
V posledných rokoch pribúda veľa klientov, ktorí majú záujem používať studničnú vodu na bežné účely v domácnosti.
V rámci Nitry a okolia sme realizovali veľa inštalácií a stretli sme sa s niekoľkými problémami studničnej vody.
V závislosti od lokality sa väčšina nedostatkov vždy opakuje, nakoľko na spodné vody vplývajú rovnaké činitele.
V tejto lokalite nie je zavedená mestská voda a celá oblasť rodinných domov používa studničnú vodu. Najčastejším problémom je, že studničná voda obsahuje piesok a je zakalená.
Ďalej je to veľmi vysoká tvrdosť – až 30 nem. jednotiek.
Menej sa tu vyskytuje znečistenie dusičnanmi a baktériami.
V tejto oblasti často riešime úpravy vody na zníženie tvrdosti vody.
Taktiež sme tu zaznamenali zvýšený obsah dusičnanov a baktérií. Táto výstavba rodinných domov je totiž realizovaná na bývalých poliach, ktoré boli v minulosti hnojené, čím sa pôda kontaminovala.
Studničné vody v tejto oblasti majú najčastejšie zvýšenú tvrdosť vody. V menšej miere sme riešili aj dusičnany a baktérie.
Ak plánujete alebo máte svoje bývanie v tejto lokalite, pravdepodobne budete musieť vyriešiť zvýšenú tvrdosť a nadmerný obsah zlúčenín dusíka – dusičnanov.
V obci párovské háje sme zaznamenali najvyššie hodnoty tvrdosti. U niektorých klientov sme zaznamenali hodnotu až 35 nem. jednotiek!
Tu sa stretávame so studničnými vodami so zvýšeným obsahom dusičnanov a baktérií. Aj tvrdosť je vyššia ako hodnoty potrebné pre dlhodobo čisté rozvody a spotrebiče bez vodného kameňa.
Predovšetkým zvýšená tvrdosť, obsah dusičnanov a baktérií.
Vo všeobecnosti možno povedať, že najčastejším problémom studničných vôd v okolí Nitry je zvýšená tvrdosť. Ako druhé je to zvýšený obsah dusičnanov a baktérií.
Oblasť s najväčšími problémami sa nám zdá byť Malý Lapáš, kde máme najčastejšie požiadavky na úpravu studničnej vody. Voda je silne zakalená pieskom a má extrémnu tvrdosť.
Všetkým klientom, ktorí majú záujem používať studničnú vodu doporučujeme urobiť si rozbor, aby získali reálny obraz o stave vody.
Aj v prípade, že klienti rozbor majú, neznamená to, že jeho hodnoty sú stabilné a kvalita vždy rovnaká. Studničná voda je ako živý organizmus a mení svoju kvalitu aj podľa počasia – či je veľa dažďov, alebo je sucho.
Máme časté prípady, kedy klienti nikdy nemali baktérie a po istej dobe sa u nich objavili. Veľmi často sa stáva, že sa nevyvážajú žumpy a sú urobené trativody, alebo sú vypúšťané priamo do pôdy. Nehovoriac o tom, že naše životné prostredie je trvalo znečisťované aj z iných zdrojov, ktoré majú za následok kyslé dažde a podobne.
Preto našim klientom doporučujeme, aby svoju studničnú vodu minimálne 1 x mesačne sanitovali dezinfekčným prostriedkom. Studne by mali byť dobre zaistené proti vonkajšiemu znečisteniu prachom, hlodavcami a iným vplyvom.
Na zníženie tvrdosti doporučujeme klientom dve riešenia. Prvým je zmäkčovač Slide LCD. Druhým je použitie Stop Kalku.
SLIDE LCD – ekonomický zmäkčovač vody, určený na zníženie tvrdosti. Inštaluje sa na centrálny prívod vody do domu a upravuje komplet všetku vodu privádzanú do rodinného domu.
Viac o ňom sa dozviete na stránke zmäkčovačov vody
Stop KALK – fyzikálna úpravy vody. Stop Kalk vodu nezmäkčuje, ale upravuje tak, aby sa neusadzoval vodný kameň. Túto úpravu riešime hlavne v tých prípadoch, kedy nie je priestor a nie je možné inštalovať klasický zmäkčovač. Stop Kalk sa inštaluje najčastejšie do šachty. Viac info na stránke o Stop Kalku
ZMD na zníženie tvrdosti a dusičnanov. Toto je zariadenie, ktoré pracuje na princípe zmäkčovača. Obsahuje dve rôzne živice. Jednu na zníženie tvrdosti, druhú na odstránenie dusičnanov.
Tieto zmäkčovače musia byť v priestore, kde je centrálny prívod vody do domu. Musí tam byť prívod elektrickej energie a odpad. Zmäkčovače potrebujú odpad, lebo sa regenerujú („operú“) a potrebujú vypustiť znečistenie do odpadu. Viac na: stránke zmäkčovačov na tvrdosť a dusičnany
UV lampu doporučujeme všetkým klientom, ktorí používajú studničnú vodu. Je to ako poistka, ktorá chráni od možnej kontaminácie baktériami. Pri studničnej vode nemáte istotu, že jej kvalita bude stále rovnaká.
UV lampy sa inštalujú taktiež na centrálny prívod do domu. Úprava tak prebieha pre celý dom. Viac o UV lampách si prečítajte tu.
Mechanické filtre. Pre dobrú filtráciu, zníženie zákalu a pieskov vo vode používame najmodernejšie filtre Cintropur. Tieto filtre dokážu kvalitne odfiltrovať zákal bez toho, aby sa rýchlo upchali a znižovali prietok a tlak v rozvodoch. Viac o filtrácii na na stránke filtra Citropur.
V prípade záujmu o viac informácií o spôsobe montáže a realizácii týchto zariadení si niekoľko ukážok z našich montáží môžete pozrieť na naše stránke s referenciami.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi