Podpora od Marlus Group Čo by ste mali vedieť o baktériách a vírusoch vo vode - Marlus Group
bakterie_virusy_vo_vode

Mať dostatok vody v studni je výborná vec. Ibaže o kvalitu samotnej vody je potrebné sa neustále starať s cieľom jej zachovania na bežnú konzumáciu, kúpanie a umývanie.

Je nesmierne dôležité, aby sa vo vode nenachádzali žiadne baktérie a vírusy.

Problém s baktériami a vírusmi hrozí každému, ak má studňu napríklad v blízkosti družstva s hospodárskymi zvieratami, alebo v blízkosti žumpy, ktorá dobre netesní.

Takto sa veľmi do vody a pôdy dostávajú nebezpečné látky a baktérie. Navyše voda narušená baktériami spôsobuje obrovské zdravotné ťažkosti a ochorenia. Je pravdou, že väčšina baktérií nie je škodlivých, no iné však môžu veľmi potrápiť každé telo, najviac však telo malého dieťaťa.

 

Pravidelná prevencia vody prvoradá

Ako sme už uviedli vyššie, najväčšie riziko kontaminovanej vody baktériami, či vírusmi budete mať v prípade, ak vodu čerpáte zo studne. Preto by ste mali pravidelne dbať na test kvality studničnej vody (minimálne každé dva roky). Prítomnosť samotných baktérií vo vode vašej studni môže značiť mnohé nepríjemnosti.

Napríklad najčastejšie sa jedná o to, že máte studňu znečistenú fekáliami zo susednej žumpy, alebo voda bola znečistená silným prívalovým dažďom. Dokonca i hmyz alebo hlodavce vedia urobiť svoje a dokážu silno znečistiť a znehodnotiť kvalitu podzemnej vody.

Pokiaľ zaznamenáte vo svojej rodine príznaky ochorenia práve po konzumácii vody z vodovodného kohútika, nemali by ste váhať a mali by ste si dať spraviť rýchly test na kvalitu vašej studničnej vody. Rovnako ak sa prehnala vaším územím nejaká živelná pohroma, ktorá by mohla znehodnotiť vodu v studni, či šachte, alebo ste si dali vykopať novú studňu, odporúčame vám dať skontrolovať u odborníkov kvalitu vašej studničnej vody.

 

Aj pravidelná dezinfekcia vody je dôležitá

V prípade, že si chcete zabezpečiť pokoj na duši čo sa týka kvality studničnej vody, pravidelne by ste ju mali dezinfikovať alebo sa spoľahnite na zariadenie slúžiace práve k dezinfekcii vody. V tomto smere sa môžete spoľahnúť na UV lampy, alebo aj na dávkovacie čerpadlá chlóru. Dnes priblížime viac práve UV lampy.

 

Moderné UV lampy na dezinfekciu vody

Samotné UV žiarenie je známe ako jedno z najlepších postupov pre dezinfekciu vody od nežiaducich a škodlivých látok, vrátane vírusov a baktérií. Konkrétne ultrafialové lúče sa vytvárajú vďaka osobitým vysoko čistým kremíkovým lampám.

K odstráneniu mikroorganizmov, ktoré narúšajú kvalitu vody, prichádza narušením samotných molekúl vďaka UV žiareniu. UV lampa poskytuje sviežu a čistú vodu veľmi ľahkou a efektívnou metódou (prospešnou aj pre okolitú prírodu). UV žiarenie ničí baktérie a vírusy a zabezpečuje sterilné prostredie, ktoré nedovoľuje ich ďalšiemu množeniu.

 

Výhody využívania UV lámp k čisteniu vody

 • Voda je efektívne a bezpečne dezinfikovaná
 • Čerstvá a krištáľovo čistá voda
 • Obmedzená je tvorba a šírenie baktérií, plesní a rias
 • Znižuje sa obsah chlóru a ostatných chemikálií vo vode až o 80 percent
 • Žiadny problém so zápachom chlóru, či s podráždením očí

 

Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď neviete, čo pijete. Oddnes už môžete piť iba čistú a kvalitnú vodu bez baktérií a vírusov. Ak neustále váhate, čo pijete, spoľahnite sa na test kvality vody a uistite sa, že pijete iba kvalitnú a nekontaminovanú vodu. Aj s týmto problémom vám vieme poradiť. Preto kontaktujte čo najskôr náš tím Marlus Group.

Odporúčané produkty

images_produkt_uv-lampa

UV lampa proti baktériám

UV lampa na dezinfekciu vody

UV lampa a UV žiarenie  je využívané ako jedna z najlepších technológií pre dezinfekciu vody. UV lampa má podobné ultrafialové lúče, ako sa vyskytujú v prírode, sú produkované pomocou špeciálnych vysoko čistých kremíkových lámp.

K zničeniu príslušných mikroorganizmov a baktérií vo vode, dochádza k ich molekúl následkom UV žiarenia.

Čo je UV žiarenie ?

UV svetlo je pre ľudské oko neviditeľné, ale ak by sme ho mohli vidieť, vo svetelnom spektre by bolo fialové, preto sa volá „ultrafialové“ svetlo. UV svetlo sa líši od bežného svetla tým , že má vysokú frekvenciu , ktorá ovplyvňuje organizmy , baktérie , vírusy , plesne. UV svetlo môže narušiť tieto baktérie na bunkovej úrovni, čo im znemožňuje reprodukciu. Preto je UV svetlo užitočné na dekontamináciu.

