Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Hodnota je priemerná pre celý okres, slúži preto len na orientačnú predstavu o tvrdosti v danom regióne.

Pre určenie presnej hodnoty na vašom odbernom mieste je potrebné urobiť rozbor vody. Základný rozbor vody na tvrdosť vám u nás urobíme zdarma.

Tvrdosť vody vo vašom domácom zdroji, ale aj všeobecne vo verejnom vodovode, závisí od pôdneho zloženia a ročného obdobia. Tiež je rozdiel z akej hĺbky je voda čerpaná, nakoľko sa geologické zloženie pôdy môže významne meniť. Ak je voda z prameňa alebo je čerpaná  z povrchových zdojov, je spravidla mäkšia. Hlbšie studne a zdroje kde je v podloží viac vápenca a sádrovca, majú vodu tvrdšiu.

Hodnoty na našej mape sú uvedené v mmol / l ( milimol na jeden liter ). Môžete sa stretnúť aj s označením v nemeckých stupňoch - °dH. Na prevod medzi jednotkami použite nasledovné hodnoty:

1 mmol / lit. =  5,6077 °dH

 

Tvrdosť vody

Stupeň tvrdosti - mmol/l

Tvrdosť v nem. st. - °dH

veľmi mäkká

0 až 0,72

0 až 4

mäkká

0,72 až 1,43

4 až 8

stredne tvrdá

1,43 až 2,14

8 až 12

tvrdá

2,14 až 3,21

12 až 18

velmi tvrdá

3,21 a viac

18 a viac

 

Chcete odmerať hodnotu tvrdosti vody u vás doma?

Objednajte si u nás bezplatný rozbor vody

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo