Powered by Smartsupp Otrava vodou | Marlus Group
Otrava - Ilustračný obrázok zobrazujúci riziko otravy vodou a potrebu dodržiavať bezpečnostné opatrenia

Áno aj vodou sa môže človek otráviť. Je to zvláštne však?

Voda samotná však nebezpečná nie je. Problémom ktorý môže vzniknúť pri jej vysokom príjme je, že dôjde k poklese hodnôt sodíka.

Tento syndróm sa volá hyponatrémia a vzniká nadmerným príjmom tekutín pri stresovej situácii.

Hyponatrémia

Prejavuje sa nízkou hladinou sodíka v krvi človeka. Hodnota krvného sodíku 130 mmol/l alebo menej, je považovaná lekármi za kritickú pre zdravie človeka.

Samotná hyponatrémia môže nastať v prípade, že vypijete viac ako 8 pohárov tekutín za menej ako 12 hodín. Tento problém môže ľahko nastať u osoby, ktorá je podvýživená, alebo dehydratovaná.

 

Aké sú najčastejšie príznaky „otravy vodou“?

Príznaky hyponatrémie sú podobné ako pri dehydratácii. U vyššieho poklesu sodíka môže dôjsť k týmto problémom:

  • nevoľnosť
  • únava
  • dezorientácia v čase a v priestore

V prípade, že koncentrácia sodíku klesne pod kritickú hodnotu, môže tento stav vyústiť k opuchu mozgu a pľúc. Ten sa prejavuje zvracaním, bolesťami hlavy a kŕčmi.

 

Aké typy hyponatrémie existujú?

Hyponatrémiu môžeme rozdeliť na:

  • akútnu (trvá menej ako 48 hodín)
  • chronickú (trvá viac ako 48 hodín)

Najnebezpečnejšia je akútna ťažká hyponatrémia, ktorá má na svedomí až 50% úmrtia ľudí. U chronickej hyponatrémie predstavuje najväčšie riziko neistota pri chôdzi pri ktorej hrozia pády, osteoporóza, fraktúry a poruchy kognitívnych funkcií.

Podľa ťažkosti syndrómu hyponatrémie môžeme pozorovať rôzne príznaky ako napríklad poruchy pozornosti, pamäte, depresie, anorexiu, zvracanie, pády a fraktúry, delírium, kómu až smrť.

 

Ako sa lieči hyponatrémia?

Pri liečení hyponatrémie je dôležité vziať v úvahu dobu trvania tohto syndrómu. U ťažkej akútnej hyponatrémie (menej ako 48 hodín) je vo väčšine prípadov človek prijatý k liečbe ihneď, na jednotke intenzívnej starostlivosti.

U ľahkej chronickej alebo ťažkej chronickej hyponatrémie (viac ako 48 hodín) je pacient hospitalizovaný na štandardnom oddelení a v niektorých prípadoch je liečbu možné zvládnuť aj ambulantným spôsobom.

Voda je jednou z najdôležitejších životných potrieb človeka, ale ako vidíme pri neuváženom zaobchádzaní nám taktiež môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Takže ako sa hovorí všetko s mierou.

Najnovšie články

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok
základné spôosobi úpravy vody
5.5.2025

Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody

Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:

Prečítať článok
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
30.4.2025

Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?

Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen