Podpora od Marlus Group Aký je rozdiel - voda z vodovodu a minerálna voda? - Marlus Group
Minerálna voda vs. voda z vodovodu - Ilustračný obrázok zobrazujúci dve poháre vody na Marlus blogu o rozdieloch medzi minerálnou vodou a vodou z vodovodu.

Našu krajinu môžeme považovať za bohatú. Väčšina ľudí bude namietať, že to nie je pravda.

Čo keby sme sa však na to pozreli z inej strany? Čo máme my a nemá pár miliónov ľudí na tomto svete? To bez čoho neprežijeme.

Máme vodu. Tečie nám každý deň z kohútika a máme jej toľko koľko len chceme. Nemusíme sa báť, že nám bude nevoľno keď sa jej napijeme. Je to dar. Dar, ktorý väčšina ľudí v afrických krajinách nemá. Zdravú, čistú a chutnú vodu.

V obchodoch máme kopec ďalších druhov, ktoré nám sú po chuti. Stačí si len vybrať či máme záujem o sladkú, farebnú, bielu, perlivú alebo neperlivú. Navyše nie je tak finančne náročné si ju zaobstarať, pretože je jej dostatok.

Aká je vzácna cítime, keď prestane tiecť čo i len na pár hodín. Odrazu chaos, panika a stres. Naše činnosti sú obmedzené od sprchovanie, cez varenie a pranie. Niektorí ľudia dávajú prednosť domácej vode z kohútika, chutí im a neobsahuje žiadne prídavné farbivá. V obchodoch dávajú prednosť minerálnym vodám pred sladkými nápojmi.

Poďme sa pozrieť aké sú rozdiely medzi domácou vodou z kohútika a minerálnou vodu v obchode.

 

Voda z vodovodu

voda z vodovoduVodu z vodovodu môžeme definovať ako všetku vodu v pôvodnom stave alebo po úprave, ktorá je určená k pitiu, vareniu, príprave jedál, nápojov, starostlivosti o telo bez ohľadu na jej pôvod, skupenstvo a spôsob dodávania. Vďaka povrchovým vodám, ktoré sú hlavným zdrojom vody z vodovodu môžeme vodu vo svojom živote používať na čo chceme a potrebujeme.

Kvalita vody z vodovodu sa môže značne líšiť regionálne a to v závislosti na využívanom zdroji, technológii úpravy a kvalite vodovodného potrubia vrátane koncového rozvodu v jednotlivých domoch. Voda, ktorá nám doma tečie z kohútika musí byť vzhľadom k znečisteniu povrchových vôd upravená obvykle zložitým fyzikálno-chemickým procesom. Pre úpravu povrchových a podzemných vôd sa používajú rôzne chemické látky.

 

Aké látky sa používajú na úpravu pitnej vody?

Hydroxit sodný sa používa na zníženie kyslosti vody alebo na zvýšenie jej hodnoty pH. Sóda sa pre úpravu kyslejšej prírodnej vody používa najmä v oblastiach chránených území.

Najznámejšia látka, ktorá sa používa pre úpravu vody je chlór. Táto látka sa do vody pridáva najmä z dôvodu jej hygienického zabezpečenia. Chlór vo vode má za úlohu brániť množeniu mikroorganizmov.

Manganistan draselný (ľudovo nazývaný hypermangán) má za úlohu odstrániť hnedé zafarbenie vody, ktoré spôsobuje množstvo rozpusteného železa a mangánu. Na úpravu vody sa používa ešte mnoho ďalších látok ako napríklad kyslík, oxid uhličitý, ozón atď.

Minerálna voda

minerálna vodaPrírodná minerálna voda je mikrobiologicky perfektne čistá podzemná voda, ktorá sa získava zo zdroja prírodnej minerálnej vody. Prírodná minerálna voda má prospešné fyziologické účinky na ľudský organizmus a obsahuje prirodzene nejaký prvok, ktorý organizmus potrebuje k svojmu zdravému vývoju.

 

Rozdiel medzi vodou z vodovodu a minerálnou vodou?

Hlavný rozdiel spočíva v pôvodnej mikrobiologickej čistote.

Minerálna voda sa už od zdroja vyznačuje charakteristickým pôvodným obsahom minerálov a stopových prvkov. To znamená, že minerálna voda nemusí prejsť zložitým fyzikálno-chemickým procesom, aby bola pitná. Dodávateľ minerálnej vody musí jednoznačne preukázať, že voda svojím zložením prospieva ľudskému organizmu a, že prirodzene obsahuje prvok, ktorý telo potrebuje k zdravému vývoju.

 

Môže sa minerálna voda chemicky upravovať?

Dodávateľ môže minerálnu vodu upravovať iba minimálne, bez použitia chemikálií a zároveň nesmie ovplyvniť jej pôvodné zloženie. Minerálna voda sa väčšinou filtruje iba prírodnými cestami, aby došlo k odstráneniu látok ako je napríklad železo, ktoré sa vo vode vyskytuje prirodzene. Na rozdiel od pitnej vody, je prísne zakázané dezinfikovať balené minerálne vody chlórom.

Máme dar a sme naozaj bohatí. Máme vodu a máme jej dostatok, skúsme si to občas uvedomiť.

Najnovšie články

Viete, ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku
17.9.2024

Ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku? + riešenie

Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?

Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.

Prečítať článok
Aký zmäkčovač vody je najlepší, pre rodinný dom
13.8.2024

Aký zmäkčovač vody je najlepší pre rodinný dom?

Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.

Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.

Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.

Prečítať článok
Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe?
5.8.2024

Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe na centrálnom prívode vody

Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.

UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.

Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.

Prečítať článok
Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva
22.7.2024

Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva?

Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
VEĽKOOBCH.
NÁKUP
ZMÄKČOVAČOV
ZA SUPER CENY
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka