Podpora od Marlus Group Dehydratácia - nedostatok pitnej upravenej vody - Marlus Group
dehydratacia

Exsikóza (dehydratácia) je vysychanie organizmu, ktoré je spôsobené súčasne nedostatkom elektrolytov a pitnej upravenej vody.

Táto strata sa síce týka celkovej vody v tele, ale obmedzená je predovšetkým na medzibunkovú tekutinu, čo vedie k poruchám vnútorného prostredia a zahusteniu krvi.

Strata vody v organizme

Elektrolyty a voda sa najčastejšie strácajú potením, hnačkami, močom a dávením, prípadne mokvajúcimi ranami (popáleniny) alebo krvácaním. Niekedy prevažujú straty elektrolytov, inokedy straty vody. Obidva tieto stavy môžu spôsobiť šok ohrozujúci život.

Ten istý následok ako zvýšená strata tekutín z organizmu má aj nedostatočné nahradenie fyziologických strát vody ( odparovaním kožou, dýchaním, stolicou, močením) u tých chorých, ktorí sú neschopní samostatného pohybu ( napríklad ochrnuté alebo chorobou vysilené osoby, ľudia v bezvedomí) a sú odkázaní na pomoc druhých. Musí sa myslieť aj na doplňovanie takto strácanej tekutiny, či už pri ošetrovaní chorých v nemocnici alebo doma.

dehydratáciaPri dehydratácii koža schne, stráca elasticitu a nadobúda sivopopolavý vzhľad. Suché sú aj pery, sliznice a jazyk, pery navyše aj popukajú. Klesá telesná teplota, oči sú vpadnuté, klesá krvný tlak, prejaví sa celková telesná slabosť, klesá telesná teplota, zrýchli sa pulz, vylučuje sa výrazne málo moču, pretože obličky, aby šetrili vodu pre organizmus, vylučujú len toľko moču, koľko je nevyhnutné pre odplavenie škodlivých látok. Tento stav vyústi neskôr do bezvedomia.

 

Ako pomôcť a predísť dehydratácii

Včas by sa malo začať s nahrádzaním tekutín pri stavoch súvisiacich so stratou tekutín a vody. V miernejších stavoch, ak je to možné, stačí piť dostatočné množstvo čaju, vody, minerálnych vôd, ovocných štiav alebo jesť veľa polievok.

Ak strata vody prevyšuje stratu elektrolytov, je vhodné dať prednosť čaju alebo čistej vode. Pri výraznejšej strate elektrolytov, napríklad pri zvracaní, kde sa okrem vody stráca aj veľa solí, sa odporúčajú jesť polievky alebo piť minerálne vody. Pri kritickejších formách dehydratácie sa musia v nemocnici zavádzať do žily kvapôčkové infúzie.

Celkový stav chorého, najmä suchos slizníc rozhoduje o množstve tekutín, ktoré je treba nahradiť. Treba však pamätať na fyziologické straty vody z organizmu pri močení, odparovaní kožou a dýchaní, preto je potrebné prijať asi o cca 1,5 litra tekutín naviac, ak ich chorý stratil dávením, hnačkami alebo iným spôsobom. Náhrada vody neprebieha naraz, ale postupne počas niekoľkých hodín.

Najnovšie články

co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok
teplo-z-podlahovky
28.11.2023

Teplo, ktoré lieči bolesti kĺbov a nevíri prach

Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.

Prečítať článok
tvrda-voda-a-zdravie
19.11.2023

V tvrdej vode sa horšie rozpúšťa mydlo, má však dôležité benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka