Prádlo je tvrdé a nedokonale opraté.

 

Prečo máte zvýšenú tvrdosť vody?

Pri vode rozlišujeme viacero stupňov tvrdosti:

  • Veľmi tvrdá
  • Tvrdá
  • Stredne tvrdá
  • Mäkká voda

Osahuje soli horčíka a vápnika, ktoré pochádzajú z hornín, cez ktoré pretekala. Mäkká voda je tá, ktorá tieto soli neobsahuje. Vodný kameň sa usadzuje v ohrevných špirálach a mydlo slabo pení v tvrdej vode. Naopak v mäkkej vode pení mydlo veľmi dobre.

Známe sú dva druhy tvrdosti:

  • Prechodná - dá sa pomerne ľahko odstrániť
  • Trvalá - ťažko sa odstraňuje

Prechodná tvrdosť vody je zapríčinená hydrogenuhličitanom vápenatým - soľou rozpustnou vo vode. Odstrániť ju možno varením, pri ktorom je vylúčená biela tuhá látka (vodný kameň - málo rozpustný uhličitam vápenatý).

Trvalá tvrdosť vody je zapríčinená soľami horčíka a vápnika (chloridmi a sírami), ktoré su rozpustené vo vode. Nemožno ju odstrániť varením, avšak možno ju odstrániť destiláciou alebo zmäkčovaním vody ( pomocou zmäkčovadiel vody alebo iónomeničov).

Na území Slovenskej republiky je tvrdosť veľmi rozdielna a závisí od typu pôdy a od ročného obdobia. Voda z prameňov bohatých na zrážky, ktorá pochádza z málo rozpustných vrstiev hornín, je mäkká. Voda v oblastiach chudobných na zrážky je tvrdšia. V oblastiach bohatých na vápenec a sadrovec môže byť voda veľmi tvrdá.

mapa tvrdosti vody

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

 

Aké problémy spôsobuje? Vodný kameň

Tvrdá voda spôsobuje nános vodného kameňa na obkladačkách , sprchových kútoch, toaletách, vodovodných batériách.

Mydlo málo pení a zanecháva film na stenách umývadla. Takýto film má za následok horšie čistenie a tým možnosť množenia baktérií. Spôsobuje tiež nános vápenatých usadenín v rozvodoch teplej vody a tým pomalé zníženie prietoku vody až k postupnému úplnému upchaniu.

Najlepšie riešenie ako predchádzať problémom s vodným kameňom je používať vodu mäkkú. V minulosti sa zachytávala do sudov dažďová voda. Táto sa používala na pranie, lebo bola mäkká a mydlo dobre penilo. Ale dnes takéto riešenie nie je možné, preto je nutná úprava nevyhovujúcej kvality vody.

tvrdá voda spôsobuje vodný kameň na ohrevnej špirále práčky

 

Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Ak voda obsahuje látky, ktoré zapríčiňujú tvrdosť vody musia byť odstránené. To sa nazýva zmäkčovanie vody. Ak chceme vodu zmäkčiť, musíme odstrániť vápenaté ióny. Možno to urobiť viacerými spôsobmi.

Avšak najefektívnejším a ekonomickým riešením pre použitie v rodinných domoch je úprava vody pomocou zmäkčovača vody.

V tomto zariadení sa vykoná výmena iónov. Voda v nádobe zmäkčovača prechádza cez stĺpec obsahujúci špeciálnu látku. Táto látka obsahuje sodné ióny, ktoré nahradia vápenaté ióny, keď tvrdá voda preteká stĺpcom. Sodné ióny nespôsobujú tvrdosť, takže voda je teraz mäkká.

Zmäkčovač sa dá použiť na mestskú aj studničnú vodu. Zaručí, že sa vám v rozvodoch, na spotrebičoch, výhrevných telesách a iných plochách ktoré sú v styku s vodou, nebude usadzovať vodný kameň.

Viac informácií o východách zmäkčenej vody a zmäkčovačoch vody nájdete na našej stránke. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Zaujímavosti o tvrdej vode a vodnom kameni v našich článkoch

V tvrdej vode sa horšie rozpúšťa mydlo, má však dôležité benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá...

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých...

Dajte STOP vodnému kameňu a hrdzi vo vašej domácnosti!

Viete aká je najlepšia ochrana pred vodným kameňom a hrdzou pre teplú a studenú vodu? Istotne to dobre poznáte aj vy. Veľmi vážnym a najčastejším problémom...

Obhliadka Zadarmo