Úprava vody a pitný režim u detí

Upravovaná voda rozkladá výživné látky a soli a umožňuje tak výživu živého organizmu. Naviac tak umožňuje všetky reakcie v tkanivách potrebné pre správne fungovanie organizmu.

Voda z tela odstraňuje odpadové a škodlivé látky pomocou obličiek. Využívaná je aj ako termoregulačný prostriedok. Pri dehydratácii u novorodencov vzniká tzv. horúčka zo smädu.

 

Pitný režim u detí

Čím menšie je dieťa, tým ľahšie a častejšie môže dôjsť k nedostatočnému príjmu tekutín (dehydratácii) a k o to horším následkom môže dôjsť. Už 10%-ná strata vody ohrozuje človeka na živote a 20-22% strata spôsobuje smrť. Nedostatok solí, hlavne draslíka sa často spája s nedostatkom vody.

Človek prijíma vodu v tekutej i tuhej potrave. Voda je tiež produktom bielkovinovej látkovej premeny, taktiež pri premene cukrov a tukov. Obsah vody v tekutej potrave je cca 90%, pri tuhej je to 60-70%.

pitný režim

Deti potrebujú oveľa viac vody ako despelí ľudia, a to 3 až 4-násobné množstvo. Dojčatá potrebujú cca 150ml vody na 1 kg hmotnosti, občas aj viac, batoľatá cca 125ml, deti predškolského veku cca 75ml, deti od 13 rokov a adolescenti cca 50ml. Ak je dieťa vyživované materinským alebo kravským mliekom, vodu dodávať nepotrebuje. V lete je však strata vody väčšia vzhľadom na potenie, vtey môžu byť tekutiny pridávané vo forme čaju, väčšie dojčatá smú aj pár lyžíc pitnej vody bez závad.

Prebytok alebo nadmerné požívanie vody spôsobuje ťažkosti, ako napríklad potenie, hnačky, časté močenie. Možný je i akútny stav - otrava vodou.

 

Otrava vodou

Otrava vodou je spôsobená nadmerným prívodom vody do tela. Prostredie medzi bunkami sa zriedi, rozdiel medzi osmotickou hladinou bunkovej a medzibunkovej tekutiny sa značne zvýši, čo spôsobí nadmerný prítok vody do buniek a ich následný opuch. Otrava vodou Ohrozuje najmä ľudí v horúcom prostredí, ktorí prijímajú iba čistú vodu.

Chorobný stav sa prejaví migrénou, slabosťou, hyperventiláciou, zrakovými poruchami, dávením, svalovými kŕčami - najmä v lýtkach (tzv. kŕče baníkov). Neskôr sa môžu objaviť potlačené psychické reakcie, dezorientácia, poruchy vedomia, nervové poruchy. Stav bez liečby môže spôsobiť smrť.

Tejto otrave sa dá predísť tak, že ľudia, ktorí sa nadmerne potia a strácajú tak soli,  vzhľadom na horúce prostredie nesmú piť čistú vodu, ale tekutiny s obsahom solí. Vhodné sú minerálky, solené polievky i pivo. Ak sa otrava prejaví, treba zamedziť postihnutému piť vodu a zabezpečiť mu lekársku starostlivosť.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo