Powered by Smartsupp Rozbor vody Nitra a okolie, 2. časť - studničná voda | Marlus Group
Voda v okolí Nitry - význam úpravy a rozboru studnicnej vody

V posledných rokoch pribúda veľa klientov, ktorí majú záujem používať studničnú vodu na bežné účely v domácnosti.

V rámci Nitry a okolia sme realizovali veľa inštalácií a stretli sme sa s niekoľkými problémami studničnej vody.

V závislosti od lokality sa väčšina nedostatkov vždy opakuje, nakoľko na spodné vody vplývajú rovnaké činitele.

Najčastejšie problémy ktoré u klientov riešime sú:

  • tvrdosť vody
  • dusičnany
  • zákal a piesok vo vode
  • baktérie

Najproblematickejšie lokality kde je nevyhnutná úprava studničnej vody v rámci Nitry:

 

Lapáš smer Pohranice

V tejto lokalite nie je zavedená mestská voda a celá oblasť rodinných domov používa studničnú vodu. Najčastejším problémom je, že studničná voda obsahuje piesok a je zakalená.

Ďalej je to veľmi vysoká tvrdosť – až 30 nem. jednotiek.

Menej sa tu vyskytuje znečistenie dusičnanmi a baktériami.

Chrenová – nová výstavba domov na konci Chrenovej

V tejto oblasti často riešime úpravy vody na zníženie tvrdosti vody.

Taktiež sme tu zaznamenali zvýšený obsah dusičnanov a baktérií. Táto výstavba rodinných domov je totiž realizovaná na bývalých poliach, ktoré boli v minulosti hnojené, čím sa pôda kontaminovala.

Nitra – Zobor

Studničné vody v tejto oblasti majú najčastejšie zvýšenú tvrdosť vody. V menšej miere sme riešili aj dusičnany a baktérie.

Nová výstavba za Klokočinou – Prameň a Lukov Dvor

Ak plánujete alebo máte svoje bývanie v tejto lokalite, pravdepodobne budete musieť vyriešiť zvýšenú tvrdosť a nadmerný obsah zlúčenín dusíka – dusičnanov.

Párovské Háje

V obci párovské háje sme zaznamenali najvyššie hodnoty tvrdosti. U niektorých klientov sme zaznamenali hodnotu až 35 nem. jednotiek!

Jarok

Tu sa stretávame so studničnými vodami so zvýšeným obsahom dusičnanov a baktérií. Aj tvrdosť je vyššia ako hodnoty potrebné pre dlhodobo čisté rozvody a spotrebiče bez vodného kameňa.

Jelšovce a Výčapy Opatovce

Predovšetkým zvýšená tvrdosť, obsah dusičnanov a baktérií.

Vo všeobecnosti možno povedať, že najčastejším problémom studničných vôd v okolí Nitry je zvýšená tvrdosť. Ako druhé je to zvýšený obsah dusičnanov a baktérií.

studnicna vodaOblasť s najväčšími problémami sa nám zdá byť Malý Lapáš, kde máme najčastejšie požiadavky na úpravu studničnej vody. Voda je silne zakalená pieskom a má extrémnu tvrdosť.

Všetkým klientom, ktorí majú záujem používať studničnú vodu doporučujeme urobiť si rozbor, aby získali reálny obraz o stave vody.

Aj v prípade, že klienti rozbor majú, neznamená to, že jeho hodnoty sú stabilné a kvalita vždy rovnaká. Studničná voda je ako živý organizmus a mení svoju kvalitu aj podľa počasia – či je veľa dažďov, alebo je sucho.

Máme časté prípady, kedy klienti nikdy nemali baktérie a po istej dobe sa u nich objavili. Veľmi často sa stáva, že sa nevyvážajú žumpy a sú urobené trativody, alebo sú vypúšťané priamo do pôdy. Nehovoriac o tom, že naše životné prostredie je trvalo znečisťované aj z iných zdrojov, ktoré majú za následok kyslé dažde a podobne.

Preto našim klientom doporučujeme, aby svoju studničnú vodu minimálne 1 x mesačne sanitovali dezinfekčným prostriedkom. Studne by mali byť dobre zaistené proti vonkajšiemu znečisteniu prachom, hlodavcami a iným vplyvom.

Ako riešiť spomínané problémy?

Na zníženie tvrdosti doporučujeme klientom dve riešenia. Prvým je zmäkčovač Slide LCD. Druhým je použitie Stop Kalku.

SLIDE LCD – ekonomický zmäkčovač vody, určený na zníženie tvrdosti. Inštaluje sa na centrálny prívod vody do domu a upravuje komplet všetku vodu privádzanú do rodinného domu.

Viac o ňom sa dozviete na  stránke zmäkčovačov vody

Stop KALK – fyzikálna úpravy vody. Stop Kalk vodu nezmäkčuje, ale upravuje tak, aby sa neusadzoval vodný kameň. Túto úpravu riešime hlavne v tých prípadoch, kedy nie je priestor a nie je možné inštalovať klasický zmäkčovač. Stop Kalk sa inštaluje najčastejšie do šachty. Viac info na stránke o Stop Kalku

ZMD na zníženie tvrdosti a dusičnanov. Toto je zariadenie, ktoré pracuje na princípe zmäkčovača. Obsahuje dve rôzne živice. Jednu na zníženie tvrdosti, druhú na odstránenie dusičnanov.

Tieto zmäkčovače musia byť v priestore, kde je centrálny prívod vody do domu. Musí tam byť prívod elektrickej energie a odpad. Zmäkčovače potrebujú odpad, lebo sa regenerujú („operú“) a potrebujú vypustiť znečistenie do odpadu. Viac na: stránke zmäkčovačov na tvrdosť a dusičnany

UV lampu doporučujeme všetkým klientom, ktorí používajú studničnú vodu. Je to ako poistka, ktorá chráni od možnej kontaminácie baktériami. Pri studničnej vode nemáte istotu, že jej kvalita bude stále rovnaká.

UV lampy sa inštalujú taktiež na centrálny prívod do domu. Úprava tak prebieha pre celý dom. Viac o UV lampách si prečítajte tu.

Mechanické filtre. Pre dobrú filtráciu, zníženie zákalu a pieskov vo vode používame najmodernejšie filtre Cintropur. Tieto filtre dokážu kvalitne odfiltrovať zákal bez toho, aby sa rýchlo upchali a znižovali prietok a tlak v rozvodoch. Viac o filtrácii na na stránke filtra Citropur.

V prípade záujmu o viac informácií o spôsobe montáže a realizácii týchto zariadení si niekoľko ukážok z našich montáží môžete pozrieť na naše stránke s referenciami.

Najnovšie články

mechanické filtre
21.5.2025

Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti

Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.

Prečítať článok
Sodík v zmäkčenej vode
20.5.2025

Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody

Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode. 

Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody. 

Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.

Prečítať článok
test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen