Závažným problémom pre nás môže byť biologické znečistenie vody. Rozmanité druhy vírusov, baktérií i parazitov sa môžu nachádzať v nedostatočne upravenej vode.
Je vhodné poznať aj túto stránku kvality nášho vodného zdroja, pretože tieto mikroorganizmy nepriaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Teda, aké riziká prináša tento druh znečistenia?
Pri hodnotení kvality vody na miestach úpravy vody alebo na vodných staniciach majú bakteriologické výskumy veľký význam. Ich účelom je predchádzanie epidémií spôsobovaných choroboplodnými baktériami.
Vírusy a baktérie môžu preniknúť do vodných staníc od zdrojov nákazy vďaka ich dlhej životnosti. V obdodí nízkej teploty ( od jesene do jari ) k tomu môže dôjsť ľahko, pretože sa vtedy vyskytuje menšie množstvo saprofytických baktérií, čiže prirodzených nepriateľou choroboplodných baktérií.
Výskumy sú založené na tzv. baktériách – indikátoroch, medzi ktoré patria: Streptococcus fecalis – streptokok fekálny a Escherichia coli fecalis – črevná baktéria fekálneho typu.
Črevná baktéria fekálneho typu je taká, ktorá žije v ľudskom tráviacom trakte za normálnych fyziologických podmienok. Ak sa vyskytuje vo vode, je indikátorom znečistenia fekáliami. Pravdepodobnú prítomnosť baktérií prenášaných potravinovou cestou spôsobujúcich infekčné choroby môže odhaliť prítomnosť aspoň jednej baktérie – indikátora.
Baktéria Vibrio cholerae – pôvodca cholery predstavuje najväčšie nebezpečenstvo, pretože sa po preniknutí do našej krajiny môže nájsť vyhovujúce podmienky na rozmnožovanie a šíriť sa prostredníctvom vody. Môže to byť napríklad prípad importu, kde sa osoba, ktorá trávi určitý čas v cudzine nakazí, ale choroba sa prejaví až po jej návrate domov.
Najbezpečnejšie sú podľa bakteriologického hľadiska podzemné vody pod nepriepustnou vrstvou, pretože neobsahujú baktérie.
Vírusové chroby sa môžu prenášať vodou. K vírusom, ktoré boli dokázané vo vode možno zaradiť:
Charakteristické sú veľkou odolnosťou a môžu dlho zostať vo vode. Odolné sú aj proti vysokej koncentrácii chlóru. Vírusy možno odstrániť pôsobením ozónu, ktorý je v procese úpravy vody silným oxidovadlom.
Voda môže byť zdrojom nákazy žardiami, rôznymi parazitmi, amébami. Cez vodu sa môžu prenášať vajíčka vnútorných parazitov, ako sú napríklad svalovec, pásomnica, hlísta ľudská.
V pitnej vode, vo vode na vodných staniciach sa nachádzajú produkty látkovej premeny (metabolizmu) a rozkladu
húb, rôznych rias, baktérií, ktoré za vhodných podmienok aj v mikrokoncentrácii môžu byť pre ľudsky organizmus toxické.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.