Existujú tri rôzne vlnové dĺžky UV svetla: UV-A, UV-B a UV-C. Na likvidáciu baktérií a plesní je možné použiť iba UV-C svetlo, ktoré má najvyššiu frekvenciu.

Čo je UV lampa?

UV lampa umelo vytvára cez žiarivku UV svetlo, takže sa dá použiť na sterilizácia a sanitáciu vody. UV lampy sa dodávajú v mnohých rôznych veľkostiach a tvaroch, čo im umožňuje ich použitie na rôzne účely, ako je odhaľovanie falošných peňazí, kontrola umeleckých diel alebo kontrola lístkov , dezinfekcia vody , dezinfekcia bazénov .

UV lampa sa líši od bežnej lampy, tým že je vyrobená z kremeňa namiesto skla. Vo vnútri sa nachádza inertný plyn zmiešaný s ortuťou. Keď je lampa zapojená, elektrina reaguje s ortuťou a lampa produkuje UV svetlo. Typ vyžarovaného UV svetla závisí od tlaku vo vnútri lampy. UV lampy na dezinfekciu vody produkujú vlnovú dĺžku UV-C  a tým ničia baktérie .

Proces dezinfekcie vody UV žiarením sa využívajú špeciálne UV lampy , ktoré vyžarujú UV svetlo určitej vlnovej dĺžky. Tieto UV svetelné vlny majú schopnosť na základe svojej dĺžky narušiť DNA mikroorganizmov. Tieto UV svetelné vlny sa označujú ako germicídne .

Výhody UV dezinfekcie vody :

 1. Priateľská ku životnému prostrediu. UV žiarenie je ekologická alternatíva k dezinfekcii chlórom , žiadne vedľajšie produkty dezinfekcie.
 2. Spoľahlivé : UV lampa funguje 24 hod. 7 dní v týždni , aby vás chránila pred baktériami a vírusmi.
 3. Ľahká údržba : jeden krát ročne jednoduchá výmena UV žiarivky. To je všetko čo UV lampa potrebuje.
 4. Efektívna úprava vody : UV svetlo ničí 99,99 % vírusov a 99,9999 %  baktérií vo vode, tým je účinnejšia ako chlór a chloramín.
 5. Malé rozmery : UV lampa zaberá veľmi malý priestor , nepotrebuje žiadny zásobník vody , žiadna strata tlaku vody.
 6. Okamžité výsledky : Keď voda prechádza UV lampou sa okamžite upraví, nepotrebuje záchytnú nádrž ako pri použití chlóru.
 7. Šetrí vodu a energiu : nie je potrebná žiadna voda do odpadu, nízka spotreba el. energie.
 8. Bezpečná a čistá : žiadna manipulácia chemikáliami ani žiadne špinavé filtračné vložky do odpadu .

Nevýhody UV lampy na dezinfekciu vody : Aj keď má UV lampa veľa výhod, je potrebné pre zakúpením vedieť aj obmedzenia tejto úpravy vody.

 1. UV lampa ničí iba mikroorganizmy : UV lampa UV žiarením , likviduje iba mikroorganizmy, / vírusy, baktérie, cysty / a neodstraňuje žiadne ďalšie kontaminácie ako olovo, arzén, chlór, chemické látky, dusičnany, zápach vody. Preto za pred UV lampu inštalujú iné technológie na úpravu vody ako zmäkčovače vody, uhlíkové filtre, mechanické filtre.
 2. UV žiarenie funguje iba keď je voda čistá: ak je voda zakalená , obsahuje veľa sedimentu, tak UV žiarenie nevie účinne zasiahnuť mikroorganizmy, lebo to zákal blokuje. Preto je potrebné pred UV lampou inštalovať mechanickú filtráciu.
 3. UV lampa potrebuje zdroj elektriny : Zatiaľ čo niektoré úpravy vody nepotrebujú napojenie na elektrinu, ako je osmotický filter. Preto UV lampa nebude vhodné pre miesta kde nie stály zdroj pripojenia elektriny .
 4. UV lampa a UV žiarenie nezmení chuť ani nelikviduje zápach vody : Pre veľa ľudí je to výhoda. Ale ak hľadáte niečo na zmenu chute vody , odstránenie zápachu vody, tak je potrebné inštalovať iné systémy úpravy vody. Ako osmotickú filtráciu, poprípade uhlíkovú filtráciu.

Ale celkovo je úprava vody UV lampou vynikajúcim riešením ako zničiť baktérie a tým splniť vaše požiadavky na kvalitu vody. UV lampa sa ukázala ako jedna z najspoľahlivejších a cenovo najvýhodnejších metóde dezinfekcie vody. Dá sa použiť ako na centrálnom prívod vody do domu , tak aj na odbernom mieste v kuchyni.

Zobraziť detail

Najnovšie články

co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok
teplo-z-podlahovky
28.11.2023

Teplo, ktoré lieči bolesti kĺbov a nevíri prach

Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.

Prečítať článok
tvrda-voda-a-zdravie
19.11.2023

V tvrdej vode sa horšie rozpúšťa mydlo, má však dôležité benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka