
Zabudnine na chvíľu na úpravu vody a priblížme si v krátkosti vodný pevninský systém.
Každá rieka sa začína ako prameň na horskom svahu, alebo ako potok vytekajúci z jazera. Prameň je miesto, kde vyviera podpovrchová voda na povrch Zeme.
Malá riečka tečie spočiatku úzkym korytom. Pretvára krajinu, cez ktorú tečie. Odnáša štrk a piesok, zarezáva sa do zeme a vyhlbuje dolinu. Dolina rieky má v priereze tvar písmena V.
Rieka sa kľukatí k moru alebo jazeru, pričom si hľadá najľahšiu cestu. Vtok rieky do väčšej rieky, jazera alebo mora, sa nazýva ústie. Niektoré rieky ukladajú pred svojím ústím splaveniny, čiže kamene, štrk, piesok, hlinu a i. To spôsobuje, že sa rieka rozvetvuje na ramená. Takéto ústie s ramenami má tvar trojuholníka. Podľa veľkého písmena gréckej abecedy sa nazýva delta.
Všetky vodné toky na určitom území tvoria riečnu sieť, ktorá sa skladá z hlavného toku a jeho prítokov. Prítokmi sú všetky vodné toky, ktoré sa vlievajú do väčšej rieky.
Územie, z ktorého voda steká do jedného hlavného toku, sa nazýva povodie. Územie, z ktorého všetky rieky odvádzajú vodu do toho istého mora, je úmorie. Povodia a úmoria oddeľuje od seba myslená čiara – rozvodie.
Voda vypľňa priehlbiny, ktoré vznikli na pevnine činnosťou prírodných síl, a tak vznikajú jazerá. Aj niektoré moria sa premenili na jazerá. Napríklad Kaspické more sa vyparovaním zmenšilo a prerušilo sa jeho spojenie s oceánom. Stalo sa tak najväčším jazerom na svete. Iné jazerá vznikli na miestach po ústupe ľadovca (kanadské jazerá) alebo v priekopových prepadlinách (Bajkal).
Viacere jazerá sa časom natoľko zanesú bahnom a rastlinami, že sa premenia na močiare. Niektoré vznikajú aj tam, kde je povrch zeme veľmi premáčaný.
Ľudia poznajú úžitok z jazier, preto sami vytvárajú umelé vodné nádrže. Sú to priehrady alebo rybníky. Tieto vodné plochy slúžia na zásobovanie miest pitnou vodou, pre priemysel, na rekreáciu, chov rýb i ochranu pred povodňami.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi