Powered by Smartsupp Dezinfekcia auta ozónom - krok za krokom | Marlus Group
Dezinfekcia auta ozónom: krok za krokom návod

Jedným z najbežnejších spôsobov použitia generátora ozónu je ozónovanie automobilov na odstránenie zápachu a dezinfekciu klimatizácie.  Auto po cigaretovom zápachu, pachom plesní po rozliatom mlieku, alebo inom nápoji, zápach po domácich zvieratách. Pomocou ozónu sa môžete ľahko zbaviť zápachov, plesní ak budete postupovať týmto postupom.

KROK 1: Príprava na ozonizáciu

Rovnako ako pri každom ošetrení ozónom, vždy začnite odstraňovaním (čistením) zdroja zápachu!

Napríklad, ak máte plese , alebo miesta po rozliatom nápoji, znečistenie po psíkovi a pod., vyčistite mechanicky znečistené oblasti, podľa možnosti čistiacimi prostriedkami. Ak máte problém s hlodavcami, hmyzom, odstráňte všetky hniezda, uhynuté zvieratá, ich trus. Vyčistite všetko čo sa dá a čo nájdete.

Ak je však zápach zo škvrny priesakom na koberci alebo čalúnení, postihnuté miesto umyte, vytepujte.

 

KROK 2: Nastavenie ozonátora

Po umytí znečistenia ste pripravený na použitie generátora ozónu. V závislosti od typu ozonátora a konkrétnej situácie je nastavenie rôzne.

Podľa typu a výkonu ozonátora (napr. Ozonátor AIR 150) je najjednoduchším spôsobom ich umiestniť vo vnútri automobilu, na sedadlo predného spolujazdca alebo lakťovú opierku a spustiť ozonátor do prevádzky. Predlžovací kábel môžete vložiť cez mierne otvorené okno alebo zatvorené dvere.

 

KROK 3: Ozonácia

Ozonáciu je možné použiť raz alebo dvakrát. Systém vetrania automobilu je potrebné nastaviť na uzavretý okruh vetrania a zapnúť ventilátory asi na 15 minút. To spôsobí, že sa ozón nasaje do vetracích potrubí a odstráni sa tým zápach z vetracieho systému vozidla.

Ak viete, že zápach pochádza z ventilačného systému, napríklad z odparovača klimatizácie, je potrebné spustiť ventilátory ešte pred spustením ozonácie, aby sa zápach účinne odstránil.

Potrebný čas ozonácie závisí od typu zápachu, závažnosti zápachu, veľkosti vozidla a mnohých ďalších faktorov.

V skutočnosti je každý prípad trochu iný. Ak chcete skontrolovať účinky, môžete zastaviť ozonizáciu, napríklad po 30 minútach – vypnite ozonátor, nechajte čerstvý vzduch preniknúť do vozidla a skontrolujte, či sa nepríjemný zápach odstránil. Je možné že bude ozonáciu potrebné zopakovať, aby sa dosiahol uspokojivý účinok. Aj 3 – 4 krát.

 

KROK 4: Po ozonácii – „zvyškový zápach ozónu“

Ozónovanie v uzavretých priestoroch často vedie k tzv. zvyškovému zápachu ozónu. Je to zápach podobný dezinfekcii ozónom, ale v skutočnosti je to zápach zvyškov (vedľajších produktov) po reakcii s ozónom. Zvyčajne sa vyskytuje, keď sa vedľajšie produkty hromadia na mäkkých povrchoch (napr. tkaniny, koberčeky). Je to dočasná vôňa, ktorá po určitom čase zmizne.

Ak ju chcete urýchliť, môžete vyskúšať nasledujúce:

BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA!

Malo by sa pamätať na to, že ozón, ale aj oxid uhoľnatý (výfukové plyny) môžu byť v interiéri nebezpečné. Ak sa chystáte ozonovať auto zaparkované v garáži, nezabudnite otvoriť dvere garáže, keď potrebujete naštartovať motor. Ozón môže tiež uniknúť zvnútra vozidla do garáže, preto podniknite príslušné bezpečnostné opatrenia!!

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen