Podpora od Marlus Group Dehydratácia - nedostatok pitnej upravenej vody - Marlus Group
Dehydratácia - problém nedostatku pitnej upravenej vody

Exsikóza (dehydratácia) je vysychanie organizmu, ktoré je spôsobené súčasne nedostatkom elektrolytov a pitnej upravenej vody.

Táto strata sa síce týka celkovej vody v tele, ale obmedzená je predovšetkým na medzibunkovú tekutinu, čo vedie k poruchám vnútorného prostredia a zahusteniu krvi.

Strata vody v organizme

Elektrolyty a voda sa najčastejšie strácajú potením, hnačkami, močom a dávením, prípadne mokvajúcimi ranami (popáleniny) alebo krvácaním. Niekedy prevažujú straty elektrolytov, inokedy straty vody. Obidva tieto stavy môžu spôsobiť šok ohrozujúci život.

Ten istý následok ako zvýšená strata tekutín z organizmu má aj nedostatočné nahradenie fyziologických strát vody ( odparovaním kožou, dýchaním, stolicou, močením) u tých chorých, ktorí sú neschopní samostatného pohybu ( napríklad ochrnuté alebo chorobou vysilené osoby, ľudia v bezvedomí) a sú odkázaní na pomoc druhých. Musí sa myslieť aj na doplňovanie takto strácanej tekutiny, či už pri ošetrovaní chorých v nemocnici alebo doma.

dehydratáciaPri dehydratácii koža schne, stráca elasticitu a nadobúda sivopopolavý vzhľad. Suché sú aj pery, sliznice a jazyk, pery navyše aj popukajú. Klesá telesná teplota, oči sú vpadnuté, klesá krvný tlak, prejaví sa celková telesná slabosť, klesá telesná teplota, zrýchli sa pulz, vylučuje sa výrazne málo moču, pretože obličky, aby šetrili vodu pre organizmus, vylučujú len toľko moču, koľko je nevyhnutné pre odplavenie škodlivých látok. Tento stav vyústi neskôr do bezvedomia.

 

Ako pomôcť a predísť dehydratácii

Včas by sa malo začať s nahrádzaním tekutín pri stavoch súvisiacich so stratou tekutín a vody. V miernejších stavoch, ak je to možné, stačí piť dostatočné množstvo čaju, vody, minerálnych vôd, ovocných štiav alebo jesť veľa polievok.

Ak strata vody prevyšuje stratu elektrolytov, je vhodné dať prednosť čaju alebo čistej vode. Pri výraznejšej strate elektrolytov, napríklad pri zvracaní, kde sa okrem vody stráca aj veľa solí, sa odporúčajú jesť polievky alebo piť minerálne vody. Pri kritickejších formách dehydratácie sa musia v nemocnici zavádzať do žily kvapôčkové infúzie.

Celkový stav chorého, najmä suchos slizníc rozhoduje o množstve tekutín, ktoré je treba nahradiť. Treba však pamätať na fyziologické straty vody z organizmu pri močení, odparovaní kožou a dýchaní, preto je potrebné prijať asi o cca 1,5 litra tekutín naviac, ak ich chorý stratil dávením, hnačkami alebo iným spôsobom. Náhrada vody neprebieha naraz, ale postupne počas niekoľkých hodín.

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka