prečo zmäkčovač vody zapácha

Čo sa dá so zápachom robiť? Čo ho spôsobuje a ako ho odstrániť?

Po viac ako 16 rokoch máme veľa klientov čo používajú zmäkčovač vody. Napriek tomu, že dlhodobo dobre fungujú, niekoľkokrát sa objavila sťažnosť, v ktorej nás klient žiadal o odstránenie zápachu zo zmäkčovača.

Tento podnet sme sa rozhodli preveriť a riešiť.

Čo sa týka zápachu vody, tak sa vyskytoval hlavne v studničnej vode. Bol to zápach po pokazených vajciach. Tento zápach spôsoboval sírovodík, ktorý bol najviac cítiť v teplej vode.

 

Sírovodík ako zdroj zápachu

Sírovodík je plyn a jeho zápach môže pochádzať z niekoľkých rôznych zdrojov:

  • Buď sa prirodzene vyskytuje v podzemných vodách. Vtedy môže byť produkovaný niektorými "sírnymi baktériami" v podzemných vodách alebo aj v studničnej vode, ako aj občas v obecných rozvodoch vody.
  • Alebo tento zápach môže vznikať sírnymi baktériami alebo chemickou reakciou vo vnútri ohrievača vody / bojleri. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k znečisteniu rozvodov vody.

 

Zápach z odpadovej hadice

Druhou možnosťou zápachu zmäkčovača je pach z odpadovej hadice, ktorá je pripojená na odpad.

Zápach prechádza z kanalizácie, kde je napojená odpadová hadica zmäkčovača. Stáva sa to v prípade, že hadica je pripojená na priamo na odpadovú rúru a nie je vytvorená spätná klapka alebo jednoducho previs hadice, kde by bola voda, ktorá by zabránila prechodu zápachu z kanalizácie.

Potom stačí iba hadicu jemne prehnúť aby sa vytvorilo prehnutie v tvare U a tým sa vytvorí vodná zátka, ktorá zabráni prechodu zápachu.

 

Patentované vylepšenia živicovej zmesi

Čo sa týka živice na zmäkčenie vody, tak tie samotné nevytvárajú zápach vody. Sú už za tie roky, tak vylepšené, že nemajú vplyv na vznik zápachu vody. Dokonca už sú živice ako Ecomix, ktoré zápach eliminujú.

V prípade, že by sa Vám objavil tento zápach volajte nášho technika, ktorý vykonaná sanitáciu zmäkčovača vody aby sa zničili všetky baktérie, ktoré by mohli mať za následok vznik zápachu.

 

Čo ak aj naďalej voda páchne po sírovodíku?

zápach zmäkčovača vody po skazených vajciachZápach sírovodíka môže byť následne zistený vo vode už len na veľmi nízkej úrovni.

Pach vody môže vychádzať ako z horúcej, tak aj zo studenej vody. Smrad pripomínajúci pach "skazených vajec" bude výraznejší z horúcej vody, pretože sa uvoľňuje a odparuje viac plynu.

Čo v takomto prípade?

  • ak je pach iba z teplej vody problém je pravdepodobne v ohrievači vody
  • ak cítiť pach z teplej i studenej vody, a voda je upravovaná zmäkčovačom vody, tak je problém pravdepodobne so zvýšeným obsahom baktérií síri v samotnom zmäkčovači
  • ak je zápach trvácny a konštantne silný v teplej ako aj v studenej vode, pričom voda zmäkčovačom vody upravovaná nie je, tak je problém v studni a podzemnej vode

 

Ak pociťujete zápach iba pri teplej vode:

Nahraďte alebo odstráňte magnéziovú anódu.

Veľa ohrievačov vody má magnéziovou anódou, ktorá je pripojená k elektrickému prúdu a nachádza sa v hornej časti bojlera. Túto anódu je možné odinštalovať. Je potrebné zastaviť vodu, uvoľniť tlak vody z bojlera a odskrutkovať zátku.

Poprípade anódu nahradiť inou, vyrobenou z iného materiálu, ako je napr. hliník. Náhrada anódy alebo jej odstránenie zníži produkciu sírovodíka. 

Ak pociťujete zápach pri teplej i studenej vode upravovanej zmäkčovaním:

Dezinfikujte a prepláchnite ohrievač vody dezinfekciou.

Na dezinfekciu používame dezinfekčný prostriedok TARANIS, ktorý je násobne účinnejší ako bežne dostupné dezinfekčné prostriedky ako napr. Savo. Krátke porovnanie účinnosti oboch prostriedkov nájdete tu. Taranis je na báze peroxidu vodíka čo pomáha znížiť sírne baktérie vo vode. Túto sanitáciu a dezinfekciu ako studne, tak aj rozvodov vody treba urobiť kvalitne. Ak sa sanitácia podcení alebo sa vykoná neodborne zápach sa vráti do niekoľkých týždňov.

Ďalším možným riešením je, že zvýšite teplotu bojlera na 75 stupňov celzia po dobu niekoľkých hodín. Tým sa zničia baktérie síry. Potom vypustite zásobník vody, čím by mal zápach ustúpiť.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo