Chlór na jednej strane pomáha, ale má aj vedľajšie negatívne účinky. Vo vyspelých krajinách už zakázali chlórovanie bazénov, lebo chlór spôsobuje astmu. Chlór spôsobuje vysušovanie pokožky, štípanie očí, dýchacie problémy.

 

Využitie chlóru vo vode

Chlór sa v našom živote vyskytuje veľmi často. Ľudia používajú chlór ako dezinfekciu na úpravu pitnej vody. Bohužiaľ chlór je potencionálne toxický a je spájaný so závažnými zdravotnými problémami. Chlór je v mnohých čistiacich prostriedkoch, bráni rastu baktérií a plesní.

 

filtre proti chloruNepriznivé dôsledky chlóru vo vode

Chlór sa stal nevyhnutný pri dezinfekcii vody. Zároveň sú obavy ako pôsobí chlór na zdravie ľudí. S chlórom sa spájajú závažné nežiaduce účinky na zdravie a u starších pacientov vznik demencie.

Chlór pridávaný do vody reaguje prirodzene s inými prvkami a tvorí toxíny tzv. trihalometany / THM /, ktoré končia v našom tele. THM sú spojené so širokou škálou ľudských chorôb od astmy, ekzému, až po rakovinu močového mechúra a srdcové choroby.

Chlór je nebezpečný preto, lebo sa vyparuje oveľa rýchlejšie ako voda. To predstavuje významnú hrozbu pre dýchaciu sústavu hlavne pri sprchovaní.

Nedávne objavy o neželaných účinkoch chlóru viedli k tomu, že ľudia si začali kupovať sprchové filtre, alebo úpravu vody pre celý dom. Tieto inštalácie sú ďalším krokom vo vývoji nových technológií na úpravu a filtráciu vody.

Obhliadka Zadarmo