
V súčasnosti sa na základe výskumov o vplyve fluóru a fluoridov na ľudský organizmus diferencujú protichodné názory.
Na jednej strane sa hovorí o nevyhnutnosti spomínaného prvku pre človeka a na druhej strane o škodlivosti, dokonca toxicite.
Niektorí autori fluór zahrňujú medzi mikroelementy, tzn. stopové prvky nevyhnutné pre správnu činnosť ľudského organizmu.
Iní zas dokazujú škodlivosť jeho pôsobenia aj v menšom množstve.
Všeobecne sa uznáva, že koncentrácia fluóru v pitnej vode vo výške 1,0 mg F/l u detí a dospelých zabraňuje vzniku zubného kazu, vo vyšších koncentráciách je fluór toxický. Z literatúry 90. rokov (človek v prírodných podmienkach sa vyvíjal bez fluóru), možno konštatovať, že fluór nie je nevyhnutný pre ľudské zdravie a správny vývin a nemôžeme ho zaraďovať medzi tzv. mikroelementy.
Za smrteľné sa považuje 1,4 – 2,3 g množstvo fluóru. Príznaky otravy sa môžu objavovať už po niekoľkých miligramoch, teda po množstve, ktoré môžeme denne prijímať vo vode z vodovodu upravovanej fluoridizáciou. K tomu je potrebné pridať obsah fluóru a jeho zlúčenín vo vzduchu a v potravinách. Zistila sa úzka spätosť medzi množstvom fluóru v krvi a jeho koncentráciou v pitnej vode.
Fluór a jeho zlúčeniny pôsobia už na bunkovej úrovni, viažu horčík v podobe nerozpustnej soli, čím ho deaktivujú a vylučujú z biochemických procesov prebiehajúcich v organizme. Pretože vyše 300 enzýmov je aktívnych práve vďaka horčíku, jeho deaktivácia má veľmi ťažké následky. V bunkách sa zastavujú procesy tvorby energie, čo má za následok nedostatok energie nevyhnutnej pre svalovú činnosť nervovej sústavy, čím sa znižuje psychická aktivita. Okrem toho je obmedzované množstvo energie nevyhnutnej pre rast organizmu.
Fluór už vo veľmi malom množstve (0,019 ppm, čo zodpovedá 1 emol F/l vody) poškodzuje chromozómy a narúša genetický kód. Súvisí to s jeho dokázaným a potvrdeným mutagénnym a kancerogénnym účinkom.
Vo veľkom množstve fluór a jeho zlúčeniny vyvolávajú žalúdočné a črevné zápaly (katary), ťažké zápaly obličiek, rôzne stupne poškodenia pečene a srdcového svalu.
Chronické (dlhodobé) vystavovanie sa vysokým koncentráciám fluóru vedie k vzniku škvŕn na zubnej sklovine a k fluoróze, ktorá spôsobuje rozsiahle zmeny v kostiach. Môže dôjsť k poškodeniu obličiek a zriedka aj k zmenám štítnej žľazy. Príznakom chronickej otravy je tiež zníženie hmotnosti tela, krehkosť (lámavosť) kostí, tuhnutie kĺbov, málokrvnosť (anémia), slabosť a celkový zlý zdravotný stav.
Časť fluóru je vylučovaná spolu s močom, ale väčšina sa ukladá v zuboch a kostiach, čo je príčinou už spomínanej fluorózy. Navyše u ľudí vystavovaných negatívnemu pôsobeniu fluóru a jeho zlúčenín sa zistila dýchavičnosť, poruchy nervovej sústavy, príznaky poškodenia alebo podráždenia nervovej sústavy, ktoré spôsobujú zvýšenú dráždivosť a precitlivelosť, pocit únavy, nespavosť, depresiu, a taktiež zhoršenie pamäti. Prijímanie fluóru v pitnej vode je pre zdravia človeka veľmi škodlivé.
Fluór patrí medzi prvky, ktoré sú široko zastúpené v zemskej kôre. Nachádza sa v niektorých mineráloch, napr. kryolite, apatite a v rôznych fluorokremeňoch. V rozličných koncentráciách sa vyskytuje v povrchových a podzemných vodách, čo závisí od geologickej stavy podložia.
Do povrchových vôd sa fluór a jeho zlúčeniny dostávajú prostredníctvom priemyselných splaškov, napr. zo závodov vyrábajúcich fosforečné hnojivá, z hliníkových tovární, zo závodov vyrábajúcich chladiace zariadenia, kde najčastejšie používaným chladiacim prostriedkom sú stále freóny, z kozmetického priemyslu a z prostriedkov na ochranu rastlín (antimykotiké a impregnujúce prípravky do dreva).
So zreteľom na vysokú toxicitu a poškodenia spôsobované v ľudskom organizme je potrebné príjem fluóru vylúčiť alebo jeho spotrebu obmedziť na minimum, čo sa dá najľahšie uskutočniť v prípade pitnej vody.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi