Podpora od Marlus Group Úprava a rozbor vody mesta Nitra a okolia, 2. časť - studničná voda - Marlus Group
Voda v okolí Nitry - význam úpravy a rozboru studnicnej vody

V posledných rokoch pribúda veľa klientov, ktorí majú záujem používať studničnú vodu na bežné účely v domácnosti.

V rámci Nitry a okolia sme realizovali veľa inštalácií a stretli sme sa s niekoľkými problémami studničnej vody.

V závislosti od lokality sa väčšina nedostatkov vždy opakuje, nakoľko na spodné vody vplývajú rovnaké činitele.

Najčastejšie problémy ktoré u klientov riešime sú:

  • tvrdosť vody
  • dusičnany
  • zákal a piesok vo vode
  • baktérie

Najproblematickejšie lokality kde je nevyhnutná úprava studničnej vody v rámci Nitry:

 

Lapáš smer Pohranice

V tejto lokalite nie je zavedená mestská voda a celá oblasť rodinných domov používa studničnú vodu. Najčastejším problémom je, že studničná voda obsahuje piesok a je zakalená.

Ďalej je to veľmi vysoká tvrdosť – až 30 nem. jednotiek.

Menej sa tu vyskytuje znečistenie dusičnanmi a baktériami.

Chrenová – nová výstavba domov na konci Chrenovej

V tejto oblasti často riešime úpravy vody na zníženie tvrdosti vody.

Taktiež sme tu zaznamenali zvýšený obsah dusičnanov a baktérií. Táto výstavba rodinných domov je totiž realizovaná na bývalých poliach, ktoré boli v minulosti hnojené, čím sa pôda kontaminovala.

Nitra – Zobor

Studničné vody v tejto oblasti majú najčastejšie zvýšenú tvrdosť vody. V menšej miere sme riešili aj dusičnany a baktérie.

Nová výstavba za Klokočinou – Prameň a Lukov Dvor

Ak plánujete alebo máte svoje bývanie v tejto lokalite, pravdepodobne budete musieť vyriešiť zvýšenú tvrdosť a nadmerný obsah zlúčenín dusíka – dusičnanov.

Párovské Háje

V obci párovské háje sme zaznamenali najvyššie hodnoty tvrdosti. U niektorých klientov sme zaznamenali hodnotu až 35 nem. jednotiek!

Jarok

Tu sa stretávame so studničnými vodami so zvýšeným obsahom dusičnanov a baktérií. Aj tvrdosť je vyššia ako hodnoty potrebné pre dlhodobo čisté rozvody a spotrebiče bez vodného kameňa.

Jelšovce a Výčapy Opatovce

Predovšetkým zvýšená tvrdosť, obsah dusičnanov a baktérií.

Vo všeobecnosti možno povedať, že najčastejším problémom studničných vôd v okolí Nitry je zvýšená tvrdosť. Ako druhé je to zvýšený obsah dusičnanov a baktérií.

studnicna vodaOblasť s najväčšími problémami sa nám zdá byť Malý Lapáš, kde máme najčastejšie požiadavky na úpravu studničnej vody. Voda je silne zakalená pieskom a má extrémnu tvrdosť.

Všetkým klientom, ktorí majú záujem používať studničnú vodu doporučujeme urobiť si rozbor, aby získali reálny obraz o stave vody.

Aj v prípade, že klienti rozbor majú, neznamená to, že jeho hodnoty sú stabilné a kvalita vždy rovnaká. Studničná voda je ako živý organizmus a mení svoju kvalitu aj podľa počasia – či je veľa dažďov, alebo je sucho.

Máme časté prípady, kedy klienti nikdy nemali baktérie a po istej dobe sa u nich objavili. Veľmi často sa stáva, že sa nevyvážajú žumpy a sú urobené trativody, alebo sú vypúšťané priamo do pôdy. Nehovoriac o tom, že naše životné prostredie je trvalo znečisťované aj z iných zdrojov, ktoré majú za následok kyslé dažde a podobne.

Preto našim klientom doporučujeme, aby svoju studničnú vodu minimálne 1 x mesačne sanitovali dezinfekčným prostriedkom. Studne by mali byť dobre zaistené proti vonkajšiemu znečisteniu prachom, hlodavcami a iným vplyvom.

Ako riešiť spomínané problémy?

Na zníženie tvrdosti doporučujeme klientom dve riešenia. Prvým je zmäkčovač Slide LCD. Druhým je použitie Stop Kalku.

SLIDE LCD – ekonomický zmäkčovač vody, určený na zníženie tvrdosti. Inštaluje sa na centrálny prívod vody do domu a upravuje komplet všetku vodu privádzanú do rodinného domu.

Viac o ňom sa dozviete na  stránke zmäkčovačov vody

Stop KALK – fyzikálna úpravy vody. Stop Kalk vodu nezmäkčuje, ale upravuje tak, aby sa neusadzoval vodný kameň. Túto úpravu riešime hlavne v tých prípadoch, kedy nie je priestor a nie je možné inštalovať klasický zmäkčovač. Stop Kalk sa inštaluje najčastejšie do šachty. Viac info na stránke o Stop Kalku

ZMD na zníženie tvrdosti a dusičnanov. Toto je zariadenie, ktoré pracuje na princípe zmäkčovača. Obsahuje dve rôzne živice. Jednu na zníženie tvrdosti, druhú na odstránenie dusičnanov.

Tieto zmäkčovače musia byť v priestore, kde je centrálny prívod vody do domu. Musí tam byť prívod elektrickej energie a odpad. Zmäkčovače potrebujú odpad, lebo sa regenerujú („operú“) a potrebujú vypustiť znečistenie do odpadu. Viac na: stránke zmäkčovačov na tvrdosť a dusičnany

UV lampu doporučujeme všetkým klientom, ktorí používajú studničnú vodu. Je to ako poistka, ktorá chráni od možnej kontaminácie baktériami. Pri studničnej vode nemáte istotu, že jej kvalita bude stále rovnaká.

UV lampy sa inštalujú taktiež na centrálny prívod do domu. Úprava tak prebieha pre celý dom. Viac o UV lampách si prečítajte tu.

Mechanické filtre. Pre dobrú filtráciu, zníženie zákalu a pieskov vo vode používame najmodernejšie filtre Cintropur. Tieto filtre dokážu kvalitne odfiltrovať zákal bez toho, aby sa rýchlo upchali a znižovali prietok a tlak v rozvodoch. Viac o filtrácii na na stránke filtra Citropur.

V prípade záujmu o viac informácií o spôsobe montáže a realizácii týchto zariadení si niekoľko ukážok z našich montáží môžete pozrieť na naše stránke s referenciami.

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka