Dehydratácia - nedostatok pitnej upravenej vody

Exsikóza (dehydratácia) je vysychanie organizmu, ktoré je spôsobené súčasne nedostatkom elektrolytov a pitnej upravenej vody.

Táto strata sa síce týka celkovej vody v tele, ale obmedzená je predovšetkým na medzibunkovú tekutinu, čo vedie k poruchám vnútorného prostredia a zahusteniu krvi.

 

Strata vody v organizme

Elektrolyty a voda sa najčastejšie strácajú potením, hnačkami, močom a dávením, prípadne mokvajúcimi ranami (popáleniny) alebo krvácaním. Niekedy prevažujú straty elektrolytov, inokedy straty vody. Obidva tieto stavy môžu spôsobiť šok ohrozujúci život.

Ten istý následok ako zvýšená strata tekutín z organizmu má aj nedostatočné nahradenie fyziologických strát vody ( odparovaním kožou, dýchaním, stolicou, močením) u tých chorých, ktorí sú neschopní samostatného pohybu ( napríklad ochrnuté alebo chorobou vysilené osoby, ľudia v bezvedomí) a sú odkázaní na pomoc druhých. Musí sa myslieť aj na doplňovanie takto strácanej tekutiny, či už pri ošetrovaní chorých v nemocnici alebo doma.

dehydratáciaPri dehydratácii koža schne, stráca elasticitu a nadobúda sivopopolavý vzhľad. Suché sú aj pery, sliznice a jazyk, pery navyše aj popukajú. Klesá telesná teplota, oči sú vpadnuté, klesá krvný tlak, prejaví sa celková telesná slabosť, klesá telesná teplota, zrýchli sa pulz, vylučuje sa výrazne málo moču, pretože obličky, aby šetrili vodu pre organizmus, vylučujú len toľko moču, koľko je nevyhnutné pre odplavenie škodlivých látok. Tento stav vyústi neskôr do bezvedomia.

 

Ako pomôcť a predísť dehydratácii

Včas by sa malo začať s nahrádzaním tekutín pri stavoch súvisiacich so stratou tekutín a vody. V miernejších stavoch, ak je to možné, stačí piť dostatočné množstvo čaju, vody, minerálnych vôd, ovocných štiav alebo jesť veľa polievok.

Ak strata vody prevyšuje stratu elektrolytov, je vhodné dať prednosť čaju alebo čistej vode. Pri výraznejšej strate elektrolytov, napríklad pri zvracaní, kde sa okrem vody stráca aj veľa solí, sa odporúčajú jesť polievky alebo piť minerálne vody. Pri kritickejších formách dehydratácie sa musia v nemocnici zavádzať do žily kvapôčkové infúzie.

Celkový stav chorého, najmä suchos slizníc rozhoduje o množstve tekutín, ktoré je treba nahradiť. Treba však pamätať na fyziologické straty vody z organizmu pri močení, odparovaní kožou a dýchaní, preto je potrebné prijať asi o cca 1,5 litra tekutín naviac, ak ich chorý stratil dávením, hnačkami alebo iným spôsobom. Náhrada vody neprebieha naraz, ale postupne počas niekoľkých hodín.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo