
Čo sa dá so zápachom robiť? Čo ho spôsobuje a ako ho odstrániť?
Po viac ako 16 rokoch máme veľa klientov čo používajú zmäkčovač vody. Napriek tomu, že dlhodobo dobre fungujú, niekoľkokrát sa objavila sťažnosť, v ktorej nás klient žiadal o odstránenie zápachu zo zmäkčovača.
Tento podnet sme sa rozhodli preveriť a riešiť.
Čo sa týka zápachu vody, tak sa vyskytoval hlavne v studničnej vode. Bol to zápach po pokazených vajciach. Tento zápach spôsoboval sírovodík, ktorý bol najviac cítiť v teplej vode.
Sírovodík je plyn a jeho zápach môže pochádzať z niekoľkých rôznych zdrojov:
Druhou možnosťou zápachu zmäkčovača je pach z odpadovej hadice, ktorá je pripojená na odpad.
Zápach prechádza z kanalizácie, kde je napojená odpadová hadica zmäkčovača. Stáva sa to v prípade, že hadica je pripojená na priamo na odpadovú rúru a nie je vytvorená spätná klapka alebo jednoducho previs hadice, kde by bola voda, ktorá by zabránila prechodu zápachu z kanalizácie.
Potom stačí iba hadicu jemne prehnúť aby sa vytvorilo prehnutie v tvare U a tým sa vytvorí vodná zátka, ktorá zabráni prechodu zápachu.
Čo sa týka živice na zmäkčenie vody, tak tie samotné nevytvárajú zápach vody. Sú už za tie roky, tak vylepšené, že nemajú vplyv na vznik zápachu vody. Dokonca už sú živice ako Ecomix, ktoré zápach eliminujú.
V prípade, že by sa Vám objavil tento zápach volajte nášho technika, ktorý vykonaná sanitáciu zmäkčovača vody aby sa zničili všetky baktérie, ktoré by mohli mať za následok vznik zápachu.
Zápach sírovodíka môže byť následne zistený vo vode už len na veľmi nízkej úrovni.
Pach vody môže vychádzať ako z horúcej, tak aj zo studenej vody. Smrad pripomínajúci pach „skazených vajec“ bude výraznejší z horúcej vody, pretože sa uvoľňuje a odparuje viac plynu.
Nahraďte alebo odstráňte magnéziovú anódu.
Veľa ohrievačov vody má magnéziovou anódou, ktorá je pripojená k elektrickému prúdu a nachádza sa v hornej časti bojlera. Túto anódu je možné odinštalovať. Je potrebné zastaviť vodu, uvoľniť tlak vody z bojlera a odskrutkovať zátku.
Poprípade anódu nahradiť inou, vyrobenou z iného materiálu, ako je napr. hliník. Náhrada anódy alebo jej odstránenie zníži produkciu sírovodíka.
Dezinfikujte a prepláchnite ohrievač vody dezinfekciou.
Na dezinfekciu používame dezinfekčný prostriedok TARANIS, ktorý je násobne účinnejší ako bežne dostupné dezinfekčné prostriedky ako napr. Savo. Krátke porovnanie účinnosti oboch prostriedkov nájdete tu. Taranis je na báze peroxidu vodíka čo pomáha znížiť sírne baktérie vo vode. Túto sanitáciu a dezinfekciu ako studne, tak aj rozvodov vody treba urobiť kvalitne. Ak sa sanitácia podcení alebo sa vykoná neodborne zápach sa vráti do niekoľkých týždňov.
Ďalším možným riešením je, že zvýšite teplotu bojlera na 75 stupňov celzia po dobu niekoľkých hodín. Tým sa zničia baktérie síry. Potom vypustite zásobník vody, čím by mal zápach ustúpiť.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi