Powered by Smartsupp Aké sú priebežné výdavky pri zmäkčovači vody?
Výdavky pri zariadení na zmäkčovanie vody - analýza priebežných nákladov a údržby

Ak ste si nedávno zakúpili zmäkčovač vody (alebo o kúpe ešte uvažujete) premýšľali ste o nákladoch, ktoré súvisia s jeho prevádzkou?

Po samotnom nákupe zmäkčovača vody sú dva základné výdavky, ktoré súvisia s riadnou údržbou systému:

1. Tabletovaná soľ (spotrebný výdavok)

2. Servis jednotky zmäkčovača vody

 

Soľ: Koľko soli budete potrebovať kúpiť?

Na začiatok, zmäkčovače s iónovou výmenou používajú tabletovanú soľ (chlorid sodný) pri zmäkčovaní tvrdej vody na regeneráciu zmäkčovača. A to preto, lebo zmäkčovač vody zachytí vodný kameň a potrebuje sa ho zbaviť aby vedel naďalej upravovať vašu vodu.

Na tento proces sa používa tabletovaná soľ. V žiadnom prípade nebudete mať slanú vodu, ani sa soľ nepridáva do vašej vody čo bežne používate . Táto soľ je umiestnená v soľankovej nádobe vedľa zmäkčovača vody, ku ktorému je nádoba pripojená.

Koľko soli budete musieť mesačne kúpiť a pridať závisí od úrovne tvrdosti vašej vody a množstvo vody, ktorú vaša domácnosť spotrebuje.

Bežný štandard je, že priemerná 4-členná rodina s bežnou tvrdosťou vody (zhruba 20 nemeckých jednotiek úrovni tvrdosti) bude používať okolo 3 kilá soli každý týždeň alebo jedno 25 kg vrece za dva mesiace.

25 kg balenie tabletovanej soli bude stať medzi 10 € až 15 €, v závislosti od značky, úrovne čistoty soli a miesta kúpy.

V Marlus Group odporúčame používať tabletovanú soľ, ktorej čistota je až 99,5%. Pre viac informácii pre aký typ soli sa rozhodnúť sa dozviete v našom nasledujúcom článku.

Ak ste prišli na to, že míňate viac ako jedno vrece soli mesačne, mali by ste požadovať od vášho špecialistu na vodu aby skontroloval výsledky regenerácie a odmeral vašu výstupnú tvrdosť vody a ako sa vám zmäkčovač vody regeneruje.

Riadiaca hlavica na väčšine zmäkčovačoch robí automatické výpočty súvisiace so začatím regenerácie. Avšak mali by ste dohliadnuť na množstvo soli v soľankovej nádobe a pravidelne ju pridávať tak často ako sa spotrebuje.

Nemali by ste nikdy vidieť stojacu vodu nad úrovňou množstva tabletovanej soli v soľankovej nádobe. Ak sa tak stane, pridajte viac soli do soľankovej nádoby.

Väčšinou si zákazníci zvyknú zakúpiť tri 25 kg vrecia naraz a teda im stačí následne kupovať soľ raz za 6 mesiacov.

 

Servis: Ako často by sa mal zmäkčovač vody servisovať?

Aby ste zaistili správne fungovanie zmäkčovača vody odporúčame nechať vykonať servis miestnymi profesionálmi na úpravu vody raz za 1-2 roky.

Technik bude brať ohľad na to ako sa vaša domácnosť zmenila od poslednej servisnej prehliadky. Išli vaše deti na internát počas štúdii na vysokej škole? Máte teraz tri malé batoľatá, ktoré vám behajú po dome? Väčšina zmäkčovačov vody je nastavených podľa množstva ľudí v domácnosti, ale nastavenie riadiacej hlavice by sa malo dať ešte dodatočne nastaviť podľa zvýšenej alebo zníženej spotreby .

Počas servisnej prehliadky, by mal vykonať servisný technik nasledujúce kroky:

  • Uistiť sa, že riadiaca hlavica funguje správne a všetky nastavenia sú optimalizované
  • Vykonať test vody aby ste sa uistili, že váš systém vodu správne zmäkčuje
  • Vyčistiť nádobu živice, ak je potrebné
  • Vyčistiť a vysanitovať soľankovú nádobu

Majte na pamäti, že všetky zmäkčovače vody nie sú rovnaké. Lacnejšie zmäkčovače vody kúpené vo veľkých obchodných reťazcoch sú na tom s cenou lepšie, ale zvykne sa u nich rýchlejšie znehodnotiť živica a je ich potrebné servisovať častejšie a nahradiť ich skôr.

Kúpu zmäkčovača vody si pred vybratím konkrétneho modelu premyslite, aby ste sa uistili, že dostanete zmäkčovač, ktorý je vyrobený z vysoko kvalitných dielov a so spoľahlivou štandardnou zárukou.

 

Ak máte otázky ohľadom spotreby soli, hľadáte spoľahlivého servisného technika na servis vášho zmäkčovača vody alebo sa rozhodujete nad kúpou nového zmäkčovača budeme radi ak nás budete kontaktovať.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen