Podpora od Marlus Group Dezinfekcia auta ozónom - krok za krokom - Marlus Group
Dezinfekcia auta ozónom: krok za krokom návod

Jedným z najbežnejších spôsobov použitia generátora ozónu je ozónovanie automobilov na odstránenie zápachu a dezinfekciu klimatizácie.  Auto po cigaretovom zápachu, pachom plesní po rozliatom mlieku, alebo inom nápoji, zápach po domácich zvieratách. Pomocou ozónu sa môžete ľahko zbaviť zápachov, plesní ak budete postupovať týmto postupom.

KROK 1: Príprava na ozonizáciu

Rovnako ako pri každom ošetrení ozónom, vždy začnite odstraňovaním (čistením) zdroja zápachu!

Napríklad, ak máte plese , alebo miesta po rozliatom nápoji, znečistenie po psíkovi a pod., vyčistite mechanicky znečistené oblasti, podľa možnosti čistiacimi prostriedkami. Ak máte problém s hlodavcami, hmyzom, odstráňte všetky hniezda, uhynuté zvieratá, ich trus. Vyčistite všetko čo sa dá a čo nájdete.

Ak je však zápach zo škvrny priesakom na koberci alebo čalúnení, postihnuté miesto umyte, vytepujte.

 

KROK 2: Nastavenie ozonátora

Po umytí znečistenia ste pripravený na použitie generátora ozónu. V závislosti od typu ozonátora a konkrétnej situácie je nastavenie rôzne.

Podľa typu a výkonu ozonátora (napr. Ozonátor AIR 80) je najjednoduchším spôsobom ich umiestniť vo vnútri automobilu, na sedadlo predného spolujazdca alebo lakťovú opierku a spustiť ozonátor do prevádzky. Predlžovací kábel môžete vložiť cez mierne otvorené okno alebo zatvorené dvere.

 

KROK 3: Ozonácia

Ozonáciu je možné použiť raz alebo dvakrát. Systém vetrania automobilu je potrebné nastaviť na uzavretý okruh vetrania a zapnúť ventilátory asi na 15 minút. To spôsobí, že sa ozón nasaje do vetracích potrubí a odstráni sa tým zápach z vetracieho systému vozidla.

Ak viete, že zápach pochádza z ventilačného systému, napríklad z odparovača klimatizácie, je potrebné spustiť ventilátory ešte pred spustením ozonácie, aby sa zápach účinne odstránil.

zvoncek

Potrebný čas ozonácie závisí od typu zápachu, závažnosti zápachu, veľkosti vozidla a mnohých ďalších faktorov.

V skutočnosti je každý prípad trochu iný. Ak chcete skontrolovať účinky, môžete zastaviť ozonizáciu, napríklad po 30 minútach – vypnite ozonátor, nechajte čerstvý vzduch preniknúť do vozidla a skontrolujte, či sa nepríjemný zápach odstránil. Je možné že bude ozonáciu potrebné zopakovať, aby sa dosiahol uspokojivý účinok. Aj 3 – 4 krát.

 

KROK 4: Po ozonácii – „zvyškový zápach ozónu“

Ozónovanie v uzavretých priestoroch často vedie k tzv. zvyškovému zápachu ozónu. Je to zápach podobný dezinfekcii ozónom, ale v skutočnosti je to zápach zvyškov (vedľajších produktov) po reakcii s ozónom. Zvyčajne sa vyskytuje, keď sa vedľajšie produkty hromadia na mäkkých povrchoch (napr. tkaniny, koberčeky). Je to dočasná vôňa, ktorá po určitom čase zmizne.

Ak ju chcete urýchliť, môžete vyskúšať nasledujúce:

  • intenzívne vetrajte interiér vozidla
  • jazdite s oknami dole
  • parkujte s otvorenými oknami na pár hodín
  • prístrojovú dosku, sedadlá atď. utrite navlhčenou textíliou
  • vysajte koberčeky

BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA!

Malo by sa pamätať na to, že ozón, ale aj oxid uhoľnatý (výfukové plyny) môžu byť v interiéri nebezpečné. Ak sa chystáte ozonovať auto zaparkované v garáži, nezabudnite otvoriť dvere garáže, keď potrebujete naštartovať motor. Ozón môže tiež uniknúť zvnútra vozidla do garáže, preto podniknite príslušné bezpečnostné opatrenia!!

Najnovšie články

Aký zmäkčovač vody je najlepší, pre rodinný dom
13.8.2024

Aký zmäkčovač vody je najlepší pre rodinný dom?

Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.

Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.

Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.

Prečítať článok
Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe?
5.8.2024

Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe na centrálnom prívode vody

Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.

UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.

Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.

Prečítať článok
Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva
22.7.2024

Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva?

Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.

Prečítať článok
Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
VEĽKOOBCH.
NÁKUP
ZMÄKČOVAČOV
ZA SUPER CENY
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka