Podpora od Marlus Group Voda na pevnine - Marlus Group
Sucho - jeden z problémov spojených so spotrebou upravenej vody

Zabudnine na chvíľu na úpravu vody a priblížme si v krátkosti vodný pevninský systém.

Každá rieka sa začína ako prameň na horskom svahu, alebo ako potok vytekajúci z jazera. Prameň je miesto, kde vyviera podpovrchová voda na povrch Zeme.

Kde začína rieka…

riekaMalá riečka tečie spočiatku úzkym korytom. Pretvára krajinu, cez ktorú tečie. Odnáša štrk a piesok, zarezáva sa do zeme a vyhlbuje dolinu. Dolina rieky má v priereze tvar písmena V.

Rieka sa kľukatí k moru alebo jazeru, pričom si hľadá najľahšiu cestu. Vtok rieky do väčšej rieky, jazera alebo mora, sa nazýva ústie. Niektoré rieky ukladajú pred svojím ústím splaveniny, čiže kamene, štrk, piesok, hlinu a i. To spôsobuje, že sa rieka rozvetvuje na ramená. Takéto ústie s ramenami má tvar trojuholníka. Podľa veľkého písmena gréckej abecedy sa nazýva delta.

 

Riečne siete

Všetky vodné toky na určitom území tvoria riečnu sieť, ktorá sa skladá z hlavného toku a jeho prítokov. Prítokmi sú všetky vodné toky, ktoré sa vlievajú do väčšej rieky.

Územie, z ktorého voda steká do jedného hlavného toku, sa nazýva povodie. Územie, z ktorého všetky rieky odvádzajú vodu do toho istého mora, je úmorie. Povodia a úmoria oddeľuje od seba myslená čiara – rozvodie.

 

Stojaté vody

jazeroVoda vypľňa priehlbiny, ktoré vznikli na pevnine činnosťou prírodných síl, a tak vznikajú jazerá. Aj niektoré moria sa premenili na jazerá. Napríklad Kaspické more sa vyparovaním zmenšilo a prerušilo sa jeho spojenie s oceánom. Stalo sa tak najväčším jazerom na svete. Iné jazerá vznikli na miestach po ústupe ľadovca (kanadské jazerá) alebo v priekopových prepadlinách (Bajkal).

Viacere jazerá sa časom natoľko zanesú bahnom a rastlinami, že sa premenia na močiare. Niektoré vznikajú aj tam, kde je povrch zeme veľmi premáčaný.

Ľudia poznajú úžitok z jazier, preto sami vytvárajú umelé vodné nádrže. Sú to priehrady alebo rybníky. Tieto vodné plochy slúžia na zásobovanie miest pitnou vodou, pre priemysel, na rekreáciu, chov rýb i ochranu pred povodňami.

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka