
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Vlasy poškodzuje aj silné slnečné žiarenie počas leta, ale aj rôzne chemikálie v prípravkoch na vlasy a takisto môže byť problémom aj obyčajné umývanie vlasov. Tie si umývame zvyčajne vodou z vodovodu, ktorá je vo väčšine prípadov ošetrená chlórom. A práve chlór vlasom neprospieva.
Chlór je v normálnych podmienkach plyn žltozelenej farby, je to veľmi reaktívny prvok, zlučuje sa s väčšinou prvkov. Pri reakcii s vodíkom vzniká chlorovodík. Poznáme množstvo zlúčenín chlóru, ako sú chloridy, oxidy, kyslíkaté kyseliny chlóru a ich soli, interhalogénové zlúčeniny a organické zlúčeniny chlóru. Priemyselne sa využíva ako oxidačné činidlo, ako bieliace činidlo, ale aj na dezinfekciu vody.
Chlórová voda ako dezinfekčný prostriedok sa používa od začiatku 19.storočia. Výsledky boli prekvapivé. Takáto dezinfekcia účinne pomohla pri epidémii cholery a v prvej polovici 19. storočia dostali medici v Peštianskej nemocnici nariadenie používať dezinfekciu chlórovým vápnom, čo takmer úplne potlačilo horúčku šestonedieľok. Dovtedy bežnú diagnózu.
Počas prvej svetovej vojny sa chlór použil ako chemická zbraň. Pri prvom útoku sa použil vo francúzskych zákopoch a vyvolal paniku. Do konca vojny sa však aj s inými dráždivými látkami s obľubou využíval na oboch stranách frontu.
Chlór ako prostriedok na dezinfekciu vody na jednej strane eliminuje škodlivé mikroorganizmy, ako sú vírusy a baktérie, na druhej strane výrazne vysušuje vlasy. Tie obsahuje prirodzene keratín. Ide o bielkovinu, ktorá je nerozpustná vo vode. Prejavuje sa vo forme kožného mazu. Ten prirodzene chráni vlasy a pokožku hlavy. Zabezpečuje ich hydratáciu.
Vďaka takejto ochrane sa do vlasov, ale aj do pokožky hlavy dokáže vstrebávať vitamín E. Je to dôležitý antioxidant, ktorý je hlavnou zložkou nielen vlasov a kože, ale aj nechtov a zubov. Pre zaujímavosť, keratín obsahuje cystein disulfid, to znamená, že obsahuje isté množstvo síry, čo sa prejavuje vtedy, keď zapálime vlasy alebo nechty a ide z nich silný sírny zápach. Okrem síry keratín obsahuje aj uhlík, vodík, dusík a kyslík.
Vyskytuje sa prirodzene v prírode ako podstatná súčasť pokožky, derivátov kože (u zvierat v kopytách, paznechtoch, pazúroch, srsti, vlne, perí, šupinách). Platí, že čím je silnejšia vrstva keratínu, tým sú vlasy, nechty zdravšie, pretože táto vrstva chráni živé bunky.
Problém nastáva vtedy, keď sa vlasy dostanú do kontaktu s chlórovou vodou. Chlór prirodzenú ochranu vlasov a pokožky vôbec nepodporuje. Práve naopak, rozpúšťa kožný maz, dokáže sa s ním viazať a vyťahuje tak množstvo užitočných látok. Výsledkom sú tak vlasy, ktoré sa menej lesknú. Sú suché, lámavé, vypadávajú. Dochádza k štiepeniu končekov. Chlór takisto mení aj usporiadanie vlasov, keďže sa dokáže naviazať na molekuly proteínu, tie sa následne rozpúšťajú vo vode. Oslabené vlasy tak signalizujú, že niečo nie je v poriadku.
Ochrániť vlasy pred chlórovou vodou nemusí byť nič zložité. Samozrejme za predpokladu, že používate filtre na sprchové hlavice, ktoré dokážu chlór odstrániť z vody. Upravená voda tak prospieva vlasom a vlasovej pokožke a chráni dôležitú vrstvu keratínu. Okrem toho je na trhu množstvo filtrov, ktoré dokážu vodu obohatiť aj o rôzne minerálne látky, ktoré sú bonusom pre lepší stav vlasov.
Ak by ste potrebovali viac informácií k výberu vhodného sprchového filtra, volajte na 0905 644 330, ale píšte na filter@marlus.sk
Sprchovanie v teplej vode otvára póry na kožu a vysokú rýchlosť absorpcie chlóru a ďalších chemikálií. Počas sprchovania vdychujeme pary, ktoré môžu obsahovať až 20 x vyššiu úroveň chloridu a iných syntetických chemických látok ako voda z kohútika.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Sme hrdými partnermi