
Závažným problémom pre nás môže byť biologické znečistenie vody. Rozmanité druhy vírusov, baktérií i parazitov sa môžu nachádzať v nedostatočne upravenej vode.
Je vhodné poznať aj túto stránku kvality nášho vodného zdroja, pretože tieto mikroorganizmy nepriaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Teda, aké riziká prináša tento druh znečistenia?
Pri hodnotení kvality vody na miestach úpravy vody alebo na vodných staniciach majú bakteriologické výskumy veľký význam. Ich účelom je predchádzanie epidémií spôsobovaných choroboplodnými baktériami.
Vírusy a baktérie môžu preniknúť do vodných staníc od zdrojov nákazy vďaka ich dlhej životnosti. V obdodí nízkej teploty ( od jesene do jari ) k tomu môže dôjsť ľahko, pretože sa vtedy vyskytuje menšie množstvo saprofytických baktérií, čiže prirodzených nepriateľou choroboplodných baktérií.
Výskumy sú založené na tzv. baktériách – indikátoroch, medzi ktoré patria: Streptococcus fecalis – streptokok fekálny a Escherichia coli fecalis – črevná baktéria fekálneho typu.
Črevná baktéria fekálneho typu je taká, ktorá žije v ľudskom tráviacom trakte za normálnych fyziologických podmienok. Ak sa vyskytuje vo vode, je indikátorom znečistenia fekáliami. Pravdepodobnú prítomnosť baktérií prenášaných potravinovou cestou spôsobujúcich infekčné choroby môže odhaliť prítomnosť aspoň jednej baktérie – indikátora.
Baktéria Vibrio cholerae – pôvodca cholery predstavuje najväčšie nebezpečenstvo, pretože sa po preniknutí do našej krajiny môže nájsť vyhovujúce podmienky na rozmnožovanie a šíriť sa prostredníctvom vody. Môže to byť napríklad prípad importu, kde sa osoba, ktorá trávi určitý čas v cudzine nakazí, ale choroba sa prejaví až po jej návrate domov.
Najbezpečnejšie sú podľa bakteriologického hľadiska podzemné vody pod nepriepustnou vrstvou, pretože neobsahujú baktérie.
Vírusové chroby sa môžu prenášať vodou. K vírusom, ktoré boli dokázané vo vode možno zaradiť:
Charakteristické sú veľkou odolnosťou a môžu dlho zostať vo vode. Odolné sú aj proti vysokej koncentrácii chlóru. Vírusy možno odstrániť pôsobením ozónu, ktorý je v procese úpravy vody silným oxidovadlom.
Voda môže byť zdrojom nákazy žardiami, rôznymi parazitmi, amébami. Cez vodu sa môžu prenášať vajíčka vnútorných parazitov, ako sú napríklad svalovec, pásomnica, hlísta ľudská.
V pitnej vode, vo vode na vodných staniciach sa nachádzajú produkty látkovej premeny (metabolizmu) a rozkladu
húb, rôznych rias, baktérií, ktoré za vhodných podmienok aj v mikrokoncentrácii môžu byť pre ľudsky organizmus toxické.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi