Powered by Smartsupp Čo by ste mali vedieť o baktériách a vírusoch vo vode | Marlus Group
Baktérie a vírusy vo vode - Ilustračný obrázok zobrazujúci mikroorganizmy vo vode na Marlus blogu o tom, čo by sme mali vedieť o baktériách a vírusoch vo vode

Mať dostatok vody v studni je výborná vec. Ibaže o kvalitu samotnej vody je potrebné sa neustále starať s cieľom jej zachovania na bežnú konzumáciu, kúpanie a umývanie.

Je nesmierne dôležité, aby sa vo vode nenachádzali žiadne baktérie a vírusy.

Problém s baktériami a vírusmi hrozí každému, ak má studňu napríklad v blízkosti družstva s hospodárskymi zvieratami, alebo v blízkosti žumpy, ktorá dobre netesní.

Takto sa veľmi do vody a pôdy dostávajú nebezpečné látky a baktérie. Navyše voda narušená baktériami spôsobuje obrovské zdravotné ťažkosti a ochorenia. Je pravdou, že väčšina baktérií nie je škodlivých, no iné však môžu veľmi potrápiť každé telo, najviac však telo malého dieťaťa.

 

Pravidelná prevencia vody prvoradá

Ako sme už uviedli vyššie, najväčšie riziko kontaminovanej vody baktériami, či vírusmi budete mať v prípade, ak vodu čerpáte zo studne. Preto by ste mali pravidelne dbať na test kvality studničnej vody (minimálne každé dva roky). Prítomnosť samotných baktérií vo vode vašej studni môže značiť mnohé nepríjemnosti.

Napríklad najčastejšie sa jedná o to, že máte studňu znečistenú fekáliami zo susednej žumpy, alebo voda bola znečistená silným prívalovým dažďom. Dokonca i hmyz alebo hlodavce vedia urobiť svoje a dokážu silno znečistiť a znehodnotiť kvalitu podzemnej vody.

Pokiaľ zaznamenáte vo svojej rodine príznaky ochorenia práve po konzumácii vody z vodovodného kohútika, nemali by ste váhať a mali by ste si dať spraviť rýchly test na kvalitu vašej studničnej vody. Rovnako ak sa prehnala vaším územím nejaká živelná pohroma, ktorá by mohla znehodnotiť vodu v studni, či šachte, alebo ste si dali vykopať novú studňu, odporúčame vám dať skontrolovať u odborníkov kvalitu vašej studničnej vody.

 

Aj pravidelná dezinfekcia vody je dôležitá

V prípade, že si chcete zabezpečiť pokoj na duši čo sa týka kvality studničnej vody, pravidelne by ste ju mali dezinfikovať alebo sa spoľahnite na zariadenie slúžiace práve k dezinfekcii vody. V tomto smere sa môžete spoľahnúť na UV lampy, alebo aj na dávkovacie čerpadlá chlóru. Dnes priblížime viac práve UV lampy.

 

Moderné UV lampy na dezinfekciu vody

Samotné UV žiarenie je známe ako jedno z najlepších postupov pre dezinfekciu vody od nežiaducich a škodlivých látok, vrátane vírusov a baktérií. Konkrétne ultrafialové lúče sa vytvárajú vďaka osobitým vysoko čistým kremíkovým lampám.

K odstráneniu mikroorganizmov, ktoré narúšajú kvalitu vody, prichádza narušením samotných molekúl vďaka UV žiareniu. UV lampa poskytuje sviežu a čistú vodu veľmi ľahkou a efektívnou metódou (prospešnou aj pre okolitú prírodu). UV žiarenie ničí baktérie a vírusy a zabezpečuje sterilné prostredie, ktoré nedovoľuje ich ďalšiemu množeniu.

 

Výhody využívania UV lámp k čisteniu vody

  • Voda je efektívne a bezpečne dezinfikovaná
  • Čerstvá a krištáľovo čistá voda
  • Obmedzená je tvorba a šírenie baktérií, plesní a rias
  • Znižuje sa obsah chlóru a ostatných chemikálií vo vode až o 80 percent
  • Žiadny problém so zápachom chlóru, či s podráždením očí

 

Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď neviete, čo pijete. Oddnes už môžete piť iba čistú a kvalitnú vodu bez baktérií a vírusov. Ak neustále váhate, čo pijete, spoľahnite sa na test kvality vody a uistite sa, že pijete iba kvalitnú a nekontaminovanú vodu. Aj s týmto problémom vám vieme poradiť. Preto kontaktujte čo najskôr náš tím Marlus Group.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen