
Ak ste v prírode, alebo na mieste kde neviete, aká je kvalita pitnej vody, je dobré si vodu dezinfikovať.
Klasické filtre alebo iné metódy mechanickej filtrácie vody síce vodu očistia od mechanických nánosov, sedimentu, zákalu, ale aj tak voda zostáva kontaminovaná a mechanická filtrácia to nedokáže odstrániť.
Sú rôzne metódy dezinfekcie vody. Pokiaľ ide o vodu na pitie nemôžete si dovoliť šetriť na dezinfekcii vody.
Je to nejednoduchší spôsob dezinfekcie vody. Táto vyskúšaná metóda zabije väčšinu baktérií, vírusov a rias vo vašej upravovanej vode. Dá sa použiť aj rýchlo varná kanvica, kde treba vodu prevariť minimálne 1 min.
Občas sa stane že nie je možné prevarenie vody, alebo ste na cestách. V takom prípade je najlepšie riešenie použitie filtra na vodu. Filter nepotrebuje energiu a v dnešnej dobe je už množstvo fliaš a kanvíc vybavených účinným filtrom na vodu.
Táto metóda využíva vysokú teplotu na to aby sa vytvorila para. Využíva fakt, že kontaminanty majú vyššiu teplotu varu ako voda. Voda je vystavená teplu, vzniká para a až po dobu kým sa všetka nevyparí. Táto para je nasmerovaná do chladiča, kde sa voda ochladzuje, prechádza do kvapalného stavu. Táto voda je potom bezpečná na pitie.
Táto metóda odstráni z vody baktérie, rozpustené minerály a soli, arzén.
Má to svoje výhody a nevýhody. Významná nevýhoda je, že je to pomalý proces čistenia vody. Okrem toho je potrebný výkonný zdroj tepla. Táto metóda je vhodná pre čistenie malého množstva vody pre domáce použitie, ale nie pre priemyselné čistenie.
Chlór je silná chemikália, ktorá sa už veľmi dlho používa na úpravu pitnej vody. Je to účinná metóda na odstránenie baktérií, vírusov, parazitov a iných organizmov ktoré spôsobujú choroby. Používa sa kvapalný chlór a je používaný na úpravu vysokých objemov vody vodárenskými spoločnosťami.
V dnešnej dobe filtrácia a úprava vody je už omnoho dôležitejšia ako kedykoľvek pred tým v histórii ľudstva. Bohužiaľ náš druh naďalej pokračuje v ničení prírody a vody vo svete. Každým rokom je situácia horšia a preto aj filtrácia vody bude časom náročnejšia a hlavne nevyhnutná aby sme získali naozaj kvalitnú pitnú vodu.
Ak hľadáte riešenie na úpravu vody, vykonávame bezplatné obhliadky a poradenstvo priamo u Vás , kedy vieme overiť možnosti inštalácie úpravy vody a vybrať vhodné riešenie práve pre Vás.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi