Podpora od Marlus Group Aký je rozdiel - voda z vodovodu a minerálna voda? - Marlus Group
mineral_vodovod

Našu krajinu môžeme považovať za bohatú. Väčšina ľudí bude namietať, že to nie je pravda.

Čo keby sme sa však na to pozreli z inej strany? Čo máme my a nemá pár miliónov ľudí na tomto svete? To bez čoho neprežijeme.

Máme vodu. Tečie nám každý deň z kohútika a máme jej toľko koľko len chceme. Nemusíme sa báť, že nám bude nevoľno keď sa jej napijeme. Je to dar. Dar, ktorý väčšina ľudí v afrických krajinách nemá. Zdravú, čistú a chutnú vodu.

V obchodoch máme kopec ďalších druhov, ktoré nám sú po chuti. Stačí si len vybrať či máme záujem o sladkú, farebnú, bielu, perlivú alebo neperlivú. Navyše nie je tak finančne náročné si ju zaobstarať, pretože je jej dostatok.

Aká je vzácna cítime, keď prestane tiecť čo i len na pár hodín. Odrazu chaos, panika a stres. Naše činnosti sú obmedzené od sprchovanie, cez varenie a pranie. Niektorí ľudia dávajú prednosť domácej vode z kohútika, chutí im a neobsahuje žiadne prídavné farbivá. V obchodoch dávajú prednosť minerálnym vodám pred sladkými nápojmi.

Poďme sa pozrieť aké sú rozdiely medzi domácou vodou z kohútika a minerálnou vodu v obchode.

 

Voda z vodovodu

voda z vodovoduVodu z vodovodu môžeme definovať ako všetku vodu v pôvodnom stave alebo po úprave, ktorá je určená k pitiu, vareniu, príprave jedál, nápojov, starostlivosti o telo bez ohľadu na jej pôvod, skupenstvo a spôsob dodávania. Vďaka povrchovým vodám, ktoré sú hlavným zdrojom vody z vodovodu môžeme vodu vo svojom živote používať na čo chceme a potrebujeme.

Kvalita vody z vodovodu sa môže značne líšiť regionálne a to v závislosti na využívanom zdroji, technológii úpravy a kvalite vodovodného potrubia vrátane koncového rozvodu v jednotlivých domoch. Voda, ktorá nám doma tečie z kohútika musí byť vzhľadom k znečisteniu povrchových vôd upravená obvykle zložitým fyzikálno-chemickým procesom. Pre úpravu povrchových a podzemných vôd sa používajú rôzne chemické látky.

 

Aké látky sa používajú na úpravu pitnej vody?

Hydroxit sodný sa používa na zníženie kyslosti vody alebo na zvýšenie jej hodnoty pH. Sóda sa pre úpravu kyslejšej prírodnej vody používa najmä v oblastiach chránených území.

Najznámejšia látka, ktorá sa používa pre úpravu vody je chlór. Táto látka sa do vody pridáva najmä z dôvodu jej hygienického zabezpečenia. Chlór vo vode má za úlohu brániť množeniu mikroorganizmov.

Manganistan draselný (ľudovo nazývaný hypermangán) má za úlohu odstrániť hnedé zafarbenie vody, ktoré spôsobuje množstvo rozpusteného železa a mangánu. Na úpravu vody sa používa ešte mnoho ďalších látok ako napríklad kyslík, oxid uhličitý, ozón atď.

Minerálna voda

minerálna vodaPrírodná minerálna voda je mikrobiologicky perfektne čistá podzemná voda, ktorá sa získava zo zdroja prírodnej minerálnej vody. Prírodná minerálna voda má prospešné fyziologické účinky na ľudský organizmus a obsahuje prirodzene nejaký prvok, ktorý organizmus potrebuje k svojmu zdravému vývoju.

 

Rozdiel medzi vodou z vodovodu a minerálnou vodou?

Hlavný rozdiel spočíva v pôvodnej mikrobiologickej čistote.

Minerálna voda sa už od zdroja vyznačuje charakteristickým pôvodným obsahom minerálov a stopových prvkov. To znamená, že minerálna voda nemusí prejsť zložitým fyzikálno-chemickým procesom, aby bola pitná. Dodávateľ minerálnej vody musí jednoznačne preukázať, že voda svojím zložením prospieva ľudskému organizmu a, že prirodzene obsahuje prvok, ktorý telo potrebuje k zdravému vývoju.

 

Môže sa minerálna voda chemicky upravovať?

Dodávateľ môže minerálnu vodu upravovať iba minimálne, bez použitia chemikálií a zároveň nesmie ovplyvniť jej pôvodné zloženie. Minerálna voda sa väčšinou filtruje iba prírodnými cestami, aby došlo k odstráneniu látok ako je napríklad železo, ktoré sa vo vode vyskytuje prirodzene. Na rozdiel od pitnej vody, je prísne zakázané dezinfikovať balené minerálne vody chlórom.

Máme dar a sme naozaj bohatí. Máme vodu a máme jej dostatok, skúsme si to občas uvedomiť.

Najnovšie články

co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok
teplo-z-podlahovky
28.11.2023

Teplo, ktoré lieči bolesti kĺbov a nevíri prach

Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.

Prečítať článok
tvrda-voda-a-zdravie
19.11.2023

V tvrdej vode sa horšie rozpúšťa mydlo, má však dôležité benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka