Powered by Smartsupp Germicídne žiarenie účinne sterilizuje vzduch | Marlus Group
Účinky germicídneho UV svetla na čistenie vzduchu v pracovnom prostredí

Pandémia priniesla priame ohrozenie pre zdravie človeka, ale aj neustále sa zvyšujúce obavy. Čoho sa dotknem, kde sa nakazím? Riešením môže byť aj sterilizácia prostredia prostredníctvom germicídneho žiarenia. Germicídne žiarenie predstavuje umelé žiarenie z časti spektra ultrafialového žiarenia (UV). Vlnové dĺžky UV žiarenia sa merajú v nanometroch – nm.

Ultrafialové žiarenie

Ultrafialové žiarenie je elektromagnetické žiarenie o vlnovej dĺžke od 10 nm do 400 nm. Objavil ho v roku 1801 nemecký fyzik J.W.Ritter. Na zemi nájdeme najintenzívnejší zdroj takéhoto žiarenia, a to slnko.

UV žiarenie potrebuje každý človek, a to kvôli synéze vitamínu D. Aby sme ho mali dostatok, pritom stačí iba niekoľko desiatok minút denne. Nie nadarmo sa hovorí:  „Kam nechodí slniečko, tam chodí lekár.“ Na druhej strane nadmerné opaľovanie, najmä v lete spôsobuje starnutie kože a negatívne ovplyvňuje imunitný systém.

UV žiarenie sa využíva vo veľkom v medicíne, napríklad ako horské slnko, aplikáciou na ťažko sa hojace rany, na ochorenia kože, ale aj ako prevencia krivice, na liečbu osteoporózy a takisto na sterilizáciu prostredia prostredníctvom germicídneho žiarenia.

Germicídne žiarenie neprechádza cez sklo

UV žiarenie môžeme rozdeliť do troch skupín: UV-A, UV-B, UV-C. Takéto žiarenie sa pohybuje priamočiaro, najdlhšie vlnové dĺžky siahajú až do viditeľného svetla, nevniká do látok, neprechádza obyčajným sklom a jeho pôsobenie je tam, kde dopadá.

Na sterilizáciu vzduchu je vhodné žiarenie UV-C v hodnotách 280 až 200 nm. Ale vlnové dĺžky pod 290 nm na zemskom povrchu nenájdete, pretože horné vrstvy atmosféry takéto žiarenie jednoducho neprepúšťajú. Navyše UV-C žiarenie je pre ľudí škodlivé. Aj malé dávky môžu pri zasiahnutí oka spôsobiť zápal spojiviek a dokonca pri vyšších dávkach aj poškodiť zrak.

Na druhej strane je germicídne žiarenie rýchla a účinná dezinfekcia vzduchu, ktorá sa dá sa využiť v ambulanciách, čakárňach, operačných sálach, ale tiež v kanceláriách, úradoch, školách, potravinárskom priemysle, či v domácnostiach.

Germicídna lampa je dokonca súčasťou výrobkov, ktoré filtrujú pitnú vodu. Takáto voda sa už nemusí upravovať chemikáliami a nemá zmenenú chuť.

Nemali by sme sa brániť voči takémuto žiareniu?

uv dezinfekcia

Germicídne žiarenie dokáže upratať vhodné zariadenie – napríklad germicídna UV lampa. Lampa využíva špeciálnu UV žiarivku z kremenného skla. To ako jediné prepúšťa UV žiarenie. Nežiadúce vlnové dĺžky odfiltruje vhodné zloženia skla.

Germicídne žiarenie sa používa na priame a nepriame ožarovanie

Pri priamom dochádza k ožarovaniu celkového objemu vzduchu, je veľmi účinné, no obmedzuje sa na miestnosti, kde sa ľudia nezdržiavajú.

Nepriame ožarovanie sterilizuje vzduch ventiláciou vzduchu cez uzavretý žiarič alebo cez horizontálne ožarovanie vrchnej vrstvy vzduchu. Prirodzeným prúdením vzduchu dochádza k jeho sterilizácii. Pri nízkych stropoch môže byť riziko poškodenia zdravia, to sa však dá odstrániť uzavretým žiaričom. Ten takéto riziko eliminuje.

Uzavreté žiariče majú zdroj UV žiarenia v tuneli, cez ktorý prechádza vzduch v miestnosti. Nesterilizovaný vzduch prichádza do zariadenia odspodu a vychádza z vrchnej čati. Takto sa zabezpečuje jeho cirkulácia. Predstavuje jednoduché a bezpečné riešenie aj pre domácnosti, školy alebo kancelárie.

Takéto UV lampy sa najčastejšie umiestňujú vo výške 220 cm nad podlahou a smerujú ku stropu. Cieľom je zamedziť priamemu ožiareniu osôb. Nad svietidlom vzniká aktívna zóna takéhoto žiarenia a baktérie, vírusy či mikroorganizmy majú na takomto mieste jednoducho smolu. Nenájdete ich tam.

 

Ako UV žiarenie od 280 do 200 nm sterilizuje vzduch?

Žiarenie ničí nebezpečné zárodky, mikroorganizmy, baktérie, vírusy, prvoky vo vzduchu i na povrchoch, a to tak, že porušuje ich ribonuklové kyseliny.

Tie predstavujú nosiča informácií v bunkách. Dochádza k zmenám v plazme buniek i v jadre. Prestáva delenie buniek. A teda dochádza k zániku baktérii či vírusov.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen