rozdiel medzi vodou z vodovodu a minerálnou vodou

Našu krajinu môžeme považovať za bohatú. Väčšina ľudí bude namietať, že to nie je pravda.

Čo keby sme sa však na to pozreli z inej strany? Čo máme my a nemá pár miliónov ľudí na tomto svete? To bez čoho neprežijeme.

Máme vodu. Tečie nám každý deň z kohútika a máme jej toľko koľko len chceme. Nemusíme sa báť, že nám bude nevoľno keď sa jej napijeme. Je to dar. Dar, ktorý väčšina ľudí v afrických krajinách nemá. Zdravú, čistú a chutnú vodu.

V obchodoch máme kopec ďalších druhov, ktoré nám sú po chuti. Stačí si len vybrať či máme záujem o sladkú, farebnú, bielu, perlivú alebo neperlivú. Navyše nie je tak finančne náročné si ju zaobstarať, pretože je jej dostatok.

Aká je vzácna cítime, keď prestane tiecť čo i len na pár hodín. Odrazu chaos, panika a stres. Naše činnosti sú obmedzené od sprchovanie, cez varenie a pranie. Niektorí ľudia dávajú prednosť domácej vode z kohútika, chutí im a neobsahuje žiadne prídavné farbivá. V obchodoch dávajú prednosť minerálnym vodám pred sladkými nápojmi.

Poďme sa pozrieť aké sú rozdiely medzi domácou vodou z kohútika a minerálnou vodu v obchode.

 

Voda z vodovodu

voda z vodovoduVodu z vodovodu môžeme definovať ako všetku vodu v pôvodnom stave alebo po úprave, ktorá je určená k pitiu, vareniu, príprave jedál, nápojov, starostlivosti o telo bez ohľadu na jej pôvod, skupenstvo a spôsob dodávania. Vďaka povrchovým vodám, ktoré sú hlavným zdrojom vody z vodovodu môžeme vodu vo svojom živote používať na čo chceme a potrebujeme.

Kvalita vody z vodovodu sa môže značne líšiť regionálne a to v závislosti na využívanom zdroji, technológii úpravy a kvalite vodovodného potrubia vrátane koncového rozvodu v jednotlivých domoch. Voda, ktorá nám doma tečie z kohútika musí byť vzhľadom k znečisteniu povrchových vôd upravená obvykle zložitým fyzikálno-chemickým procesom. Pre úpravu povrchových a podzemných vôd sa používajú rôzne chemické látky.

 

Aké látky sa používajú na úpravu pitnej vody?

Hydroxit sodný sa používa na zníženie kyslosti vody alebo na zvýšenie jej hodnoty pH. Sóda sa pre úpravu kyslejšej prírodnej vody používa najmä v oblastiach chránených území.

Najznámejšia látka, ktorá sa používa pre úpravu vody je chlór. Táto látka sa do vody pridáva najmä z dôvodu jej hygienického zabezpečenia. Chlór vo vode má za úlohu brániť množeniu mikroorganizmov.

Manganistan draselný (ľudovo nazývaný hypermangán) má za úlohu odstrániť hnedé zafarbenie vody, ktoré spôsobuje množstvo rozpusteného železa a mangánu. Na úpravu vody sa používa ešte mnoho ďalších látok ako napríklad kyslík, oxid uhličitý, ozón atď.

 

Minerálna voda

minerálna vodaPrírodná minerálna voda je mikrobiologicky perfektne čistá podzemná voda, ktorá sa získava zo zdroja prírodnej minerálnej vody. Prírodná minerálna voda má prospešné fyziologické účinky na ľudský organizmus a obsahuje prirodzene nejaký prvok, ktorý organizmus potrebuje k svojmu zdravému vývoju.

 

Rozdiel medzi vodou z vodovodu a minerálnou vodou?

Hlavný rozdiel spočíva v pôvodnej mikrobiologickej čistote.

Minerálna voda sa už od zdroja vyznačuje charakteristickým pôvodným obsahom minerálov a stopových prvkov. To znamená, že minerálna voda nemusí prejsť zložitým fyzikálno-chemickým procesom, aby bola pitná. Dodávateľ minerálnej vody musí jednoznačne preukázať, že voda svojím zložením prospieva ľudskému organizmu a, že prirodzene obsahuje prvok, ktorý telo potrebuje k zdravému vývoju.

 

Môže sa minerálna voda chemicky upravovať?

Dodávateľ môže minerálnu vodu upravovať iba minimálne, bez použitia chemikálií a zároveň nesmie ovplyvniť jej pôvodné zloženie. Minerálna voda sa väčšinou filtruje iba prírodnými cestami, aby došlo k odstráneniu látok ako je napríklad železo, ktoré sa vo vode vyskytuje prirodzene. Na rozdiel od pitnej vody, je prísne zakázané dezinfikovať balené minerálne vody chlórom.

Máme dar a sme naozaj bohatí. Máme vodu a máme jej dostatok, skúsme si to občas uvedomiť.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo