Podpora od Marlus Group Vyhnite sa problémom! Úprava vody od prebytku železa - Marlus Group
zelezo_prebytok_voda

Železo patrí medzi stopové prvky. Zohráva dôležitú úlohu, pretože tvorí súčasť hemoglobínu, myoglobínu a mnoho enzymatických systémov.

Zúčastňuje sa aj na procese tkanivového dýchania. Železo sa uskladňuje v pečeni, slezine, kostnej dreni a v tkanivách.

Pôsobenie prebytku železa na organizmus

Nadbytok železa však môže byť silne toxický, napr. pre dospelého človeka je jedovaté množstvo 15g síranu železnatého, a pre deti 6 – 10g.

Zistilo sa, že dlhodobá spotreba vody, ktorá obsahuje viac ako 0,6 mg/Fe/l, spôsobuje chorobu Kashin-Beckovú. Tá sa prejavuje zmenami na kostiach a kĺboch a poruchami rastu (prípustná koncentrácia je 0,5 mg/Fe/l), ďalej spôsobuje poškodenie stien vlásočníc krvnej sústavy.

Nadbytok železa v pitnej vode uľahčuje tvorbu fosforečnanov železa a ich vylučovanie stolicou, čo môže spôsobiť nedostatok fosforečnanov v organizme (súčasť kostrového tkaniva).

 

Železo – spotrebiče a rozvody

Voda, ktorá obsahuje veľké množstvo železa, môže počas varenia meniť svoje fyzikálne vlastnosti (farbu, zákal) a ovplyvňovať chuť jedla. Spôsobuje tiež, podobne ako mangán, vznik škvŕn na sanitárnych zariadeniach a nie je vhodná na pranie.

V upravených vodách, ktoré obsahujú zvýšené množstvo železa, sa môžu vo vodovodnej sieti vyvíjať tyčinkovité železnaté baktérie. Intenzifikujú farbu a zakalenie, spôsobujú, že voda má nepríjemnú chuť a vôňu, a takáto vodovodná sieť nie je vhodná na používanie kvôli upchávaniu veľkým množstvom živých a odumierajúcich baktérií.

Výskyt železa vo vode

Železo sa prirodzene vyskytuje v povrchových a hlbinných vodách v závislosti od stavby a minerálneho zloženia podložia. Vysoká koncentrácia železa, ako aj mangánu je v hlbinných vodách. Zdrojom železa okrem toho môžu byť priemyselné splašky, skorodované potrubia a banícke vody.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

spravna-instalacia-zmakcovaca-vody
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
uprava-vody-podla-potreby
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka