Powered by Smartsupp Vyhnite sa problémom! Úprava vody od prebytku železa | Marlus Group
Prebytok železa vo vode: prevencia problémov s úpravou

Železo patrí medzi stopové prvky. Zohráva dôležitú úlohu, pretože tvorí súčasť hemoglobínu, myoglobínu a mnoho enzymatických systémov.

Zúčastňuje sa aj na procese tkanivového dýchania. Železo sa uskladňuje v pečeni, slezine, kostnej dreni a v tkanivách.

Pôsobenie prebytku železa na organizmus

Nadbytok železa však môže byť silne toxický, napr. pre dospelého človeka je jedovaté množstvo 15g síranu železnatého, a pre deti 6 – 10g.

Zistilo sa, že dlhodobá spotreba vody, ktorá obsahuje viac ako 0,6 mg/Fe/l, spôsobuje chorobu Kashin-Beckovú. Tá sa prejavuje zmenami na kostiach a kĺboch a poruchami rastu (prípustná koncentrácia je 0,5 mg/Fe/l), ďalej spôsobuje poškodenie stien vlásočníc krvnej sústavy.

Nadbytok železa v pitnej vode uľahčuje tvorbu fosforečnanov železa a ich vylučovanie stolicou, čo môže spôsobiť nedostatok fosforečnanov v organizme (súčasť kostrového tkaniva).

 

Železo – spotrebiče a rozvody

Voda, ktorá obsahuje veľké množstvo železa, môže počas varenia meniť svoje fyzikálne vlastnosti (farbu, zákal) a ovplyvňovať chuť jedla. Spôsobuje tiež, podobne ako mangán, vznik škvŕn na sanitárnych zariadeniach a nie je vhodná na pranie.

V upravených vodách, ktoré obsahujú zvýšené množstvo železa, sa môžu vo vodovodnej sieti vyvíjať tyčinkovité železnaté baktérie. Intenzifikujú farbu a zakalenie, spôsobujú, že voda má nepríjemnú chuť a vôňu, a takáto vodovodná sieť nie je vhodná na používanie kvôli upchávaniu veľkým množstvom živých a odumierajúcich baktérií.

Výskyt železa vo vode

Železo sa prirodzene vyskytuje v povrchových a hlbinných vodách v závislosti od stavby a minerálneho zloženia podložia. Vysoká koncentrácia železa, ako aj mangánu je v hlbinných vodách. Zdrojom železa okrem toho môžu byť priemyselné splašky, skorodované potrubia a banícke vody.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen